Dobry kredyt, zły kredyt

Kredyty to nie (zawsze) zło.

W komentarzach pod ostatnim artykułem jeden z Czytelników zwrócił uwagę, by nie demonizować kredytów i pożyczek.

W końcu, przecież podpisanie umowy kredytowej nie musi od razu oznaczać zaciskania sobie pętli zadłużenia na szyi.

Racja! Istnieją przecież kredyty dobre, ale są też kredyty, których zaciąganie jest po prostu nierozsądne (co najmniej).

Dobry kredyt

Grupę dobrych kredytów stanowią takie, które są najzwyczajniej w świecie tanie. Takie, gdzie można w ogóle uniknąć odsetek lub płacić tylko za faktyczny czas, w którym rzeczywiście korzystaliśmy z pieniędzy banku.

Są to też kredyty, które mogą pełnić istotne funkcje w domowym budżecie.

Debet w rachunku osobistym. Warunki linii kredytowych w rachunkach są zazwyczaj zbliżone - co do ogólnej zasady. Płacimy roczną prowizję za udostępnienie kredytu, a potem - jeśli nie korzystamy z tych pieniędzy - to nie płacimy nic więcej. A jeśli korzystamy, to odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty i tylko przez ten czas, w którym zadłużenie faktycznie występuje.

A po co komu debet, z którego się nie korzysta i trzeba do tego płacić roczną prowizję? Debet jest dobrym rozwiązaniem dla zdyscyplinowanych osób, które dopiero zaczynają organizować swoje domowe finanse i myślą o funduszu awaryjnym.

Bo linia kredytowa w rachunku może być w istocie substytutem takiego funduszu awaryjnego - to zawsze dostępna rezerwa finansowa. Ważne tylko, by faktycznie korzystać z niej tylko w podbramkowych sytuacjach. Widok dostępnych dodatkowych kilku tysięcy złotych na koncie dla niektórych może być zbyt dużą pokusą.

Karta kredytowa - choć w nazwie ma “kredytowa”, to odpowiednio z niej korzystając można na niej nawet zarobić. Najważniejsza zasada to: zawsze spłacać całe zadłużenie w okresie bezodsetkowym. Bez spełnienia tego warunku, kredyt w karcie staje się bardzo złym i bardzo drogim kredytem.

A co poza tym? Jeżeli korzystamy z karty kredytowej zamiast z debetowej - czyli w praktyce wydajemy pieniądze, które i tak mamy, ale przez ok. dwa miesiące płaci za to bank. W międzyczasie możemy te środki trzymać na koncie oszczędnościowym i zarobić na tym dodatkowe kilka złotych.

Ale to nie wszystko. Oferta banków, jeśli chodzi o karty kredytowe to nie tylko długość grace period i wysokość oprocentowania. To także bonusy. Banki proponują różne programy rabatowe, a także zwrot części wydatków na zakupy (nawet do kilku procent wartości transakcji).

Kredyt inwestycyjny - czasem bywa dobrym pomysłem. Czasem jest jedynym rozwiązaniem, by przyśpieszyć rozwój własnej firmy.

Dla niektórych lewarowanie (np. w przypadku grania na kontraktach terminowych) to też dobry pomysł. Dla niektórych.

Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie nowego mieszkania. W porównaniu z kredytami gotówkowymi, kredyty hipoteczne są atrakcyjnie oprocentowane.

Jednak jest to zobowiązanie najczęściej na wiele lat, więc tym bardziej należy tutaj wszystko dokładnie przeliczyć

Zły kredyt

Złe kredyty to drogie kredyty. To zadłużanie się po to, by kupić sobie nową zabawkę, zaspokoić swoją próżność lub by sfinansować impulsywne zakupy.

Kredyty konsumpcyjne. Czasami nie ma wyjścia i trzeba kupić lodówkę na raty. Stara właśnie się zepsuła, bez lodówki ciężko żyć.

Ale inne sytuacje? Niezwiązane z koniecznością, a idące bardziej w kierunku dostarczania przyjemności, autoprezentacji czy innych dziwnych pobudek. Nowy komputer, nowy telewizor, zestaw stereo - ludzie często kupują takie zabawki na kredyt.

Tak często, że w sklepach RTV/AGD można zobaczyć oddzielne stanowiska do obsługi zakupów ratalnych! Jasne, 42-calowa plazma fajnie wygląda w salonie, ale takie życie ponad stan na dłuższą metę się nie opłaci.

Wydawanie pieniędzy (zwłaszcza na przyjemności) zanim się je zarobi to bardzo zły nawyk finansowy.

Kredyt na samochód. Samochód to najgorsza inwestycja. Traci część wartości już po wyjechaniu z salonu, a potem stopniowo jest warty coraz mniej i mniej (no chyba, że liczymy na jakąś wartość kolekcjonerską). A do tego trzeba go ubezpieczyć, tankować paliwem za 6 zł za litr, naprawiać - ogólnie, wkładać w niego coraz więcej pieniędzy.

To dość wysoka cena jak za wygodne stanie w korku. A do tego jeszcze na kredyt.

Kredyty “chwilówki”. Dla niektórych to ostatnia deska ratunku w przypadku poważnych finansowych tarapatów.

Ale nawet łapiąc się tej przysłowiowej deski, jest to praktycznie tylko odkładanie katastrofy w czasie. Bywa, że faktycznie to tego czasu najbardziej potrzeba i można za niego ekstra zapłacić. Najczęściej jednak kosmiczne odsetki i opłaty tylko pogarszają sytuację.

--

A jakie jest Wasze zdanie na temat kredytów?

Fot. Flickr / 401K 


dodaj własny »

38 komentarze czytelników

 1. Sebastian Cezary

  Właśnie, dobrze jest sobie wszystko przeliczyć. Coś tak banalnego jak zakup domu za kredyt. Wszyscy o tym mówią, każdy bank ma dla nas wiele propozycji. Jednak jak sobie policzyć, to odkładając tą ich ratę(i jednocześnie wynajmując mieszkanie), w tych samych kosztach mieszkanie można nabyć już po około 17 latach, zamiast 25 latach spłat...

  30 stycznia 2012 08:11

 2. Sihaja

  Owszem Sebastianie, tylko nie wszystkich stać na to, by odkładać powiedzmy ratę 1200 zł i za 1200 zł wynajmować kawalerkę czy małe mieszkanko. Bo jednak to wcale nie jest oszczędność. Powiedzmy 17 lat płacisz podwójną ratę - na konto i komuś obcemu za wynajem, czyli tak naprawdę spłacasz to mieszkanie przez 34 lata...

  Złym kredytem jest dla mnie kredyt na życie - na święta, na przejedzenie. Nowa zabawka od czasu do czasu na kredyt nie jest często czymś złym - ja tak kupiłam lepszy aparat bez czekania rok czy półtora, a raty mam niewiele wyższe niż to, co bym odkładała. Nie do przyjęcia dla mnie byłby kredyt na wakacje - spłacany np. przez trzy lata, bo potem zostają pretensje, że za rok TAKICH wakacji nie będzie, albo kolejny kredyt, za rok następny i tak zaczyna się spirala...

  1 lutego 2012 13:10

 3. piotr czuchra

  jak mozna dostac kredyt skoro nie spelniam zdolnosci bo nie mam jak zdobyc zdolnosc bo nie chca mi dac kredytu/pozyczki ?

  1 lutego 2012 22:59

 4. Sebastian Cezary

  Zarobić na wkład wkład własny? Pożyczyć od rodziny?

  Sihaja, 34lata tylko wtedy gdy płacimy w obu przypadkach takie same raty. Łatwiej znaleźć tańsze do wynajęcia mieszkanie, niż tani kredyt. Dodatkowo w tym przypadku procent działa na naszą korzyść(odkładamy na lokacie), a nie przeciw nam(pożyczka na 25 lat sprawia, że do oddania mamy prawie 200% kwoty)

  2 lutego 2012 06:58

 5. anonim

  @piotr czuchra- zacznij od zakupu malych rzeczy na raty, np. czajnik, odkurzacz itp., jesli bedziesz splacal terminowo, twoj score w biku(biurze informacji kredytowej, czyli w miejscu gdzie banki sprawdzaja twoja historie kredytowa) wzrosnie i bedziesz mial wieksze szanse na kredyt

  2 lutego 2012 13:35

 6. Ricky

  W skrocie sprowadzil bym to do 2 zasad. Dobry kredyt to taki za ktory kupujemy aktywa ktore juz generuja zyski wieksze niz odsetki za kredyt lub w dluzszym horyzoncie wygeneruja dochod ktory przewyzszy koszty kredytu. Zly kredyt to kredyt na pasywa, na przyjemnosci i na rzeczy konsumpcyjne np kredyt na telewizor lub najbardziej idiotyczny kredyt na swieta.

  6 lutego 2012 10:30

 7. michauu

  Limit kredytowy w koncie jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko dla ludzi świadomie zarządzającymi swoimi finansami. Przekonałem się o tym na własnej skórze rok temu, kiedy taki limit wziąłem. Był on wysokości mojej ówczesnej pensji. Niestety "połasiłem się" na dostępne środki na koncie. Później pokrywałem cały limit wpływającą pensją - jednak trzeba było wszystko opłacić. Miesiąc kończyłem na minusie równym mojej pensji. I tak w koło Macieju. Problem pojawił się gdy straciłem pracę. Ponad pół roku próbowałem wyjść z tego limitu.

  Po skorzystaniu z rad Kontomierza i artykułów na blogu - jestem bardziej świadomy swoich wydatków. Obecnie limit kredytowy biorę w naprawdę ważnych sytuacjach.

  15 lutego 2012 14:29

 8. bbc school dance mat typing level 1

  I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post.

  5 grudnia 2015 10:17

 9. Why not see Shoretel Support

  Every single market has its very own get older. To help pull through on this modern age, a business requires innovation.

  8 grudnia 2015 00:05

 10. Why not see Seattle EMR Scanning

  It is good news. Talking about cyber-bullying doesn't have stopping. May perhaps all of us realize how to assume that in this particular motion picture.

  8 grudnia 2015 08:33

 11. JNC 005 Wheels

  his is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
  JNC 005 Wheels

  9 grudnia 2015 07:52

 12. JNC 005 Wheels

  his is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
  JNC 005 Wheels

  9 grudnia 2015 07:52

 13. JNC 005 Wheels

  his is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
  JNC 005 Wheels

  9 grudnia 2015 07:53

 14. JNC 005 Wheels

  his is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
  JNC 005 Wheels

  9 grudnia 2015 07:53

 15. buyfacebookfanpagelikes

  I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.
  buyfacebookfanpagelikes

  14 grudnia 2015 05:57

 16. buyfacebookfanpagelikes

  I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.
  buyfacebookfanpagelikes

  14 grudnia 2015 05:57

 17. buyfacebookfanpagelikes

  I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.
  buyfacebookfanpagelikes

  14 grudnia 2015 05:57

 18. buyfacebookfanpagelikes

  I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.
  buyfacebookfanpagelikes

  14 grudnia 2015 05:57

 19. buyfacebookfanpagelikes

  I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.
  buyfacebookfanpagelikes

  14 grudnia 2015 05:57

 20. 借現金

  Fresh tracks are all to easy to possibly be known by means of men and women because it is spreading rapidly on the net. Zero ask yourself, quite a few musicians are blending of late.
  http://www.ezchance.com.tw/

  8 stycznia 2016 09:12

 21. Heard about Aluminum Boats

  Solution of a problem sometimes is related to the issue. People should not think too far. Sometimes the solution is the opposite of the problem.
  http://www.roguejetboats.com/home.asp

  10 stycznia 2016 18:10

 22. Heard about Mesothelioma Lawyer Houston TX

  Wearing proper clothes is part of the politeness. People should see the occasion to see what to wear. Then, it can show that they can place their position.
  http://www.krwlawyers.com/Mesothelioma/Asbestos-Mesothelioma-Lawyer-Houston-TX.php

  11 stycznia 2016 09:36

 23. Heard about Diesel Repairs Austin information

  It really is my own aspiration. I want to live in a spot in which far away from my personal town. It makes me additional loosen up.
  http://www.fordpowerstrokediesel-tx.com/austindieselrepair-start.php

  11 stycznia 2016 13:42

 24. Heard about Kent Auto Repair

  Anniversary sometimes is celebrated in festive. It shows that they are happy they can pass the year. Sometimes, it is treated as special day.
  http://www.kentautorepair.net/start.php

  11 stycznia 2016 15:47

 25. You won't believe this Cape Coral Information Technology Support

  Sometimes, people spend more time reading in holiday. Summer can be the good time to catch up some reading. People have more time at that time.
  http://www.pcxtech.com/States/Florida/_start_IT-Support_Cape-Coral-FL.php

  10 lutego 2016 11:12

 26. You won't believe this Alaska Fly Fishing

  One of the biggest cities in USA is Boston. It is seen from the number of the high buildings in the city. This city can be classified as modern city.
  http://www.hoodoofishing.net/_startup.php

  11 lutego 2016 09:43

 27. I found the best Skagway Tours

  Excelling spośród istniejących jest ważnym aspektem, a jednym z głównych podstaw każdej strategii obrotu. Obecnie ludzie oferuje wiele wyboru. Z Internetu, wybór został ponownie wzrosła.
  http://www.skagwayalaskatours.com/start.php

  10 marca 2016 04:18

 28. I found the best Real Estate Horseshoe Bay

  There are a lot of art that can not be interpreted easily. Art must be one of the things that make it difficult for someone who does not like art.
  http://www.lakelbjsales.com

  10 marca 2016 10:56

 29. Something about Alaska Fly Fishing information

  There are a lot of people underestimate the profession of a programmer. Though they do not know how her headache became seornag programmer. Programmer must be paid big.
  http://www.hoodoofishing.net/_startup.php

  9 maja 2016 09:29

 30. Something about SEO Marble Falls

  I remember when reading about the Java enterprise. There are many people who want to learn Java because it is a widely used programming languages​​.
  http://www.adwizards.com/start.php

  9 maja 2016 10:03

 31. Something about Alaska Fishing Lodges website

  An important thing should be done immediately or stored. There are many people who put it off because the bear is doing something. These things are not good.
  http://www.sheltercovefishinglodge.com/start.asp

  9 maja 2016 11:15

 32. LeonieMarino

  School should be a proper place to get education. It is because they go to school to get education. They want to have a knowledge.
  http://www.ezchance.com.tw/

  17 czerwca 2016 09:30

 33. AudreyBerg

  Golf is popular sport. It is usually played by men. It needs a lot of energy.

  http://www.smartsleepreviews.com/consumer-reports-2016-mattress-picks-compare-memory-foam-and-innerspring-beds/

  5 sierpnia 2016 06:47

 34. Agata

  Dokładnie, zły kredyt to drogi kredyt. Chociaż np. patrząc na mieszkania kraków na sprzedaż z rynku pierwotnego kredyt i jego ratę można dopasować do swoich potrzeb, a większość deweloperów wskazuje korzystne oferty kredytu. :)

  23 lutego 2017 20:07

 35. judi poker

  I would like to encourage people especially those in the remote and rural areas to ensure they are having a good knowledge about the situation. I wish we can take part of this one too.
  http://divaqq.com/

  17 maja 2017 10:41

 36. Anonim

  Witam, Zastanawiam się ostatnio nad kredytem inwestycyjnym. Upatrzyłem sobie ofertę w https://www.deutschebank.pl/klienci-biznesowi/kredyty.html Co myślicie ? Pozdrawiam

  23 maja 2017 12:27

 37. 小額借款

  I see this one good source for us to learn the localization of this great and very popular application of Facebook. I want to personally see what they have been doing with this in that country as this could also be something usefull.
  https://www.ezchance.com.tw/

  5 czerwca 2017 09:42

 38. KRW Commercial Car Accident Lawyers

  I think this can improve the quality of work we are doing with the help of this additional application. Google has been agresively promoting this.
  http://www.krwlawyers.com/san-antonio-commercial-automobile-accidents

  12 czerwca 2017 15:47

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce dotyczącej cookies