Dodatkowa praca i inne sposoby na większy dochód

W zarządzaniu własnymi finansami przychodzi kiedyś taki moment, że docieramy do ściany. Wszystkie wydatki są już pod kontrolą, finanse zoptymalizowane – nie ma już czego ciąć i gdzie szukać oszczędności.

W takiej chwili warto przyjrzeć się drugiej stronie bilansu – przychodom. Czy jest coś, co można zrobić, by je zwiększyć?

Poproś o podwyżkę

Kiedy ostatnio dostałeś podwyżkę? Pewnie cały czas słyszysz, że kryzys, że trzeba jeszcze trochę zacisnąć zęby, że teraz nie da rady…

Mimo wszystko warto pytać i przypominać o swoich ambicjach. Tylko by zadać takie pytanie, trzeba być do tego solidnie przygotowanym. Sam argument stażu pracy, czy wyrównania płacy z inflacją nie wystarczy.

Spisz sobie listę swoich sukcesów z okresu od ostatniej podwyżki. Warto, by były mierzalne (np. zwiększyłem rentowność prowadzonych projektów o x %). To na pewno Ci się przyda, ale często podczas takich rozmów ważniejsza jest przyszłość niż poprzednie osiągnięcia.

Pomyśl co jeszcze mógłbyś zaoferować firmie, przedstaw swoje pomysły, powiedz za co jeszcze mógłbyś wziąć odpowiedzialność.

To naturalnie bardzo ogólne rady – każda sytuacja jest inna. W każdym razie – pytaj o podwyżkę, ale miej do tego podstawy.

Poszukaj dodatkowej pracy

Jeżeli Twoja główna praca nie zapewnia Ci wystarczających środków, rozejrzyj się za czymś dodatkowym.

Oznacza to dodatkowe poświęcenia: mniej czasu wolnego, mniej czasu z rodziną, większe zmęczenie, dodatkowy stres itp. Ale czasami tak trzeba.

Oczywiście te koszty nie zawsze muszą być tak duże. Sam od ponad roku pracuję w dwóch miejscach i bardzo to sobie chwalę. Jasne – mam mniej czasu dla siebie, nie zawsze mogę gdzieś wyjść wieczorem (zmęczenie lub obowiązki), ale udało mi się w miarę dobrze dopasować to do mojego stylu życia.

I to jest właśnie najważniejsza rzecz – kalkulacja czy te wszystkie koszty dodatkowej pracy są tego warte.

Zarabiaj na swoim hobby i umiejętnościach

A może masz jakieś hobby lub wiedzę, za które ktoś inny byłby skłonny zapłacić? Być może nie będą to wielkie pieniądze, ale w końcu szukamy dodatkowych dochodów a nie nowego głównego źródła utrzymania.

Przykłady przychodzą same: fotografia, różne korepetycje, programowanie…

Rozejrzyj się wokół siebie, a może dostrzeżesz okazję na zarobienie paru złotych na umiejętnościach, które już posiadasz, lub nawet na swoich zainteresowaniach.

Sprzedaj swoje graty

Jednorazowa sprawa, ale zawsze coś. Zwłaszcza, że można przy tej okazji upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zrobić porządek w mieszkaniu pozbywając się niepotrzebnych rzeczy i jednocześnie dostać za to trochę pieniędzy.

Co prawda garażowe wyprzedaże w amerykańskim stylu to u nas rzadkość, ale portale aukcyjne radzą sobie chyba całkiem dobrze.

--

Co możesz zrobić z takimi dodatkowymi pieniędzmi?

 • uzdrowić swój domowy budżet i kończyć miesiąc na plusie
 • przyśpieszyć spłatę swoich długów
 • odłożyć na emeryturę lub inny długoterminowy cel
 • podnieść standard swojego życia
 • wydać (część) na przyjemności – za dodatkowy wysiłek należy się przecież nagroda

Fot. Flickr / owaief89

 


dodaj własny »

34 komentarze czytelników

 1. Mariusz Makowski

  "Poszukaj dodatkowej pracy" - na pierwszy rzut oka, jest to dobre wyjście. A zarobię dodatkowe pieniądze ale nie będę miał czasu dla rodziny i samego siebie. Prawdopodobnie po tygodniu lub dwóch, człowiek zastanawia się po co mu te pieniądze.

  Najprostszą rzeczą na dodatkowy dochód jest robienie czegoś co się aktualnie robi na 110%. Jeśli pracujesz ponadprzeciętnie czyli dajesz efekty pracy lepsze od innych to jest oczywiste, że ktoś to zauważy. Efektem może być wspominana podwyżka lub awans na lepsze stanowisko.

  Swoją drogą preferuję porządną analizę swojego wkładu pracy i podjęcie "męskich" decyzji czy jestem wystarczająco usatysfakcjonowany z obecnych zarobków.

  14 grudnia 2011 19:43

 2. Why not see Sitka Alaska Fishing Charters service

  Most of us are unable to separate technology in this lifetime. Particularly in education, it helps pupils study properly.

  6 grudnia 2015 20:16

 3. Why not see IT Consultant Cape Coral

  The scent of of lemon makes me personally addicted. Additionally, if there's lemon drink, I will probably full as a consequence of it. I am going to stay longer in your own home to take in it.

  7 grudnia 2015 15:43

 4. Why not see Shoretel Support

  Computer animation marketplace can be by no means coming to a stop. It is emerging brand new talented individuals.

  8 grudnia 2015 00:07

 5. JNC 001 Wheels

  his is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
  JNC 001 Wheels

  9 grudnia 2015 07:39

 6. best mattress for bad back

  Hi I found your site by mistake when i was searching yahoo for this acne issue, I must say your site is really helpful I also love the design, its amazing!. I don’t have the time at the moment to fully read your site but I have bookmarked it and also add your RSS feeds. I will be back in a day or two. thanks for a great site.
  best mattress for bad back

  16 grudnia 2015 12:20

 7. fuel wheels for sale

  Yes, great US Military force. Also, in his post you have given a chance to listen about US Military. I really appreciate your work. Thanks for sharing it.
  fuel wheels for sale

  26 grudnia 2015 07:40

 8. best rated mattress

  wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple ,

  30 grudnia 2015 12:06

 9. 借現金

  We have unique taste involving audio having our friends, but it truly is acceptable. I just now enjoy my own audio in addition to get pleasure from their particular music!
  http://www.ezchance.com.tw/

  8 stycznia 2016 09:14

 10. Heard about Aluminum Boats

  Interview show sometimes becomes people's favourite one. It happens because they will know the life of the celebrities. The interview can be about their job but people can see them who not in the acting situation.
  http://www.roguejetboats.com/home.asp

  10 stycznia 2016 18:11

 11. Heard about Mesothelioma Lawyer Houston TX

  The value of creative work is unlimited. The uniqueness cannot be compared. However, not many people are able to appreciate the creativeness.
  http://www.krwlawyers.com/Mesothelioma/Asbestos-Mesothelioma-Lawyer-Houston-TX.php

  11 stycznia 2016 09:37

 12. Heard about Diesel Repairs Austin view site

  Even although Afghanistan will be on warfare, there are folks who need the help. They've also been human.
  http://www.fordpowerstrokediesel-tx.com/austindieselrepair-start.php

  11 stycznia 2016 13:43

 13. Heard about Kent Auto Repair

  Directory in computer can be customized. The name can be changed. Sometimes, people use special icon to classify.
  http://www.kentautorepair.net/start.php

  11 stycznia 2016 15:48

 14. Bartłomiej z Confrontera

  Serdecznie zapraszamy do nas, gdzie znajdziecie Państwo profesjonalną wiedzę, dzięki której rozwiążecie wiele wątpliwości ze świata finansów:

  Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl

  25 stycznia 2016 14:54

 15. You won't believe this Alaska Fly Fishing

  Attending a national conference can be a great experience. The conference attendances are usually different every year. It is done to find more great people.
  http://www.hoodoofishing.net/_startup.php

  11 lutego 2016 09:44

 16. I found the best Skagway Tours

  Jeśli ludzie nie znaleźć numer telefonu lub łatwo ukryć się wśród konkurentów, jesteś w tarapatach. Trzeba przekazać bardzo jasną wiadomość do swojej pozycji i bardziej ważne, że jesteś bardzo biegły w swojej dziedzinie.
  http://www.skagwayalaskatours.com/start.php

  10 marca 2016 04:19

 17. I found the best Seattle EHR Management

  Pamiętaj, że istnieje wiele potencjalnych klientów, którzy mają dzieci, a czasami mają zabrać dzieci podczas zakupów. Bądź liderem i podawać dzieciom w dziedzinie przemysłowej, zanim konkurenci zrobić, a otrzymasz szczęście.
  http://sisnwinc.com/States/Washington/start_Electronic-Medical-Records-Scanning_Seattle-WA.php

  10 marca 2016 06:42

 18. I found the best Real Estate Horseshoe Bay

  You can not measure love by discussing it. There are many people who need proof of love itself. Love is hard to define. You need to prove love.
  http://www.lakelbjsales.com

  10 marca 2016 10:57

 19. Something about Alaska Fly Fishing information

  Using a new product or program is often reap a lot of problems. This is because there are many people who still have to adapt to these products that used.
  http://www.hoodoofishing.net/_startup.php

  9 maja 2016 09:30

 20. Something about Alaska Fishing Lodges website

  A good category on a category nominations are filled with qualified nominees. It will be quite a difficult choice for the judges and for the audiences.
  http://www.sheltercovefishinglodge.com/start.asp

  9 maja 2016 11:17

 21. Look at SEO Marble Falls

  Competition is always a good way for students to learn. Students usually have more passion in competition. They will know they will not always be a winner but it always good to be a winner.
  http://www.adwizards.com/start.php

  9 czerwca 2016 11:21

 22. LeonieMarino

  People's life determines by themselves. They cannot count of other people. They do not know what will happen next in the future if they still count of other people.
  http://www.ezchance.com.tw/

  17 czerwca 2016 09:47

 23. krshiva88022

  Packers and Movers Pune Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-pune/
  Packers and Movers Mumbai Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-mumbai/
  Packers and Movers Delhi Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-delhi/

  17 czerwca 2016 12:47

 24. krshiva88022

  Packers and Movers Pune Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-pune/
  Packers and Movers Mumbai Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-mumbai/
  Packers and Movers Delhi Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-delhi/

  17 czerwca 2016 12:47

 25. krshiva88022

  Packers and Movers Bangalore Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-bangalore/
  Packers and Movers Hyderabad Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-hyderabad/
  Packers and Movers Gurgaon Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-gurgaon/

  17 czerwca 2016 12:48

 26. krshiva88022

  Packers and Movers Bangalore Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-bangalore/
  Packers and Movers Hyderabad Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-hyderabad/
  Packers and Movers Gurgaon Charges #
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-gurgaon/

  17 czerwca 2016 12:48

 27. krshiva88022

  Packers and Movers Noida Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-noida/
  Packers and Movers Chennai Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-chennai/
  Packers and Movers Navi Mumbai Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-navimumbai/
  Packers and Movers Thane Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-thane/
  Packers and Movers Ghaziabad Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-ghaziabad/
  Packers and Movers Faridabad Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-faridabad/

  17 czerwca 2016 12:48

 28. krshiva88022

  Packers and Movers Noida Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-noida/
  Packers and Movers Chennai Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-chennai/
  Packers and Movers Navi Mumbai Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-navimumbai/
  Packers and Movers Thane Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-thane/
  Packers and Movers Ghaziabad Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-ghaziabad/
  Packers and Movers Faridabad Charges @
  http://www.movers5th.in/packers-and-movers-faridabad/

  17 czerwca 2016 12:49

 29. krshiva88022

  Packers and Movers in Hyderabad Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-hyderabad.html
  Packers and Movers in Pune Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-pune.html
  Packers and Movers in Bangalore Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-bangalore.html
  Packers and Movers in Delhi Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-delhi.html
  Packers and Movers in Gurgaon Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-gurgaon.html
  Packers and Movers in Mumbai Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-mumbai.html

  17 czerwca 2016 12:49

 30. krshiva88022

  Packers and Movers in Hyderabad Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-hyderabad.html
  Packers and Movers in Pune Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-pune.html
  Packers and Movers in Bangalore Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-bangalore.html
  Packers and Movers in Delhi Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-delhi.html
  Packers and Movers in Gurgaon Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-gurgaon.html
  Packers and Movers in Mumbai Charges @
  http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-mumbai.html

  17 czerwca 2016 12:49

 31. AudreyBerg

  Venice is a unique city. It has a river in the middle of the city. The distance between river and houses is near.

  http://www.smartsleepreviews.com/consumer-reports-2016-mattress-picks-compare-memory-foam-and-innerspring-beds/

  5 sierpnia 2016 06:50

 32. judi poker

  Through this website, it is expected for us to be able to see whether there are any support pertaining to what people are good at. I am sure this is something we can all do at any possible time through the feedback forum and forms.
  http://divaqq.com/

  17 maja 2017 10:42

 33. 小額借款

  The right promotion and encouragement are all they need in the brazilian music industry for them to start promoting and encouraging their local talented musicians to start making their good songs and musics for an international exposure.
  https://www.ezchance.com.tw/

  5 czerwca 2017 09:43

 34. KRW Company Car Accident Lawyers

  The acceptence of people over this wordpress software for blogging is something that overwhelming. I believe that we should be able to come up with better solution.
  http://www.krwlawyers.com/san-antonio-commercial-automobile-accidents

  12 czerwca 2017 15:48

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce dotyczącej cookies