Jak cieszyć się Świętami i nie wydać przy tym za dużo

Czy jesteście już przygotowani na świąteczne wydatki? Jeżeli nie, to najwyższa pora stworzyć odpowiedni budżet i plan finansowania!

Ostatnio media – z pomocą agencji badawczych – prześcigają się w przewidywaniach ile pieniędzy wydamy na Święta.

Według najnowszego badania* TNS Pentor Polacy, którzy kupią w tym roku prezenty, wydadzą na nie przeciętnie 344 zł. A bożonarodzeniowe wydatki (z wyłączeniem prezentów) całej rodziny wyniosą średnio 559 zł. Szczęśliwie wydatki te finansowane będą najczęściej z bieżących dochodów i oszczędności, a zdecydowanie rzadziej kredytami i pożyczkami. Przynajmniej według deklaracji respondentów...

A wiadomo jak jest – statystyka swoje, a życie swoje.

Jak więc sfinansować Święta tak, aby móc się nimi cieszyć, ale też by nie zostać przywiązanym do kredytu na najbliższe kilka miesięcy?

Tworzymy świąteczny budżet

Święta Bożego Narodzenia zwykle oznaczają (co najmniej!) cztery rodzaje wydatków:

1. Żywność. Dwanaście wigilijnych potraw musi swoje kosztować. Zwłaszcza jeżeli mamy liczną rodzinę i zamierzamy ją zaprosić do siebie na Święta. Z drugiej strony nie trzeba trzymać się tradycji co do joty - pewne potrawy mogą być "symboliczne", lub w ogóle możemy po prostu przygotować tyle, ile potrzebujemy - niekoniecznie dwanaście potraw.

2. Ozdoby świąteczne. Święta bez choinki? Nie ma mowy! A jak choinka to i bombki, łańcuszki, aniołki i inne świecidełka. Na szczęście większość z tych rzeczy jest w miarę trwałych, więc przeżyją kilka sezonów.

3. Prezenty. I tu wracamy do tych trzystu-kilkudziesięciu złotych z początku artykułu. Prezenty to z pewnością jeden z poważniejszych świątecznych wydatków. Tylko 8% Polaków deklaruje, że w te Święta nie kupi nikomu żadnego prezentu!

4. Paliwo / transport. Dla wielu Święta to czas wyjazdów. Odwiedzamy wtedy rodzinę, często w innym mieście, setki kilometrów dalej. To dodatkowy wydatek na paliwo (lub bilety), który trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu swoich wydatków na Święta.

Planując swój świąteczny budżet trzeba wziąć to wszystko pod uwagę. Wspomniane wcześniej średnie wydatki Polaków to dobry punkt odniesienia dla własnego budżetu, ale jak zawsze – wszystko najlepiej policzyć samemu, dla swoich indywidualnych warunków.

Znając, choćby w przybliżeniu, sumę świątecznych wydatków łatwiej będzie przygotować na nie swój portfel i konto osobiste.

Jak za to wszystko zapłacić?

A co zrobić by Święta nie stały się studnią bez dna i byśmy na Nowy Rok nie obudzili się z pustym kontem?

Osobiście jestem zwolennikiem takiego podejścia do finansów osobistych, aby oszczędzać na tym co jest dla mnie zbędne i mało ważne, a ważnych rzeczy nie ruszać

I tak też podchodzę do Świąt.

Boże Narodzenie to Twoja rodzinna tradycja? Co roku Twoi bliscy przyjeżdżają na uroczystą wigilijną kolację? Jasne, że w takiej sytuacji nie ma sensu oszczędzać na jedzeniu i wszystkich głodzić.

Ale zachowajmy umiar! Bardzo łatwo jest przeszacować, przygotować za dużo jedzenia i narazić się na jego zmarnowanie. A tego przecież byśmy nie chcieli :).

A co jeśli na Święta odwiedzasz swoją rodzinę, w mieście 300 km dalej? Może jakiś oszczędnościowy radykał doradzi Ci odbyć taką podróż autostopem, ale ja nie polecam. Zwłaszcza w taką pogodę.

Kupowanie najtańszego biletu PKP i marznięcie sześć godzin w nieogrzewanym wagonie też może skutecznie uprzykrzyć Święta.

A przecież nie o to w tym wszystkim chodzi, prawda?

No dobrze, to gdzie te oszczędności?

1. Miej plan – czyli budżet. Bez niego łatwo wpadniesz w spiralę świątecznych wydatków. W ruch pójdzie karta kredytowa i na tym się skończy całe racjonalne podejście do własnych finansów. Za to narzucając sobie ograniczenie w postaci w miarę sztywnego budżetu skutecznie ukrócisz nadprogramowe, niepotrzebne wydatki. No i unikniesz marnotrawstwa.

Pamiętaj jednak, by dokładnie notować swoje wydatki.

2. Część rzeczy na Święta możesz wykonać samemu. Mogą to być własnoręcznie robione ozdoby choinkowe, a mogą to być też kreatywne prezenty. Atmosferę Świąt możesz poczuć słuchając kolęd stojąc w kolejce w hipermarkecie, albo sklejając z dzieckiem choinkowy „łańcuch” z kolorowego papieru. Co wybierasz?

3. Pamiętaj, że prezent choinkowy nie musi być drogi, aby był cenny.

4. Nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę. Na pewno wiesz co oznacza wizyta w galerii handlowej lub hipermarkecie na dzień przed Wigilią. Oszczędzisz czas (kolejki do kas!) i pieniądze przygotowując się do Świąt odpowiednio wcześniej.

5. Już dziś zacznij odkładać pieniądze na kolejne Święta. Już nawet 50 zł miesięcznie da Twojemu budżetowi solidną ulgę w Boże Narodzenie 2011.

6. Nie finansuj Świąt kredytem. Tak - pewnie znajdziesz teraz mnóstwo promocji w bankach, wyszukasz porady jak znaleźć najtańszy kredyt, itd. Ale nie warto wchodzić w Nowy Rok na minusie! Jeżeli nie stać Cię na bogate Święta teraz - i weźmiesz przez to kredyt, to za rok nie będzie Cię stać tym bardziej.

No i po prostu – bądźmy rozsądni i nie przesadzajmy z wydatkami z jednej strony i z oszczędnościami z drugiej strony.

 

* - Badanie przeprowadzone przez TNS Pentor w dniach 22-29 listopada 2010 metodą CAPI na reprezentatywnej próbie losowej n=1000 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej.
 
Fot. Flickr / brianjmatis

 


dodaj własny »

23 komentarze czytelników

 1. Sam

  Tak najlepsza porada to kupowanie wszystkiego wcześniej, potem jest masakra, korki, tłumy, brak towaru, szkoda zdrowia (choć przyznaję się, że nie kupiłem jeszcze prezentu dla swojej kobiety)

  14 grudnia 2010 12:17

 2. dancing mat typing level 2

  Mmm.. good to be here in your article or post, whatever, I think I should also work hard for my own website like I see some good and updated working in your site.

  2 grudnia 2015 13:46

 3. dancing mat typing level 2

  Mmm.. good to be here in your article or post, whatever, I think I should also work hard for my own website like I see some good and updated working in your site.

  2 grudnia 2015 13:46

 4. Why not see Fishing in Hawaii Charters

  I truly want it! I'm easy to get passionate involving tasty dessert in this way. Perhaps, I possibly could try to eat all of these cakes on it's own.

  6 grudnia 2015 17:44

 5. buyfacebooklikescheap

  Mmm.. good to be here in your article or post, whatever, I think I should also work hard for my own website like I see some good and updated working in your site.

  10 grudnia 2015 09:09

 6. buyfacebooklikescheap

  Mmm.. good to be here in your article or post, whatever, I think I should also work hard for my own website like I see some good and updated working in your site.

  10 grudnia 2015 09:10

 7. best pillow for back sleepers

  You have raised an important issue..Thanks for sharing..I would like to read more current affairs from this blog..keep posting..

  4 stycznia 2016 11:45

 8. best pillow for back sleepers

  You have raised an important issue..Thanks for sharing..I would like to read more current affairs from this blog..keep posting..

  4 stycznia 2016 11:45

 9. best pillow for back sleepers

  You have raised an important issue..Thanks for sharing..I would like to read more current affairs from this blog..keep posting..

  4 stycznia 2016 11:45

 10. 借現金

  I make this on weekends. I'm not too as it. However, my little ones are needing me to create it for them everyday.
  http://www.5197.tw/

  8 stycznia 2016 10:43

 11. Heard about Cloud Based Phone System information

  Sometimes, people think that getting a honour is easy. It seems easy because many people are able to get that. But, it will be hard because the work should be extra ordinary.
  http://www.craigcommunications.com/cloud-based-phone-system.asp

  10 stycznia 2016 18:41

 12. You won't believe this deals Lockout Locksmiths Church Hill MD

  Studying law for some people is not interesting. They have known the bad image of the law. The law does not work like it should be anymore.
  http://www.alliedlocksmiths.com

  10 lutego 2016 10:54

 13. Specialty Restaurant Seating

  Hackers now do not only make virus to spread. They also break the private account. Mostly, it happens to famous people's account.
  http://www.seatingexpert.com/Restaurant-Chairs.asp

  11 lutego 2016 09:39

 14. You won't believe this information Tony Lama Boots

  Bali is known as the famous tourism spot. Then, it is not wonder that many festivals are held there. It is part of the strategy to attract more tourists to come.
  http://www.tonylamaboot.com/default.asp

  11 lutego 2016 14:12

 15. I found the best Austin Outdoor Lighting website

  Some companies will arrange unique launching in releasing product. The event should be something that remarkable. Then, the product will be remembered.
  http://www.austinlandscapelighting.us/outdoor-lighting-austinstart.php

  8 marca 2016 15:20

 16. I found the best Auto Repair Kent shop

  There are many things you can do to celebrate an important event. You just have to do interesting things to get a good memory in a scene in your life.
  http://www.kentautorepair.net/start.php

  9 marca 2016 11:50

 17. I found the best Portland Electronic Health Records Management

  Kolejnym punktem, aby pamiętać, jest to stary wyrażenie, które mówi, że jeśli chodzi o sprzedaż produktu, obraz, który jest o wiele lepiej niż tysiąc słów. Zawsze używaj zdjęcia i starać się najlepszą jakość obrazu.
  http://sisnwinc.com/States/Oregon/start_Electronic-Medical-Records-Scanning_Portland-OR.php

  10 marca 2016 03:47

 18. I found the best Kitchen Remodel in Olympia

  Praying can be a good solution for someone to ask help from God. We just human that can not do anything if God do not permit use to do that.
  http://www.olympiacontractor.com/start-olympia-kitchen-remodel.php

  10 marca 2016 11:41

 19. AudreyBerg

  Some people do business to fulfill the economy. Economy is a daily need. All people do their own need.

  http://www.smartsleepreviews.com/consumer-reports-2016-mattress-picks-compare-memory-foam-and-innerspring-beds/

  5 sierpnia 2016 10:57

 20. Visit us Fort Myers IT Support

  Many people cannot play golf. It is because they do not understand the tecnique. Then, they need more practise.
  http://www.pcxtech.com/States/Florida/_start_IT-Support_Fort-Myers-FL.php

  9 sierpnia 2016 15:36

 21. Michael Rowland

  Sometimes heght of person can describe productivity. Height of person is also can make people looks good. So, most of job need tall person.
  https://plus.google.com/+KettermanRowlandWestlundSanAntonio/about

  9 sierpnia 2016 18:07

 22. Zindagi TV

  I agree that bullying gives long-term effect. It's our responsible to ban any kind of bullying in our school.
  http://serials.desi/zindagi-tv

  12 września 2016 07:02

 23. Pan Paskah

  Więc szukasz pilnej pożyczki? Nie musisz się martwić, ponieważ jesteś we właściwym miejscu, oferujemy pożyczki o niskim oprocentowaniu na poziomie 2%, więc jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z nami przez ten adres e-mail: mobilfunding1999@gmail.com

  12 grudnia 2017 07:32

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce dotyczącej cookies