Jak szybko ogarnąć budżet domowy?

Gdy mowa o pieniądzach, oszczędzaniu i zarządzaniu budżetem to zawsze szukam rozwiązań jak najprostszych, a przy tym skutecznych.

Pewnie dlatego wolę regularnie generować nadwyżki finansowe i odkładać sporą część miesięcznej pensji, zamiast spędzać wieczory nad analizą wykresów i raportów ze spółek (jakoś nigdy to się u mnie dobrze nie kończyło).

Planując swój budżet wychodzę z tego samego założenia. Ma być prosto, ma być łatwo to ogarnąć, no i przede wszystkim ma to dać widoczne, pozytywne efekty.

Dlatego z jednej strony korzystam z Kontomierza, by mieć wszystkie finanse w jednym miejscu. Z drugiej strony, mam też własny system, który sprawdza się u mnie już od kilku lat.

--

Zazwyczaj jest tak, że układając budżet można myśleć o wielu kategoriach. Przecież wydajemy pieniądze na tyle rzeczy! W samym Kontomierzu mamy 12 kategorii wydatków, a przy każdej jeszcze po kilka szczegółowych subkategorii. Strasznie dużo! - ale póki wszystko dzieje się automatycznie, to jest fajnie. Na etapie rejestracji wydatków to naprawdę świetna sprawa. A na etapie planowania?

Absolutnie nie warto się bawić w planowanie wydatków na kilkadziesiąt kategorii. Nudny obowiązek, z którego pewnie zrezygnujesz po miesiącu lub dwóch.

Zamiast tego wystarczą trzy kategorie: potrzeby, zachcianki i oszczędności.

Taki podział z jednej strony ułatwia planowanie budżetu na kolejny miesiąc, a z drugiej strony pomaga utrzymać osobiste finanse w odpowiedniej równowadze.

A równowaga jest tu bardzo ważna.

Nie można oszczędzać na wszystkim. Jasne - fajnie, jeśli możesz co miesiąc odłożyć sporą kwotę. Ale jakim kosztem? Jeśli musisz oszczędzać na zdrowiu, jedzeniu, to nie warto. Jeśli musisz radykalnie zmieniać swój styl życia, to odradzam. Jeżeli musisz to robić kosztem wygody, to po co to wszystko?

Jeśli za dużą część Twojego budżetu pochłaniają potrzeby, to coś jest nie-tak w strukturze Twoich wydatków. Może zbyt wiele rzeczy uważasz za niezbędne? Może niepotrzebnie przepłacasz za coś, co równie dobrze mógłbyś dostać taniej, lub nawet za darmo?

Zachcianki też nie powinny wychodzić poza pewne proporcje. A tu różnie bywa, bo akurat przy wydatkach na różne przyjemności i wygody najłatwiej wpaść w pułapkę inflacji stylu życia.

Jakie więc powinny być idealne proporcje?

Odpowiedź jest taka jak zawsze w tych sprawach, czyli: to zależy. Zależy od tego ile zarabiasz. Zależy od tego ile osób masz na utrzymaniu. Na jakim etapie życia jesteś. I tak dalej - można jeszcze długo wymieniać.

Ale trzeba od czegoś zacząć. Ja zaczynałem tak:

 • 50% budżetu na potrzeby.
 • 30% na zachcianki i przyjemności.
 • 20% na oszczędności.

Ostatecznie, wraz z mijającymi miesiącami i kolejnymi doświadczeniami doszedłem do takiej proporcji, która doskonale sprawdza się u mnie dziś: 50% na potrzeby, 30% oszczędności, 20% przyjemności.

W potrzeby wrzucam wszystkie te wydatki, które po protu muszę w danym miesiącu ponieść. Czyli przede wszystkim rachunki: opłata za wynajem mieszkania, czynsz spółdzielni, energia, internet, telefon. Do potrzeb zaliczam też wydatki na zdrowie - to też jest dla mnie wysoki priorytet. No i na koniec jedzenie - ale tylko to "w domu". Jeśli chcę coś zjeść na mieście, to jest to już przyjemność.

Oszczędności. Tu kwalifikuje się całe niekonsumpcyjne odkładanie na przyszłość. Czyli fundusz awaryjny, inwestycje i fundusz na emeryturę.

Przyjemności to właściwie cała reszta. Jedzenie na mieście, kawiarnie (czynnik latte działa ;) ), różne nadprogramowe wydatki, oraz regularne oszczędzanie na większe wydatki, które przewiduję w przyszłości (np. nowy laptop za jakiś rok).

Trzy kategorie. Równowaga między nimi. I to wystarczy do utrzymania zdrowego budżetu domowego.

Naturalnie, nie chodzi tylko o to, by zapisać sobie plan - tyle na to, tyle na to, a tyle na to - tylko o to, by na bieżąco monitorować wykonywanie planu.

Dlatego oprócz tego, co mam w Kontomierzu, zapisuję też wydatki ręcznie. Taka podwójna księgowość. Przy trzech ustalonych kategoriach to już tak naprawdę niemal niezauważalny nawyk.

Nawyk, który daje kontrolę nad finansami i pozwala na widoczne oszczędności.

Fot. Flickr / WoK111


dodaj własny »

26 komentarze czytelników

 1. kry

  Prostota najważniejsza. W sumie zgadzam się z Tobą. Po co komplikować sobie życie, tworzyć jakieś dziwne grupy wydatków. To co opisałeś w zupełności wystarcza.

  20 września 2011 14:08

 2. anonim

  Więc czemu w Kontomierzu nie ma możliwości takiego prostego i skutecznego podziału budżetu, pokazującemu od razu procentowy podział? A przy okazji - przydałaby się też możliwość planowania budżetu na przynajmniej kilka miesięcy do przodu.

  29 listopada 2011 23:34

 3. Mariusz Makowski

  Planowanie budżetu i dzielenie wypłat jest świetną metodą na utrzymanie świetnego stanu przepływu pieniędzy. Swoją drogą zaczynając pół roku temu dzielić wydatki, dziś mogę stwierdzić, że jest to najlepsza metoda na zaoszczędzenie własnych pieniędzy!

  Dodatkowo ;) Ja dzielę swoje wydatki następująco:

  55% potrzeby bieżące (tu zaliczam również przyjemności, choć w pierwszej kolejności są to opłaty za mieszkanie itd.)
  20% inwestycje i oszczędności
  10% wakacje
  10% edukacja
  5% charytatywnie

  14 grudnia 2011 19:48

 4. Why not see Charter Fishing in Hawaii

  Blood provides beneficial taste. It's my job to fruit juice the idea in addition to take in the idea day-to-day. I actually do not include virtually any sugar and even one more sweetener.

  6 grudnia 2015 17:45

 5. Why not see Immigration Seattle

  You will observe that many online games make love education and learning on it. Of your house beneficial or perhaps not you decide that.

  6 grudnia 2015 18:26

 6. JNC 001 Wheels

  his is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
  JNC 001 Wheels

  9 grudnia 2015 07:36

 7. buyfacebook

  wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple ,

  10 grudnia 2015 09:34

 8. buyfacebook

  wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple ,

  10 grudnia 2015 09:34

 9. buyfacebook

  wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple ,

  10 grudnia 2015 09:34

 10. the most comfortable bed

  wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple ,

  30 grudnia 2015 12:04

 11. the most comfortable bed

  wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple ,

  30 grudnia 2015 12:04

 12. the most comfortable bed

  wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple ,

  30 grudnia 2015 12:04

 13. 借現金

  Vanilla, the actual taste is usually delicious. It is a great mixture. Vanilla and chocolate are definitely the taste.
  http://www.5197.tw/

  8 stycznia 2016 10:46

 14. Heard about Alaska Fly Fishing Fly-In

  Airways have great contribution to public and government. Airways will be the connector between one country to other. Then, the collaboration with international airways should be done.
  https://www.wildernessplacelodge.net/_startup.php

  10 stycznia 2016 18:30

 15. Specialty Restaurant Seating

  The pixel of the camera can be the element to measure the quality of the image. The size of the pixel will be the quality of the picture. Besides that, the technique will influence the quality in other elements.
  http://www.seatingexpert.com/Restaurant-Chairs.asp

  11 lutego 2016 09:41

 16. You won't believe this information Tony Lama Boots

  Calculating can be a hard job. People should be very detail with the work. They should not be careless because it will effect the result.
  http://www.tonylamaboot.com/default.asp

  11 lutego 2016 14:15

 17. I found the best Sitka Alaska Fishing

  An error could be happened if you do not measure something for sure. You have to measure everything in details in order to make sure there will be no error.
  http://www.reelaffair.com/start.php

  8 marca 2016 13:49

 18. I found the best Alaska Fishing Lodges website

  Computer animation has become well-known. This industry never dies. No matter precisely how older are you currently, you will need to possibly be have got your own preferred movement.
  http://www.sheltercovefishinglodge.com/start.asp

  8 marca 2016 14:08

 19. I found the best Auto Repair Kent WA

  An example is a representation of a product or service. All people will usually ask for a sample before buying or using these products. Everybody wants to know first.
  http://www.kentautorepair.net/start.php

  9 marca 2016 11:53

 20. I found the best Portland Electronic Health Records Management

  Porównaj swoje ulotki zawsze szuka nowych pomysłów świeżych i innowacyjnych, tak aby podlizywać uwagę, a co ważniejsze, określić, co sprawia, że ​​chcesz kupić produkt. Jeżeli materiał był w stanie cię przekonać, najprawdopodobniej również sprawę z potencjalnych klientów.
  http://sisnwinc.com/States/Oregon/start_Electronic-Medical-Records-Scanning_Portland-OR.php

  10 marca 2016 03:48

 21. Believe it, Cloud Based Phone System information

  An events that happen in an area indeed will influence the condition of the people who lived there. You will need many information about the situation.
  http://www.craigcommunications.com/cloud-based-phone-system.asp

  9 kwietnia 2016 01:22

 22. AudreyBerg

  A brand new series of a gadget is usually interesting. It is because people are curious. Then, they will buy it to know.

  http://www.smartsleepreviews.com/consumer-reports-2016-mattress-picks-compare-memory-foam-and-innerspring-beds/

  5 sierpnia 2016 10:58

 23. Michael Rowland

  The mother must have the knowledge about how to be a mother. Mentally, a mother must be ready when they are pregnant. A mother must be wise with their child.
  https://plus.google.com/+KettermanRowlandWestlundSanAntonio/about

  9 sierpnia 2016 18:09

 24. Zindagi TV

  She is so beautiful. She has sex appeal for men. I want to get a girlfriend like her someday, hopefully.
  http://serials.desi/zindagi-tv

  12 września 2016 07:04

 25. DavidAndreas

  I wish that we can have some good information related with the usage of this application to help out the need. I think we can start to consider to see what the reviews are about to say about this.
  http://divaqq.com/

  5 czerwca 2017 12:08

 26. NoellGuertin

  I believe the power of money has reached into certain stage where there is no more space for pure spirit. I wish that we can put an end into this.
  http://www.krwlawyers.com/san-antonio-burn-injury-attorneys

  12 czerwca 2017 09:18

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce dotyczącej cookies