Wypoczęci po Świętach? No to czas wrócić do porządkowania swoich finansów domowych…

To trzecia część serii o gruntownym przeglądzie swoich produktów finansowych. W poprzednich częściach czyściliśmy pozostałości po erze antybelek oraz porządkowaliśmy posiadane lokaty.

Tym razem chodzi o to, by odchudzić swój portfel. Ale nie przez wyrzucanie drobniaków (choć to też się przyda), ale przez pozbywanie się kart kredytowych i debetowych, których już od dawna nie używasz.

I przy okazji – kont bankowych, do których te karty są przypisane.

Takie zapomniane konta, karty i inne produkty finansowe to miejsce, w którym bardzo łatwo nadziać się na jakąś opłatę lub prowizję.

To działa w bardzo prosty sposób. Nie używasz takiego konta, zapominasz o nim. W związku z tym nie śledzisz dokładnie wiadomości od banku, nie wiesz o zmianach w taryfie opłat i prowizji.

W pewnym momencie zaczynają się zmiany, które dotyczą Twojego konta. To, które było wcześniej darmowe – teraz jest darmowe pod warunkiem przelewu wynagrodzenia. Karta do konta, która wcześniej kosztowała 0 zł, teraz ma dodatkową opłatę, z której można być zwolnionym po zrobieniu nią zakupów za 100 zł.

Bank zaczyna naliczać opłaty.

To mogą być nawet drobne kwoty. Kilka złotych miesięcznie za konto, kolejne kilka za kartę.

Na koncie już od dawna nie trzymasz żadnych pieniędzy (inaczej pewnie byś o nim pamiętał), więc na rachunku pojawia się debet.

Ten problem nie istnieje, jeżeli automatycznie importujesz dane swoich kont do Kontomierza. Aplikacja zwraca uwagę na pobrane opłaty wysyłając alert.

Przez pierwsze kilka miesięcy nic się nie dzieje. Bank po prostu generuje wyciągi z coraz wyższym debetem. Pierwszego miesiąca -9 zł, drugiego -18 zł, kolejnego -27 zł – i tak dalej.

Teraz wyobraź sobie, że ten proceder trwa kilka-kilkanaście miesięcy.

W końcu to bank przypomina sobie o Tobie. Oprócz naliczonej opłaty za konto dolicza karę za debet. W grę wchodzą także dodatkowe opłaty za wysyłane monity.

W ten sposób, całkiem nieświadomie, stajesz się dłużnikiem banku.

Konto lub karta, z których nie korzystałeś ani razu przez ostatni rok, nagle kosztują Cię kilkaset złotych!

Lepiej uniknąć takiego scenariusza, prawda?

Dlatego poświęć chwilę na przypomnienie sobie, z jakich produktów bankowych korzystałeś kiedyś, ale dziś nie są Ci już potrzebne. Tylko po prostu zostawiłeś je aktywne „na wszelki wypadek”.

Zwłaszcza, że pewnie jako świadomy klient, często zmieniałeś banki i szukałeś najlepszych ofert. Czasem warunkiem uzyskania dobrego oprocentowania na lokacie było założenie bezpłatnego rachunku. Czasem założyłeś konto, bo sam bank za to płacił 100 zł lub więcej.

Po takich akcjach można zostać z niepotrzebnymi kontami w co najmniej kilku bankach.

Lepiej je wszystkie pozamykać. Dla własnej wygody i spokoju.

Fot. Flickr / windsordi 


dodaj własny »

28 komentarze czytelników

 1. Markus

  "W końcu to bank przypomina sobie o Tobie. Oprócz naliczonej opłaty za konto dolicza karę za debet. W grę wchodzą karne odsetki."

  Wg. polskiego prawa bank nie może pobrać kary pieniężnej za debet - karą są już odsetki. Bank może co najwyżej pobrać opłaty za monity.

  10 kwietnia 2012 08:48

 2. Krzysztof

  Dzięki za zwrócenie uwagi na tę nieścisłość. Poprawiam.

  10 kwietnia 2012 09:30

 3. hdmi

  To potrafią być bardzo drogie monity.
  Podobnie ambasada USA nie pobiera opłaty za wizę, płatny ponad 400 pln ! jest jedynie wniosek :)

  10 kwietnia 2012 09:44

 4. Magda

  Jaki to ma zwiazek z inwestowaniem? Jak czytam bloga finansowego i widze ze autor rozdrabnia sie na grosze to od razu trace zaufanie.

  10 kwietnia 2012 10:33

 5. sam

  To nie jest blog tylko o inwestowaniu, tylko o wszystkim związanym z finansami osobistymi

  10 kwietnia 2012 12:23

 6. Sebastian Cezary

  Z takimi opłatami w ogóle potrafią być jaja. Ktoś w rodzinie pracujący za granicą zmarł. Miał kilka kont minimalnie płatnych, ot kilka euro. Gdy Debet doszedł do granicy banki potrafią się zwrócić do rodziny o uregulowanie... Pikuś jeśli ma im kto poradzić, ale jeśli się nie znają, tym bardziej nie znają języka...

  10 kwietnia 2012 15:47

 7. Daniel

  Bardzo ciekawy artykuł. Po jego przeczytaniu zastanowiłem się nad kartą debetową na koncie mBiznes - mbank. Która co miesiąc ściąga mi 3,5 PLN oraz pobierane są opłaty za wypłaty z bankomatów. Dlatego też dzisiaj po powrocie do domu zadzwonię do nich z zapytaniem czy mogę z karty zrezygnować.

  11 kwietnia 2012 12:01

 8. Sebastian Cezary

  Ehh ja dziś zamykałem konta w Polbanku, oj trwało to dłużej niż ich otwieranie co też zajmuje zdecydowanie za dużo czasu.

  Do tego robią ciekawy numer. Pierwszego pobierają 4 zł za kartę, zwrotu dokonują zazwyczaj po 15tym następnego miesiąca. Więc kiedy by nie zamykać konta 4/8 lub nawet 16 zł przepada(dla dwóch właścicieli i dwóch kart).

  13 kwietnia 2012 19:37

 9. forex

  Zamknąłem już 3 konta.

  21 kwietnia 2012 14:54

 10. wkurzony na mbank

  znajomy nie używał konta mbank i karty debetowej przez parę lat i przyszedł mu duży rachunek, ja tam wolę od niedawna alior sync

  inwestycje-online.systempartnerski.pl/konta_osobiste.html

  15 października 2012 14:18

 11. Okradany regularnie

  No i tak kradną w imię prawa.

  4 kwietnia 2013 17:41

 12. Why not see Cloud Based Phone System website

  These days actual publications are usually altered to get digital publications. This would mean you're better to are.

  7 grudnia 2015 12:44

 13. Why not see Inflow Communications Shortel Tech Support

  We will view what they will get for you! I hope your own concert can be breathtaking as well as there is a big surprise.

  8 grudnia 2015 00:21

 14. Why not see Portland Electronic Health Records Management

  My criteria to pick meals is about the style. If your preference is delectable, We are the client.

  8 grudnia 2015 09:05

 15. buyfaceebookfanpagelikes

  Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.
  buyfaceebookfanpagelikes

  11 grudnia 2015 11:41

 16. fuel wheels for sale

  Great post! I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the good work you are doing here.
  fuel wheels for sale

  26 grudnia 2015 07:40

 17. Heard about Landscape Lighting Austin service

  Anything you come across there, it really is possibly true. I need to be sure that I understand thoroughly before deciding on your next steps.
  http://www.austinlandscapelighting.us/outdoor-lighting-austinstart.php

  11 stycznia 2016 14:18

 18. Heard about information Tony Lama Boots

  Future life of every person is a mystery. People will not know what exactly will happen. They may have plan but it will not exactly like they wish for.
  http://www.tonylamaboot.com/default.asp

  11 stycznia 2016 15:19

 19. Heard about Sitka Alaska Fishing Trips information

  Doing a translator will get the knowledge direction. It can be a self study. Then, in the good way, the translator helps other people to understand more.
  http://www.reelaffair.com/start.php

  11 stycznia 2016 16:43

 20. You won't believe this Auto Repair Kent

  The function of the article mostly is to inform. However, some people use it for promotion. The product becomes the insert in the article.
  http://www.kentautorepair.net/start.php

  11 lutego 2016 14:17

 21. I found the best Skagway Tours Website

  Odkryty szyld stanie zapewnić działanie non-stop. Skorzystaj z tego medium jak najwięcej. Nie zapomnij o lokalnej regulacji rządowych rozporządzenia biznesu komentarze pokładzie, zwłaszcza w odniesieniu do jego wielkości.
  http://www.skagwayalaskatours.com/start.php

  10 marca 2016 04:20

 22. Look at Fort Myers IT Support

  Book project will be a common activities from student form Letter Faculty. They will try to make the project not only worthwhile for them but also for other people. Therefore, this activity will show to other people how book is very good and interesting.
  http://www.pcxtech.com/States/Florida/_start_IT-Support_Fort-Myers-FL.php

  9 czerwca 2016 11:49

 23. LeonieMarino

  Immuno should be a good material for kids. It is because it becomes addition material in milk. Therefore, it is related to kids grown.
  http://www.ezchance.com.tw/

  17 czerwca 2016 09:06

 24. AudreyBerg

  One of the activities that can help earth is recycling. It will prevent wasting material. Therefore, the rubbish can be prevented.

  http://www.smartsleepreviews.com/consumer-reports-2016-mattress-picks-compare-memory-foam-and-innerspring-beds/

  5 sierpnia 2016 06:17

 25. Visit us Alaska Fly Fishing website

  Map of a city needs to include a complete information. It is because it will use by tourists. They need a complete and correct information.
  http://www.hoodoofishing.net/_startup.php

  9 sierpnia 2016 10:50

 26. website

  You will get what you give. No matter when you get it, just believe you get the same.
  http://www.adwizards.com/start.php

  16 września 2016 15:45

 27. capsa susun online

  I do see there are many potential talents in this year's award winning process. I think what they need is the good management for them to be able to express their best features better in the market and gain significant recognition from their fans.
  http://divaqq.com/

  17 maja 2017 12:34

 28. KRW Sexual Abuse Lawyers

  There is an increasing demand for this new online game in the market these days for unknown reasons to me. The overwhelming responds from market is definitely going to get the publisher of this new online game famous.
  http://www.krwlawyers.com/san-antonio-sexual-abuse-lawyers

  12 czerwca 2017 15:11

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce dotyczącej cookies