Czy wiesz, że październik to miesiąc oszczędzania?

 • 23 października 2012
 • Krzysztof Sobolewski
 • 37 comments

A my strasznie lubimy pomagać Wam oszczędzać!

Oto kilka porad, dzięki którym będziecie mogli wprowadzić oszczędności w Waszych budżetach domowych. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku :).

Oszczędności na rachunkach za ogrzewanie

Zaczyna się nowy sezon grzewczy, więc ciepło znów stanie się istotną pozycją w domowych finansach.

W przypadku ogrzewania bardzo łatwo dopuścić do marnotrawstwa. Np. zostawiając włączone grzejniki podczas wietrzenia pomieszczeń. A wtedy rachunki idą wyraźnie w górę. To jedna z tych sytuacji, w których wydajemy pieniądze, a tak naprawdę nic nie dostajemy za to w zamian.

To tylko jeden ze sposobów, dzięki którym możesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. A jest jeszcze sześć kolejnych!

Triki na zakupach…

Ile miesięcznie wydajesz na codzienne zakupy? Kilkaset złotych, tysiąc-kilkaset? A jak myślisz, o ile mógłbyś obniżyć tę kwotę?

Wystarczy wyrobić sobie kilka praktycznych nawyków. O robieniu zakupów z listą na pewno już wiesz, więc może coś mniej oczywistego. W jednym z komentarzy Marta radzi, by nawet „zwykłe” spożywcze zakupy robić przez internet. Da się i opłaca się. Jeżeli w twojej okolicy działa tego typu sklep, to jest duża szansa, że ceny w nim będą porównywalne, jak w stacjonarnym sklepie. To, co jest nieporównywalne, to z pewnością oszczędność czasu!

… i podczas polowania na okazje

A co z niecodziennymi zakupami? Tu też drobnym wysiłkiem można wyszukać jakieś oszczędności. Pamiętajcie, że w sklepach płaci się za lenistwo! Wkładając trochę pracy, np. w porównanie ofert w różnych sklepach, można trochę ulżyć domowemu budżetowi.

To samo dotyczy dokładnej analizy ofert – wszelkie „promocje”, „okazje” i „wyprzedaże” to nie tylko festiwal zakupów, ale także festiwal gwiazdek i specjalnych warunków w ofertach. Warto poświęcić chwilę czasu, by zapoznać się z zasadami każdej promocji.

Drobne codzienne oszczędności

Jak myślicie, skąd mBank wziął pomysł na mSavera? Być może stąd ;). Zaokrąglanie końcówek rachunków to prosty i skuteczny sposób na wygenerowanie dodatkowych oszczędności.

To niby tylko takie zwykłe „przekładanie z kupki na kupkę”, ale to działa. Efekt psychologiczny jest nie do przecenienia – nie czujesz, że oszczędzasz, że musisz sobie czegoś odmawiać – zwłaszcza, że każdego dnia operujesz na bardzo małych kwotach. Za to pieniądze na rachunku systematycznie rosną i na koniec roku może to być nawet kilkaset złotych!

Oszczędności w kuchni (ale bez oszczędzania na jedzeniu!)

Kuchnia to kolejne miejsce w domu, gdzie bardzo łatwo o marnotrawstwo. Wystarczy, że źle rozplanujesz swoje zakupy i kupisz więcej jedzenia niż potrzebujesz. Tym gorzej, jeżeli jest to stały nawyk i po każdych spożywczych zakupach coś ci zostaje, coś się marnuje. W tym miejscu możesz ograniczyć swoje miesięczne wydatki.

A to dopiero początek oszczędności w kuchni.

Oszczędna jazda samochodem

Przy dzisiejszych cenach paliwa eco-driving wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Oczywiście, o ile w ogóle musisz korzystać z samochodu. Ja sam staram się, w miarę możliwości, jak najczęściej jeździć rowerem. Np. do pracy. Także zimą! Zyskuje i zdrowie i portfel :).

Oszczędność energii dzięki jednej drobnej zmianie

Urządzenia elektryczne pozostawione w trybie stand-by powoli wpływają na zwiększenie kwot na naszych rachunkach za energię. Kropla drąży skałę i po roku okazuje się, że była to kolejna okazja do oszczędności, z której się nie skorzystało.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić wyłączając telewizor na dobre.

Ale na tym lepiej nie oszczędzać!

Wszystkie porady opisane we wpisach powyżej są możliwe do zastosowania w praktyce, właściwie już od dziś. Jednak niezwykle ważne jest, aby w tym zapale do oszczędzania nie zajść za daleko. Niektóre oszczędności mogą się źle skończyć i odbić poważnymi konsekwencjami np. na zdrowiu.

My życzymy Wam samych racjonalnych i uzasadnionych oszczędności :).

Fot. Flickr / Images_of_Money

 


dodaj własny »

37 komentarze czytelników

 1. Zusatzinfo

  Dzieki za wszystko Krzysiu :)

  27 marca 2014 13:03

 2. Replica Cartier Love Bracelet B6032617

  I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. Thanks

  6 grudnia 2015 05:24

 3. Replica Cartier Love Bracelet B6029817

  Hello I am so delighted I located your blog, I really located you by mistake, while I was watching on google for something else, Anyways I am here now and could just like to say thank for a tremendous post and a all round entertaining website. Please do keep up the great work.

  6 grudnia 2015 05:25

 4. Replica Cartier Love Diamond Bracelet B6036217

  i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future..

  6 grudnia 2015 05:26

 5. Replica Cartier Love Bracelet B6035617

  This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.

  6 grudnia 2015 05:27

 6. Replica Cartier Love Diamond Bracelet B6036517

  very interesting post.this is my first time visit here.i found so mmany interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post !

  6 grudnia 2015 05:28

 7. Replica Cartier Love Diamond Bracelet B6036317

  Thank you for discussing this one !!! Really like the content and the guidelines and the guidelines as well.

  6 grudnia 2015 05:31

 8. Replica Cartier Love Bracelet B6035517

  Thanks for this great post, i find it very interesting and very well thought out and put together. I look forward to reading your work in the future.

  6 grudnia 2015 05:31

 9. Replica-Cartier-Love-Diamond-Bracelet-B6040516

  I would predicament kosher which typically it yes is fabulous!Linking is very useful thing.you have really helped lots of people

  6 grudnia 2015 05:32

 10. Replica Cartier Love Bracelet

  That's a exceptional sense combinations, I would predicament kosher which typically it yes is fabulous!Linking is very useful thing

  6 grudnia 2015 05:38

 11. Replica cartier Juste Clou Un Bracelet

  These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future..

  6 grudnia 2015 05:39

 12. Why not see Immigration Attorney Seattle

  A classroom isn't just the place to examine but in addition to build marketing. Consequently, to understand as many as feasible.

  6 grudnia 2015 18:01

 13. review

  I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work andplease tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject?

  7 grudnia 2015 07:54

 14. Why not see Seattle Electronic Health Records Management

  These are individual. There're pushed to visit yet another nation to help give their particular household along with to identify a proper task with regards to foreseeable future.

  8 grudnia 2015 07:55

 15. Rehoboth Beach Real Estate

  I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.

  4 stycznia 2016 11:29

 16. minecraft server hosting

  Mmm.. good to be here in your article or post, whatever, I think I should also work hard for my own website like I see some good and updated working in your site.

  5 stycznia 2016 09:25

 17. portable solar generator

  I am very happy to discover your post as it will become on top in my collection of favorite blogs to visit.

  8 stycznia 2016 10:33

 18. Heard about Best Lumber Wholesale site info

  One of my mate really likes sports quite definitely that she had taken any scholarship or grant based on the fact that was proposed by their manager. Regrettably When i don’t see him or her performing as well as myself as well as other people inside our group soon after college.
  http://www.wholesalelumber.biz/start.php

  11 stycznia 2016 14:43

 19. bathroom tiling London

  Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!..

  12 stycznia 2016 11:02

 20. house refurbishment London

  I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.Thanks.

  12 stycznia 2016 12:26

 21. You won't believe this PCX Technologies IT Consultant Cape Coral Services

  Music concert usually attracts people to come. The crowd will be full if the performers are famous. People will think that it is a rare event.
  http://www.pcxtech.com/States/Florida/_start_IT-Support_Cape-Coral-FL.php

  10 lutego 2016 11:38

 22. product reviews

  I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.

  15 lutego 2016 14:54

 23. I found the best information Tony Lama Boots

  World wide web may be the answer. Looking for a legal professional will be simpler. Also you can question professional recommendation from your pals.
  http://www.tonylamaboot.com/default.asp

  8 marca 2016 14:33

 24. great

  oh i am very happy to discover your post as it will become on top in my collection of favorite blogs to visit. ^^thanks
  http://www.swesub.ws/456-batman-vs-superman-dawn-justice.html

  11 kwietnia 2016 23:03

 25. Watch Independence Day: Resurgence Online

  Wow because this is really great work! Congrats and keep it up.

  http://www.kissanime.biz/watch-independence-day-resurgence-online

  10 lipca 2016 21:12

 26. Watch Horror Movies Online on Rainiertamayo

  actually remarkable post, I have got much clear idea concerning from this paragraph.

  http://www.rainiertamayo.biz/horror

  10 lipca 2016 21:55

 27. The BFG Pubfilm

  I have bookmarked your site and I am looking forward to reading new articles

  http://www.pubfilm.ws/821-watch-the-bfg-online.html

  10 lipca 2016 22:09

 28. The Shallows HD Gratis ITA

  Great article and subject! Thanks ...

  http://www.cineblog-01.cc/film-streaming/the-shallows

  10 lipca 2016 22:59

 29. AnonimBlood Orange online

  It is really nice to read your article
  http://www.dreamfilm.ws/film/blood-orange

  12 lipca 2016 10:59

 30. SE SWEFILMER ONLINE

  I just want to say thanks for your wonderful post
  http://www.swefilmer.ws/

  12 lipca 2016 11:21

 31. watch movies on Genvideos

  nice read, keep it up !
  http://www.genvideos.ws/

  12 lipca 2016 11:29

 32. Watch Free Movies Online on 3movs

  I was checking constantly this blog and I am impressed!
  http://www.3movs.biz/

  12 lipca 2016 11:37

 33. Watch movies online on Putlocker

  great article to read
  http://www.putlockers.la/

  12 lipca 2016 11:50

 34. Watch Meet the Blacks Online

  You really help me out my friend thank u
  http://www.tubemate.ws/meet-the-blacks-online-free.html

  12 lipca 2016 12:03

 35. Watch Movies Comedy Online on Rainierland

  I just want to say thanks for your wonderful post
  http://www.rainierland.ws/comedy

  12 lipca 2016 12:14

 36. AudreyBerg

  Bacteria are useful for human. It can create some new foods from certain material. Therefore, people will have varieties food.

  http://www.smartsleepreviews.com/consumer-reports-2016-mattress-picks-compare-memory-foam-and-innerspring-beds/

  5 sierpnia 2016 06:26

 37. altadefinizione.bz

  You've got impressive information on this website.

  http://www.altadefinizione.bz

  23 września 2016 21:28

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce dotyczącej cookies