30-dniowe wyzwania na pomoc domowemu budżetowi

Prowadzenie zrównoważonego budżetu domowego to często kwestia nawyków. Pozbywania się tych złych (np. impulsywne zakupy, nadużywanie karty kredytowej…) i budowanie tych dobrych (np. budżetowanie, robienie zakupów z listą).

A jak wprowadzić taki pozytywny nawyk w codzienne życie? Tu z pomocą przychodzą 30-dniowe wyzwania, podpatrzone na zaprzyjaźnionym blogu produktywnie.pl.

O co chodzi? Wyznaczasz sobie określoną zasadę i trzymasz się jej każdego dnia przez kolejne 30 dni. Proste.

Wprawdzie, jak wskazują badania, do wykształcenia na stałe nowego nawyku potrzeba przeciętnie 66 dni. Zatem praktycznie, te 30 dni to tylko połowa drogi, ale jednocześnie dobry czas, by sprawdzić kilka rzeczy:

 • czy ten nowy nawyk w ogóle sprawdza się w praktyce?
 • czy daje widoczne/pożądane efekty?
 • czy pasuje do twojego stylu życia?

Jeżeli po miesiącu wszystko jest w porządku, wystarczy kolejne 30 dni, by zamienić wybrane zachowanie w bezwysiłkowy nawyk, który działa na autopilocie.

Pomysły?

Pozbywanie się jednej rzeczy dziennie. Tego akurat lepiej nie przekształcać w stały nawyk na całe życie, ale na 30 dni nadaje się jak najlepiej ;). „Graty” to często rzeczy, które trzymają nas przy złych nawykach.

Większość ludzi posiada co najmniej kilka-kilkanaście rzeczy, które nie są im potrzebne, których dawno lub wcale nie używali. I nawet nie trzymają ich z jakiegoś sentymentu, ale po prostu z przyzwyczajenia. A jak się głębiej zastanowić, to lista takich „gratów” potrafi się wydłużyć do nawet kilkudziesięciu przedmiotów.

A w uporządkowanym otoczeniu, gdzie mniej rzeczy odciąga naszą uwagę, lepiej się myśli i jest się bardziej produktywnym.

Zapisywanie każdego wydatku, co do złotówki, każdego dnia. Nie prowadzisz domowego budżetu? Wypróbuj to rozwiązanie przez jeden miesiąc. Nawet jeżeli uznasz, że to nie dla ciebie, to pod koniec zostaniesz z bardzo cennym zbiorem danych: kiedy, ile i na co wydajesz. Te informacje naprawdę często się przydają!

Odkładanie 5 zł każdego dnia. Oszczędzanie warto zacząć od drobnych kroków. Jednym z nich jest… regularne odkładanie drobnych. Te 5 zł można łatwo zaoszczędzić rezygnując z pewnych drobiazgów – np. codziennej kawy po drodze do pracy.

Robienie wszystkich zakupów z wcześniej sporządzoną listą. To jedno z najlepszych lekarstw na efekt „znów tyle wydałem, a praktycznie nic nie kupiłem”.

Dlaczego to działa? Rygorystyczne trzymanie się listy znieczula na wszystkie marketowe promocje (a promocje nie służą temu, żebyś wydał mniej, tylko by sklep zarobił więcej; ewentualnie by szybciej pozbył się produktów, którym kończy się termin ważności). Poza tym, wszelkie inne wysiłki sprzedawców, mające na celu skłonienie klientów do kupowania więcej, tracą na znaczeniu – np. specyficzne ustawianie alejek sklepowych (najpotrzebniejsze rzeczy umieszczone jak najdalej) lub ustawianie kuszących drobiazgów przy kolejkach do kas.

Płacenie wyłącznie gotówką. Jeżeli masz w portfelu same karty kredytowe zadłużone pod limit, to jest to doskonałe rozwiązanie dla ciebie. Nie dość, że zaczniesz oszczędzać 20% przy każdym zakupie (brak kredytu = brak odsetek), to – jak wskazują kolejne badania – płacąc gotówką będziesz wydawać mniej.

Fot. Flickr / Lhoretsë. 


71 komentarze czytelników

 1. maxmad

  Ja właśnie oszczędzam płacąc kartą bo mam zwrot za zakupy :). Kupuję tylko to co potrzebne. Ostatnio kupiłem chyba z 10 żelów pod prysznic bo były o połowę tańsze tak więc zaoszczędziłem :)

  27 czerwca 2012 18:11

 2. dietetyk

  Jasne, że warto oszczędzać - kasa zostaje i można przeznaczyć na dowolne oszczędności. Zadbać o swoje zdrowie lub wygląd albo wydać na kurację odchudzającą...

  18 lutego 2014 16:11

 3. ocp

  nie z każdej rzeczy można zrezygnować - są wydatki, które trzeba ponieść - energia, media, ubezpieczenie OC lub inne

  18 lutego 2014 16:13

 4. rather

  przydatny artykuł, szczególnie w czasach kiedy wielu ludzi boryka się z brakiem pieniędzy

  18 lutego 2014 18:40

 5. Eddie

  Dzięki za wskazówki. Będzie z nich korzystać. Miewam problemy bilansowania budżetu domowego. I zawsze kończy się dzieje na granicy budżetu.

  6 czerwca 2014 05:14

 6. roof replacement

  This is quite educational arrange. It has famous breeding about what I rarity to vouch. Colossal proverb. This trumpet is a famous tone to nab to troths. Congratulations on a career well achieved. This arrange is synchronous s informative impolites festivity to pity. I appreciated what you ok extremely here roof replacement

  30 listopada 2015 16:37

 7. www.seoservices.org.au

  i am for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I hope to present something back and help others such as you helped me.

  1 grudnia 2015 17:01

 8. Anonim

  Work At Home Special Report! Start working at home with Google! i think It's by-far the best job I've had. Last Wednesday I got a brand new BMW since getting a check for $6474this - 4 weeks past.I began this 8-months ago and immediately was bringing home at least $77 per hour with Work At Home Special Report!. I want to work through this link, go to tech tab for work detail.. Work At Home Special Report!

  6 grudnia 2015 11:20

 9. Arenabet Sbobet

  Reliable betting is the most effective selection that you can guess online. Provided that there are companies who will took your money so in purchase to trust your money opt for the best one and luxuriate in wagering.

  8 grudnia 2015 05:49

 10. jasa desain logo

  wah mantap bener ini beritanya
  keren lah

  10 grudnia 2015 08:22

 11. Assignment help

  Thanks a lot for the purpose of amazing advice showing to this very blog page. All people decide. I'm certain very happy to search out this amazing internet site.

  https://www.allassignmenthelp.co.uk

  13 grudnia 2015 16:44

 12. sabte sherkat

  i am for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I hope to present something back and help others such as you helped me.

  14 grudnia 2015 20:46

 13. Tarahi Site

  Great post here, thought I could learn more from but we can learn more from this post.

  14 grudnia 2015 20:49

 14. RankLikes.com

  These competitions involves lot numerous competitions that are hung on regular basis or occasionally and also to succeed them you have to rack up greatest facebook suches as on your ID.

  17 grudnia 2015 16:17

 15. carpet cleaning Essex

  That is one of the most fantastic post...!

  18 grudnia 2015 19:06

 16. Rug cleaning in London

  I want to appreciate this blog for this type of beautiful blog. Thanks for commenting.

  18 grudnia 2015 19:08

 17. Easy hairstyles for college

  This really is a wonderful posting, thanks a lot for telling.I am looking forward to discover more fantastic blog posts.

  19 grudnia 2015 12:21

 18. betonnen keukentablet

  Sometimes when you innovate, you make mistakes. It is best to admit them quickly, and get on with improving your other innovations.

  23 grudnia 2015 08:04

 19. kroonluchter

  Thank you for posting this.You most absolutely have built this blog website into something special.

  23 grudnia 2015 14:53

 20. chemicals | buy online | usa

  We believe that everyone deserves a chance at moving ahead with their lives. In our Mitigation services we strive to provide the Court with your history For our other court appointed services, our goal is to help provide the most up

  http://www.directorymichigan.com/science-and-environment/chemicals

  27 grudnia 2015 12:59

 21. online

  This is quite educational arrange. It has famous breeding about what I rarity to vouch. Colossal proverb. This trumpet is a famous tone to nab to troths. Congratulations on a career well achieved. This arrange is synchronous s informative impolite festivity to pity. I appreciated what you ok extremely here.

  29 grudnia 2015 17:42

 22. funnelstack

  I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post I would like to read this.

  30 grudnia 2015 20:15

 23. smart member

  This is quite educational arrange. It has famous breeding about what I rarity to vouch. Colossal proverb. This trumpet is a famous tone to nab to troths. Congratulations on a career well achieved. This arrange is synchronous s informative impolites festivity to pity. I appreciated what you ok extremely here.

  4 stycznia 2016 16:05

 24. App Empire

  This is quite educational arrange. It has famous breeding about what I rarity to vouch. Colossal proverb. This trumpet is a famous tone to nab to troths. Congratulations on a career well achieved. This arrange is synchronous s informative impolites festivity to pity. I appreciated what you ok extremely here
  http://www.pureleverage.com/reserved/appempire-2-0-review-bonus/
  App Empire

  14 stycznia 2016 11:58

 25. Jasa pembuatan web

  Thank you for an additional great post. Exactly where else could anybody get that kind of facts in this kind of a ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m around the appear for this kind of data
  http://www.kunciweb.com
  Jasa pembuatan web

  17 stycznia 2016 09:49

 26. Anonim

  Ucapan Anniversary 1 Bulan Buat Pacarucapan balasan ulang tahunDp BBM

  aplikasi bobol wifi android
  cara merubah tulisan ping di android

  20 stycznia 2016 06:29

 27. mobile optin

  This is quite educational arrange. It has famous breeding about what I rarity to vouch. Colossal proverb. This trumpet is a famous tone to nab to troths. Congratulations on a career well achieved. This arrange is synchronous s informative impolites festivity to pity. I appreciated what you ok extremely here
  http://www.pureleverage.com/reserved/mobileoptin-review-bonus/

  20 stycznia 2016 16:38

 28. stuff

  This is quite educational arrange. It has famous breeding about what I rarity to vouch. Colossal proverb. This trumpet is a famous tone to nab to troths. Congratulations on a career well achieved. This arrange is synchronous s informative impolites festivity to pity. I appreciated what you ok extremely here
  http://www.getfreestuffonlinenow.com/
  stuff

  31 stycznia 2016 10:00

 29. setup

  Step Up Height Increaser is a 100% Ayurvedic Body Growth System.
  Step Up offers Amazing Results! After using StepUp Height Increaser you will see new confidence in yourself.
  Step Up Height Increaser is a revolutionary step by step total growth system, It gives the required nutrients to
  the body that help to increase height & also lead to total body growth.

  1 lutego 2016 14:07

 30. Anonim

  http://www.stepup.heightincreaser.in

  Step Up Height Increaser is a 100% Ayurvedic Body Growth System.
  Step Up offers Amazing Results! After using StepUp Height Increaser you will see new confidence in yourself.
  Step Up Height Increaser is a revolutionary step by step total growth system, It gives the required nutrients to
  the body that help to increase height & also lead to total body growth.

  1 lutego 2016 14:09

 31. bazarnew

  Thank you for an additional great pos

  بازار

  4 lutego 2016 08:34

 32. bazarnew

  http://bazarnew.com

  4 lutego 2016 09:20

 33. step up height increasaer

  Step Up Height Increaser is a 100% Ayurvedic Body Growth System.
  Step Up offers Amazing Results! After using StepUp Height Increaser you will see new confidence in yourself.
  Step Up Height Increaser is a revolutionary step by step total growth system, It gives the required nutrients to
  the body that help to increase height & also lead to total body growth.

  4 lutego 2016 13:49

 34. read more

  I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post I would like to read this
  http://www.buygeniuxpills.com

  4 lutego 2016 17:55

 35. leads tunnel

  This is quite educational arrange. It has famous breeding about what I rarity to vouch. Colossal proverb. This trumpet is a famous tone to nab to troths. Congratulations on a career well achieved. This arrange is synchronous s informative impolites festivity to pity. I appreciated what you ok extremely here
  http://leadstunnelreview.com
  leads tunnel

  11 lutego 2016 07:16

 36. ipro academy

  This is quite educational arrange. It has famous breeding about what I rarity to vouch. Colossal proverb. This trumpet is a famous tone to nab to troths. Congratulations on a career well achieved. This arrange is synchronous s informative impolites festivity to pity. I appreciated what you ok extremely here
  http://iproacademy20.com
  ipro academy

  21 lutego 2016 20:17

 37. Awais Irshad

  Time Attendance Machine has turned into the need of each SME and Corporate environment now. The right section/exit configuration can restrict assets to venture into the wrong regions like top administration floors and workplaces. http://www.gvtsystems.com/time-attendance-machine/p/50

  1 marca 2016 13:47

 38. anabolics steroids

  I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post I would like to read this
  http://bookmarkhq.com/user.php?login=popeyeformula&view=published
  anabolics steroids

  26 marca 2016 07:21

 39. buy anabolic steroids online

  When somebody is deadlocked with his or her task, do not worry, he can easily solve this problem for the most honest effort. At least he can find all he needs to complete it in one of current detailed overviews of yours http://bookmarktech.com/user.php?login=popeyeformula&view=published
  buy anabolic steroids online

  27 marca 2016 19:41

 40. anabolic steroids

  I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post I would like to read this
  http://www.bookmark2you.com/profile.php?id=popeyeformula#
  anabolic steroids

  28 marca 2016 18:19

 41. anabolic steroids

  When somebody is deadlocked with his or her task, do not worry, he can easily solve this problem for the most honest effort. At least he can find all he needs to complete it in one of current detailed overviews of yours http://bookmark2seo.com/user.php?login=popeyeformula&view=published
  anabolic steroids

  2 kwietnia 2016 08:25

 42. Best Whatsapp Status in Hindi

  We believe that everyone deserves a chance at moving ahead with their lives. In our Mitigation services we strive to provide the Court with your history For our other court appointed services, our goal is to help provide the most up http://whatsappstatusinhindi.co.in
  Best Whatsapp Status in Hindi

  4 kwietnia 2016 09:10

 43. well reviewed dentox training

  I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post I would like to read this
  http://groupspaces.com/joeanderson/pages/botox-training-as-a-group-is-it-possible
  well reviewed dentox training

  7 kwietnia 2016 07:47

 44. הלוואה לעסק קיים

  I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post I would like to read this
  http://barat-group.co.il/%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%95%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%A2%D7%A1%D7%A7%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%90%D7%9E%D7%A6%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%A7%D7%A8%D7%9F-%D7%AA%D7%91%D7%95%D7%A8/
  הלוואה לעסק קיים

  9 kwietnia 2016 11:48

 45. Magento Development Company

  Attractive blog post you have got manufactured and even may possibly first got it, this is often attractive get the job done.....Magento Development Company

  14 kwietnia 2016 15:15

 46. Ecommerce Solution Provider

  Decent put up you possess established not to mention may very well started using it, this really decent give good results........http://www.bay20.com/

  14 kwietnia 2016 15:17

 47. inbox blueprint

  We believe that everyone deserves a chance at moving ahead with their lives. In our Mitigation services we strive to provide the Court with your history For our other court appointed services, our goal is to help provide the most up http://www.pureleverage.com/reserved/inboxblueprint-review-bonus/
  inbox blueprint

  16 kwietnia 2016 13:00

 48. toko bunga bali

  http://www.prestisa.com/toko-bunga-online-dengan-harga-bunga-murah-di-bali/

  19 kwietnia 2016 16:30

 49. payday loans

  After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Thank you!payday loans

  21 kwietnia 2016 08:46

 50. inbox blueprint

  We believe that everyone deserves a chance at moving ahead with their lives. In our Mitigation services we strive to provide the Court with your history For our other court appointed services, our goal is to help provide the most up http://www.pureleverage.com/reserved/inboxblueprint-review-bonus/
  inbox blueprint

  22 kwietnia 2016 07:28

 51. koniele trading ltd

  Thank you for an additional great post. Exactly where else could anybody get that kind of facts in this kind of a ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m around the appear for this kind of data
  http://konieletradingltd.tumblr.com/
  koniele trading ltd

  29 kwietnia 2016 14:58

 52. koniele trading ltd cyprus

  I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post I would like to read this
  http://koniele.newsvine.com/
  koniele trading ltd cyprus

  6 maja 2016 10:24

 53. Anonim

  panduanumrohhaji

  12 maja 2016 11:47

 54. Virtual CEO Lifestyle

  We believe that everyone deserves a chance at moving ahead with their lives. In our Mitigation services we strive to provide the Court with your history For our other court appointed services, our goal is to help provide the most up
  http://www.pureleverage.com/reserved/virtual-ceo-lifestyle-by-eben-pagan-review-bonus/
  Virtual CEO Lifestyle

  17 maja 2016 18:15

 55. RoapreSoamc

  Excellent rapport with. It is important not to enroll in a yoga workout program before 7muscle having a conversation with the instructor. Yoga is a very intimate action and it will not be efficient if the greater education student does not have an excellent .

  http://7muscle-buildingstrategies.com/

  11 czerwca 2016 10:20

 56. RakhtsStagbc

  Your body system By holding to pressure issues day after day you end up over operating your body system which leads to over coaching even when you are following your initial system Your body system cannot take in as much during .

  http://gymjunkiemusclebuilding.com/

  14 czerwca 2016 09:27

 57. CalokeLakmths

  Check the standard of the components You can even go as far as checking the standard of the item with a trainer or physician to make sure it suits you Wearing just about any gear When you're enjoying golf ball you need golf ball footwear and a .

  http://top9musclebuilding.com/

  15 czerwca 2016 09:37

 58. GtfarsFetgse

  Sure yes Let us see how it primarily allows one shed body weight • By providing an instant power boost: A very important factor that everyone can be sure about java and other alike java drinks is that these act as stimulants Further they improve .

  http://thefit55.com/

  17 czerwca 2016 09:18

 59. BadelKaoles

  Between Awhile rollout The personal should place himself in a kneeling place Hold an a wheel’s manage keeping the shoulder area and hands in sync Now shift the hips forward while rolling this awhile outwards Just an arm movement is required; keep .

  http://aboutbuildingmuscle1.com/

  18 czerwca 2016 09:22

 60. Buy Pets Online

  Animals and Pets Marketplace - Sell and Buy Pets and Animals directly form buyer or seller in your country, region or city for FREE.

  http://animal.direct/

  6 lipca 2016 17:07

 61. laurakayla22

  Pilates is about preparing "Body Intelligence". This type of work is profound, re-invigorating and it restore the entire framework. Move yourself to the following level with Pilates! Is the miracle arrangement with no symptom. Innovation is all over the place in our lives today.
  http://123binaryautotrading.com/

  23 lipca 2016 10:27

 62. phigifrech

  While some stomach activities can give you tore abs, that is not their main role. They can likewise reinforce your stomach muscles and help them work better as adjustment and backing for encompassing muscles and the spine.

  http://binaryoptions44.com/

  24 lipca 2016 10:37

 63. quand1960

  You will defeat challenges and will battle towards succeeding in Valencia! Wellbeing and Fitness is a tremendous part in an individual's life and it's imperative to have the capacity to truly control the strength of your body. Heading off to the exercise center is only something individuals have a tendency to do. Notwithstanding, the rec center gets exhausting and dreary.

  http://binaryoptionrobothelp.com/

  25 lipca 2016 10:34

 64. Georld199

  Golfers used to stroll to get starting with one gap then onto the next, yet with golf trucks, maybe the main genuine physical advantage got from this diversion is definitely sliced down the middle. Strolling for wellness is not by any means another idea. It has recently been covered under a wide range of brand new practice programs that the wellness business produces ordinary.

  http://binaryoptionsadvice9.com/

  26 lipca 2016 14:47

 65. emmajulia

  Ok, so now you take after a water wild ox because of the substantial weight schedules you have inspired yourself through. You now need to decrease and uncover the etched type of your physical make-up. Here's the manner by which to do it in a couple of weeks.

  http://binaryoptionsscamwatch.com/

  28 lipca 2016 09:58

 66. jennydelfin45

  Your physical information is the route all around tuned your body machine is. These are amazingly basic components in driving a successful life. Your IQ will help you handle life's troubles, your EQ will help your consistently coordinated efforts with others.

  http://qbinaryoptions.com/

  30 lipca 2016 09:26

 67. bellaella65

  Truth be told, to find out about the apparatuses utilized as a part of back rub treatment, for example, oils, stones, rocks, knead table warmers, lighting, rub treatment room stylistic theme, or even towels can influence the way your back rub treatment spa session will continue with your customer.

  http://binaryoptionsrip.com/

  1 sierpnia 2016 10:15

 68. nicolestella3

  You need to understand that your arm muscles (biceps, triceps and lower arms) are little contrasted with your mid-section, back and legs. Extremely numerous learners commit the error of preparing arms (particularly biceps) dreadfully regularly and with an excessive number of sets.

  http://binaryoptions97.com/

  2 sierpnia 2016 09:11

 69. lilyalexa22

  Measure your workout space twice to ensure that it will oblige a home exercise center. Most home rec centers will give out the estimations or measurements of their hardware on their sites which will permit you to pick one that will fit in your room. At the point when checking for estimations, give careful consideration to the tallness of the gear.

  http://binaryoptions82.com/

  3 sierpnia 2016 10:40

 70. juchatrutr

  Clearer for you, I will outline the pros and cons for each method of training: Machine Loads - Advantages • Clear and understandable - Companies have simplified these

  http://binaryoptions21scam.com/

  4 sierpnia 2016 09:09

 71. oracle VCE Dumps

  Pilates is about preparing "Body Intelligence". This type of work is profound, re-invigorating and it restore the entire framework. Move yourself to the following level with Pilates! Is the miracle arrangement with no symptom. Innovation is all over the place in our lives today. http://www.certsnote.com/oracle-tests.html

  26 sierpnia 2016 10:29

Nowe zasady dotyczące cookies. Używamy plików cookies do zapewnienia Ci wygodnego korzystania z serwisu, gromadzenia danych analitycznych i statystycznych oraz wyświetlania reklam dostosowanych do Twoich preferencji i przeglądanych treści. Kontynuując przeglądanie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies w powyższym celu przez nas (Kontomierz.pl sp. z o.o.) i naszych partnerów. Możesz zmienić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies, w tym zablokować te pliki, w ustawieniach przeglądarki. W związku z korzystaniem z serwisu przetwarzamy również dane osobowe. Zapoznaj się z polityką prywatności Kontomierz.pl, aby dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych i plikach cookies.