Pożeracz oszczędności - inflacja stylu życiaCzy nie dziwią Was czasem różne historie zwycięzców w Lotto, którzy wygrywają miliony, ale w krótkim czasie roztrwaniają swoje wygrane i prędzej czy później wracają do „normalnego” życia?

Cóż, takie historie też mogą dziać się w naszych prywatnych portfelach – oczywiście na odpowiednio mniejszą skalę. Jeżeli dostałeś kiedyś premię lub podwyżkę, a po kilku miesiącach zastanawiałeś się, gdzie się podziały te pieniądze, to dobrze wiesz o czym mówię.

A mówię o inflacji stylu życia.

To naturalnie całkiem normalna rzecz. Zarabiamy  coraz więcej, więc stać nas na coraz więcej. O to w tym wszystkim przecież chodzi? Jeżeli mielibyśmy odkładać wszystkie nasze podwyżki, wszystkie premie i dodatkowe dochody to nie byłoby po co się starać.

Nie ma nic złego w racjonalnym polepszaniu swojego stylu życia!

Ale zastanawiające pozostaje to, że niezależnie od tego jak mało lub jak dużo ktoś zarabia, to i tak jego lub jej wydatki zazwyczaj praktycznie dorównują dochodom.

Dlaczego tak się dzieje?

Sam ćwiczę to zjawisko na sobie. Kiedyś większość zakupów spożywczych i innych rzeczy „do domu” udawało mi się robić w dyskontach i innych „tanich” sklepach typu Biedronka czy Lidl. I wszystko było w jak najlepszym porządku. Ale z czasem, w miarę jak moja sytuacja się powoli polepszała, to zakupy w delikatesach, droższych sklepach, takich jak Alma czy Bomi, przestały wydawać mi się jakąś szczególną ekstrawagancją.

Co jest oczywiście niemal całkowicie bez sensu, bo dobrze wiem, że większość rzeczy, które potrzebuję, mogę równie dobrze znaleźć w innym miejscu i taniej.

Ale powoli, powoli przestaje to tak przeszkadzać i kłuć w oczy. W taki sposób inflacja stylu życia wkrada się w nasze zwyczaje.

Z im większymi dochodami mamy do czynienia, tym trudniej jest ogarnąć, którędy dokładnie pieniądze uciekają z portfela. Jednocześnie, tym łatwiej jest przymknąć oko na jakiś większy zakup („bo przecież mnie stać”, „należy mi się”) lub na niewielkie przepłacanie za jakieś produkty („bo ta jedna złotówka przecież nic nie zmieni”).

Coś co kiedyś nie wydawało się w ogóle potrzebne do życia, przechodzi nagle do kategorii „czemu nie?”. Zaczynamy rozważać kupno rzeczy, o których wcześniej w ogóle byśmy nie pomyśleli. Kupno nowego samochodu kiedyś było poza zasięgiem, ale po podwyżce zaczynamy się zastanawiać…

Takich przykładów jest wiele.

A przecież są jeszcze reklamy, które cały czas namawiają do coraz częstszego kupowania coraz lepszych rzeczy. Są znajomi, którzy mówią „przecież cię stać”. Presja na wydawanie pieniędzy jest silna!

I tak w kółko – zarabiamy więcej i wydajemy więcej.

Pół biedy jak wydatki jeszcze zrównują się z dochodami. Gorzej, gdy zaczynają je przekraczać, pojawia się życie na kredyt i wydatki rosną szybciej niż dochody.

Jak zaradzić tym negatywnym zjawiskom?

Jest kilka skutecznych sposobów na przerwanie tego błędnego koła. Mam nadzieję, że któryś z nich Ci się przyda:

Zapisuj wydatki i prowadź budżet. Jeżeli naprawdę Ci zależy i naprawdę chcesz wiedzieć gdzie podziały się Twoje pieniądze, to musisz śledzić swoje wydatki. Bez tego kilka złotych umknie Ci przy okazji kupowania rzeczy na obiad, kolejne kilka złotych na jakiejś imprezie… Zresztą, na pewno masz już jakieś podejrzenia co do tego, na jakie rzeczy wydajesz trochę za dużo. Kolejny krok to zweryfikowanie czy masz rację i rozpoznanie problemu.

Z tym zadaniem w bardzo dobry sposób może Ci pomóc Kontomierz, który wskaże Ci na jakie kategorie wydatków przeznaczasz najwięcej (lub po prostu za dużo) pieniędzy.

Oszczędności na pierwszym miejscu. Niezawodna zasada „płać sobie najpierw” bardzo dobrze chroni przed inflacją stylu życia. Ale pamiętaj by odkładać określony procent swoich dochodów, a nie stałą kwotę. W ten sposób Twoje oszczędności zawsze będą podążać za wzrostem Twoich dochodów.

Odłóż na bok dążenie do ideału. Pewnie masz jakiś wymarzony styl życia, do którego dążysz. W dzisiejszych czasach, kiedy od kredytu na kilka tysięcy złotych dzieli nawet tylko jedno kliknięcie bardzo łatwo ulec pokusie spełniania swoich marzeń zbyt szybko. A potem okazuje się, że trzeba słono zapłacić za takie kredyty-chwilówki na spełnianie marzeń.

Kupuj rzeczy, dlatego że ich potrzebujesz, a nie dlatego, że Cię na nie stać. Trzeba walczyć z natrętnymi myślami typu „należy mi się” i „bo mogę”. Oczywiście, nie zapominaj też o przyjemnościach, ale bez przesady – zachowaj odpowiednie proporcje.

Żyj o podwyżkę do tyłu. To jest bardzo ciekawy sposób na powstrzymanie inflacji stylu życia i utrzymanie oszczędności na odpowiednim poziomie. Bardzo prosta rzecz – jeżeli dostałeś podwyżkę, to przeznacz ją w całości na regularne oszczędności. Po jakimś czasie dostałeś kolejną – zwiększ swoje limity na niezbędne wydatki i różne zachcianki do poziomu poprzedniej podwyżki.

To, że więcej zarabiasz, nie znaczy, że możesz więcej pożyczyć. Tak, banki będą Ci mówiły, że teraz masz większą zdolność kredytową i w ogóle to najchętniej dałyby Ci teraz złotą kartę kredytową… i tak dalej. Dobrze jest mieć zdolność kredytową, ale trzeba umieć rozsądnie z niej korzystać.

Duże wydatki planuj z wyprzedzeniem… i z głową. Bądź realistyczny. Nie licz ile może pożyczyć Ci bank, tylko policz na ile Cię stać. Myśl o swoich finansach w długoterminowej perspektywie.

A przede wszystkim zidentyfikuj to, co jest dla Ciebie w życiu naprawdę ważne i naprawdę niezbędne. I na to wydawaj pieniądze.

Autorem ilustracji jest Steve Wampler

18 komentarze czytelników

 1. sam

  Dokładnie, działa tu finansowa wersja prawa parkinsona (oryginalnie: praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie czyli tu wydatki rozszerzaja się tak aby wypełnić cały dostępny budżet).

  15 października 2010 14:42

 2. Krzysztof Sobolewski

  @sam
  Całe szczęście jest kilka sposobów by zaradzić i oryginalnej i finansowej wersji tego problemu :)

  15 października 2010 16:19

 3. Droga do wolności

  Z jedzeniem to śliska rzecz. Ogólnie uważam że nie należy oszczędzać na jedzeniu i jeżeli nie stoimy pod ścianą to lepiej zapłacić więcej a kupić jakościowo dobry produkt, co szczególnie się tyczy mięsa, wędlin i sera. Niby płacimy więcej ale naprawdę w długim terminie zyskujemy bo zaoszczędzimy na kosztach leczenia i dłużej będziemy się mogli cieszyć życiem. A prawda jest taka, że dobrej jakościowo wędliny nie kupisz w dyskontach.

  Natomiast co do reszty się zgadzam. Budżet rzecz podstawowa, a każdy zakup powinien być co najmniej dwukrotnie analizowany. Z większymi lepiej wstrzymać się kilka dni. Bo np. fajnie byłoby mieć nowy aparat, ale czy na pewno poznałem już odpowiednio funkcje starego i czy w ogóle jestem takim miłośnikiem fotografii, że potrzebuje lustrzanki cyfrowej?

  15 października 2010 22:52

 4. Krzysztof Sobolewski

  @Droga do wolności
  Jeżeli nawiązujesz do "Alma vs Biedronka" to raczej chodziło mi o przepłacanie za coś, co możesz dostać w niższej cenie parę kroków dalej (i ew. pod inną marką, ale jakościowo porównywalne).

  Nie ma co na siłę oszczędzać na rzeczach ważnych, typu właśnie jedzenie, bo taka "oszczędność" prędzej czy później wyjdzie na wierzch i okaże się, że wyrządziła więcej szkody niż pożytku.

  16 października 2010 01:41

 5. Droga do wolności

  Tylko dla niektórych ludzi nie ma różnicy pomiędzy przepłacaniem a płaceniem za jakość. I tak dla nich kiełbasa za 4 zł/kg ma taką samą wartość jak kiełbasa kosztująca 20 zł/kg. Jedno i drugie nazywa się tak samo, a jednocześnie są to dwa zupełnie inne produkty. Jeżeli chcemy jeść mięso to wiadomo, że to pierwsze pewnie w ogóle nie zawiera mięsa. I w biedronce nie masz zbyt dużego wyboru takich produktów, bo to nie ten przedział cenowy.

  Ale się zgodzę że mając do wyboru dwa sklepy sprzedające produkty o podobnej jakości (np. zaufany sklep mięsny i Alma) to kupujmy w tym gdzie jest taniej. Ale zwróćmy też uwagę na czas. Jeżeli wyprawa do mięsnego to co najmniej godzina, to czy zoszczędzone 5 zł na mięsie jest warte tej godziny? Bo jak kupić czas nikt nie wie.

  16 października 2010 13:30

 6. ankh

  Dokłądnie, nie porownujmy jakosci po marketach. Taka Bomi ma lepsze produkty, wybór, akiego nie ma w Biedronce. Tam jest taniej i czesto gorsza jakosc, ale kupuje i tu i tu. Bo wiem ze mnie stac, ale kupuje co potrzebuje i lubie jesc dobrze/ To co moge kupic taniej, kupuije w tanszym markecie.
  Inny przykład z pracą. Moja praca daje mi chleb i sprawia ze mam na wydatki. Musze inwetsowac w siebie i swoj sprzet, jakos swojej pracy. Skoro potrzebuje do pracy super komputer, to kupuje taki, na jaki mnie stac i jaki jest dla mnie najlepszy, nawt e jesli jest najdrozszy. To mooje narzedzie pracy i jesli mnie stac, to zarobi na siebie (byle nie kupic bubla).

  26 sierpnia 2011 06:07

 7. Crib Pesticides

  We provide best home improvement advice, tip and DIY ideas for your home renovation. caribpesticides.org provide tutorial on renovation and DIY ideas for your home.

  5 grudnia 2015 11:17

 8. AnonimTurkBulgar

  TurkBulgar.com provide latest information about travel plans and provide outstanding tips for managing your own road trips and help you to manage your trip with low budget. You can trust on our post because we publish reliable posts.

  5 grudnia 2015 11:17

 9. Shares Procket

  This is so cool. I am such a huge fan of their work. I really am impressed with how much you have worked to make this website so enjoyable.

  7 grudnia 2015 21:10

 10. AnonimAsk SheWeb

  You have done a great job. I will definitely dig it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

  9 grudnia 2015 11:59

 11. HonorFever

  Clash Of Clans Free Gems Hack Gold,Elixir,Gems Cheats

  clashofclanshack.nebof.com/

  13 grudnia 2015 05:29

 12. Smart Member 2.0 Review

  The post is written in very a good manner and it contains many useful information for me.

  3 stycznia 2016 09:19

 13. Venus Factor Review

  Hi, I have scanned the greater part of your posts. This post is presumably where I got the most valuable data for my exploration. A debt of gratitude is in order for posting, possibly we can see more on this. Are you mindful of some other sites on this subject.

  7 stycznia 2016 10:06

 14. Online Casino seriös

  Hey what a brilliant post I have come across and believe me I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you.

  11 stycznia 2016 08:21

 15. how to get more likes on instagram instantly

  Every three months you should how to buy your followers on instagram review your social bios to ensure they’re in line with your current value proposition. At the same time, take a look at your competitors’ social media “elevator pitch” and determine app to track instagram followers if you need to counter their positioning.

  29 stycznia 2016 14:16

 16. Leonardo

  Thanks for information! I enjoyed reading!
  best conditioner for damage hair top leave-in

  5 lutego 2016 11:49

 17. Anonim

  http://racewalkflorida.com/killshotbravohack

  18 czerwca 2016 01:06

 18. Red Cat Adventures

  I would never crave to lose out any chance to look throughout your contents.
  Red Cat Adventures
  http://redcatadventures.com.au/
  Red Cat Adventures

  13 lipca 2016 11:12

Nowe zasady dotyczące cookies. Używamy plików cookies do zapewnienia Ci wygodnego korzystania z serwisu, gromadzenia danych analitycznych i statystycznych oraz wyświetlania reklam dostosowanych do Twoich preferencji i przeglądanych treści. Kontynuując przeglądanie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies w powyższym celu przez nas (Kontomierz.pl sp. z o.o.) i naszych partnerów. Możesz zmienić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies, w tym zablokować te pliki, w ustawieniach przeglądarki. W związku z korzystaniem z serwisu przetwarzamy również dane osobowe. Zapoznaj się z polityką prywatności Kontomierz.pl, aby dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych i plikach cookies.