Na to pytanie oczywiście nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Różnice w ofertach banków potrafią być bardzo duże. Znaczenie ma wiele czynników - od dochodów i historii kredytowej po cechy socjodemograficzne.
W przypadku kredytu, który będziesz spłacał latami, lepiej odwiedzić większą ilość banków i porównać oferty. Możesz także skorzystać z usług doradców finansowych. Nie ograniczaj się tylko do banku, w którym posiadasz swoje główne konto. Często – z uwagi na promocje – bank, który jeszcze miesiąc temu był najdroższy, dzisiaj może być już jednym z tańszych na rynku.
Wybierz bank, w którym marża będzie najniższa (co przełoży się na wysokość raty), nawet kosztem nieco bardziej uciążliwych formalności weryfikacyjnych. Zwróć uwagę na sposób określania oprocentowania i prowizje za wcześniejszą spłatę. Przyjrzyj się ubezpieczeniom i innym wymogom banku.
Uważaj na oferty przedstawiane przez agentów nieruchomości i pośredników kredytowych. Czasem, choć nie zawsze, kredyty sprzedawane poza siecią własną banku są nieco droższe lub wyższa jest prowizja za ich udzielenie. Jeżeli spełniasz kryteria udziału w programie „Rodzina na swoim” wybierz bank, który udziela takich kredytów.
Już po zaciągnięciu kredytu, monitoruj rynkowe warunki. Może okazać się, że korzystne będzie refinansowanie kredytu i przeniesienie się do innego banku, pomimo prowizji za wcześniejszą spłatę.
0 komentarze czytelników