Dzień, w którym wypłata wpływa na nasze konto to jeden z najbardziej krytycznych momentów dla naszych osobistych finansów. To czas, w którym mamy okazję zastanowić się nad każdą posiadaną złotówką zanim ją jeszcze wydamy.

W nowy miesiąc możemy z jednej strony wejść bez żadnego planu. Wtedy kolejne 30 dni będzie dla nas niewiadomą i nie będziemy mieli chociażby tej przybliżonej wiedzy o tym, jak będzie wyglądał w przyszłości stan naszego konta. Pozwolenie na to, by sprawy szły swoim dowolnym biegiem i liczenie na to, że na koniec miesiąca zostanie nam mimo wszystko jakaś kwota, którą będziemy mogli zaoszczędzić, rozwiązaniem optymalnym na pewno nie jest.

Rozwiązaniem zdecydowanie lepszym jest naturalnie domowy budżet. Taki budżet to nie tylko narzędzie do gromadzenia wiedzy o naszych finansach. To nie tylko rejestr naszych historycznych wydatków. To również – w pewnym sensie – narzędzie do przewidywania i kształtowania przyszłości naszych finansów.

Dane historyczne o transakcjach gromadzimy także – a może przede wszystkim – po to, by na ich podstawie wnioskować i przewidywać o przyszłej strukturze naszych wydatków. Patrząc na to, jak układał nam się domowy budżet w poprzednich miesiącach, możemy zaplanować nasze wydatki na nadchodzący miesiąc.

W Kontomierzu służy do tego moduł „Planuj”.

Najbardziej klasycznym ujęciem planowania wydatków jest ustawienie sobie, a następnie monitorowanie limitów wydatków w poszczególnych kategoriach zakupów. To możecie ustawić sobie w zakładce „Budżety”. Kontomierz pokaże Wam wtedy jakie wydatki sobie założyliście, ile do dzisiaj realnie na tę kategorię wydaliście oraz jak wygląda zaawansowanie kosztowe w tej kategorii. Ta ostatnia rzecz mówi o tym, czy jest ryzyko, że przekroczycie swój budżet – biorąc pod uwagę dotychczasowe wydatki i to ile dni zostało jeszcze do końca miesiąca.

Tu również możecie przejrzeć swoje zdefiniowane budżety dla zeszłych miesięcy. Dzień wypłaty to dobry moment, by przyjrzeć się takim historycznym danym i zadać sobie kilka pytań, które pomogą ustawić sobie właściwe cele na kolejne dni:

 • Ile wydawałem na poszczególne kategorie wydatków w zeszłych miesiącach?
 • Czy gdzieś nie zmieściłem się w swoim budżecie?
 • Jeżeli tak, to dlaczego? Czy był to jednorazowy przypadek czy miesiąc-w-miesiąc przekraczam tu swój limit?
 • Co mogę z tym zrobić? Czy przyczyną są zbyt ambitne limity czy za mała kontrola nad wydatkami w tej kategorii?

Dzień wypłaty to też najodpowiedniejszy moment na to, aby zadbać o swoje oszczędności. To już wtedy powinniśmy wygospodarować zaplanowaną kwotę, którą chcemy odłożyć i oddzielić ją od budżetu na bieżące wydatki. Przez kolejne 30 dni powinniśmy żyć za to, co nam zostanie już po wygospodarowaniu założonej kwoty na oszczędności.

Dlaczego to takie ważne? Odłożenie odpowiednich oszczędności już na początku miesiąca daje nam przewidywalność – wiemy dokładnie o ile zwiększy się stan naszych oszczędności każdego miesiąca. Gdybyśmy zostawili to na koniec miesiąca i oszczędzanie „z tego, co zostało”, to najprawdopodobniej zróżnicowanie byłoby tu znacznie większe, zaś same kwoty odłożonych oszczędności niższe.

Wyciągnięcie sobie z budżetu kwoty na oszczędności już na początku miesiąca daje też motywację do tego, by zmieścić się w tym, co nam zostanie po takiej operacji.

To wszystko znane jest jako zasada „najpierw płać sobie”.

W Kontomierzu co miesiąc uaktualniamy nasz ranking lokat. Zatem jeżeli co miesiąc generujecie w swoich budżetach jakieś oszczędności, to nasz ranking jest bardzo dobrym źródłem informacji o tym, gdzie te pieniądze można najkorzystniej zdeponować.

Kolejnym krokiem w kierunku jak największej przewidywalności naszych miesięcznych budżetów to spisanie wydatków stałych. Czyli takich, które są stosunkowo niezmienne (i nieuniknione) z miesiąca na miesiąc. Sam wliczam tu między innymi kwoty za wynajem mieszkania, internet, gaz, energię i opłaty spółdzielni. Te trzy ostatnie rachunki mają drobne wahania kwot z miesiąca na miesiąc, ale z grubsza jestem w stanie założyć ile średnio w miesiącu wydaję na każde z tych mediów. Mogę to zrobić chociażby wyciągając średnią z danych historycznych.

Takie wydatki stałe możecie zapisać w Kontomierzu w zakładce „Planer”. Wówczas otrzymacie powiadomienie przed każdą zbliżającą się płatnością tego typu oraz ogólną informację o tym, ile ten typ wydatków Was kosztuje w danym miesiącu. Do Planera możecie też wpisać kwoty przewidywanych dochodów. Dzięki temu będziecie mieć już komplet danych i wiedzę o tym jaki jest udział wydatków stałych w Waszym miesięcznym budżecie i ile zostaje Wam na wydatki płynne.

Podsumowując, dzień wypłaty to najlepszy moment na to, aby:

 • od razu odłożyć zaplanowaną kwotę jako oszczędności
 • założyć odpowiednie kwoty wydatków stałych
 • a w przypadku wydatków płynnych, tam gdzie to wskazane, nałożyć sobie miesięczne limity i regularnie je monitorować

Fot. Flickr / comedy_nose


18 komentarze czytelników

 1. Zbig

  szkoda ze kontomierz nie zczytuje zlecen stałych, tak aby wrzucac to tez do budzetu.

  22 lutego 2015 23:01

 2. Karol NC

  Najczęściej jest właśnie tak że czekając na wynagrodzenie miesięczne które mamy otrzymać, wiemy już z góry jak większa część tej kwoty zostanie zagospodarowana.. w pierwszej kolejności rachunku za prąd, wodę, internet, telefon, u niektórych czynsz lub rata kredytu. Do tego część trzeba odłożyć na jedzenie i inne co miesięczne potrzeby.. I u większości osób to by było na tyle z wypłaty..

  23 lutego 2015 13:47

 3. Anonim

  Wszystko sie zgadza tylko zawsze sa nieplanowane wydatki i mimo zaplanowania na podstawie historii wydatków na dany miesiąc w trakcie miesiąca nie wiem jaki będzie wynik bo kontomierz tego nie uwzglednia. Nie wiele mówi kwota ile zostało do wydania jeżeli w niektórych kategoriach pojawiły sie nie planowane wydatki przekraczające budżet i wtedy trzeba liczyć ręcznie czy będzie plus czy minus. Rozwiązaniem byłoby dodanie podsumowania uwzględniającego zaplanowane wydatki i te które już przekraczają założony budżet dzięki czemu w każdym momencie byłoby wiadomo jaka jest sytuacja i czy moze warto zaoszczędzić jeszcze na innej kategorii np rozrywce. Jak zespół kontomierza to liczy? Bo wszystko jest pięknie gdy zawsze zostaje górka :)

  24 lutego 2015 11:04

 4. Karol banki24

  Przypuszczam że większość osób wie z góry jak zostaną spożytkowane bieżące miesięczne dochody, zarówno w przypadku tych którzy zarabiają najniższą krajową jak i tych którzy zarabiają znacznie więcej. Ci drudzy wydają po prostu znacznie więcej i też może im ledwo starczać na bieżące wydatki.

  28 kwietnia 2015 11:19

 5. ODZ

  Fajnie jeśli zostaje nam coś z tych miesięcznych wypłat i możemy to ulokować na lokacie czy koncie oszczędnościowym a później te pieniądze jeszcze zainwestować w jakiś sprawdzony produkt oszczędnościowy. Niestety najczęściej jest tak że wypłata ledwo co starcza do ostatniego czy 10-go a największą jej część pochłania spłatę kredytu na mieszkanie czy dom.

  5 maja 2015 10:39

 6. dance mat typing level 2 stage 1

  I came onto your blog while focusing just slightly submits. Nice strategy for next, I will be bookmarking at once seize your complete rises

  5 grudnia 2015 11:35

 7. dance mat typing level 2 stage 1

  I came onto your blog while focusing just slightly submits. Nice strategy for next, I will be bookmarking at once seize your complete rises

  5 grudnia 2015 11:35

 8. dance mat typing level 2 stage 1

  I came onto your blog while focusing just slightly submits. Nice strategy for next, I will be bookmarking at once seize your complete rises

  5 grudnia 2015 11:35

 9. Why not see Landscape Architect Seattle professionals

  I don't believe it. You are usually popular and perhaps you understand how to interact together with your fans. It's really a great encounter.

  5 grudnia 2015 20:45

 10. Why not see Technical Support Shoretel

  Minus enough time for making your caricature. Nicely, you are able to try out a web site that will almost everything is good for $5.

  8 grudnia 2015 01:04

 11. Heard about Aluminum Boats

  Virtual world can be full of unpredictable thing. People may never image to do something in the virtual world. Now, people can do a lot of thing which can be easier since.
  http://www.roguejetboats.com/home.asp

  10 stycznia 2016 19:09

 12. Heard about Diesel Repairs Austin information

  This specific image wil attract. I have to alter this particular image by using Photoshop? Are you experiencing far more?
  http://www.fordpowerstrokediesel-tx.com/austindieselrepair-start.php

  11 stycznia 2016 14:41

 13. You won't believe this Cape Coral Information Technology Support

  Book club can help people to have friend reading the same book. Then, they can discuss the book. It can be a motivation for people to keep reading.
  http://www.pcxtech.com/States/Florida/_start_IT-Support_Cape-Coral-FL.php

  10 lutego 2016 12:11

 14. Discount Restaurant Seating

  Some people do not like election. It happens because the election is not pure anymore. Then, the candidates do not have good purpose for the future anymore.
  http://www.seatingexpert.com/Restaurant-Chairs.asp

  11 lutego 2016 11:35

 15. I found the best Best Wholesale Lumber information

  Colouring hair is not good. It can make the health of the hair decreasing. Then, the treatment should be more than usually to get good hair condition.
  http://www.wholesalelumber.biz/start.php

  8 marca 2016 16:41

 16. I found the best Seattle EHR Management

  Znajdź sposób, że firma może stać się bardziej przyjazne wobec dzieci. Ustanowienie mały plac zabaw, jak pomysł może wydawać się kosztowne, ale będzie to wzrost dochodów otrzymywanych będzie znacznie więcej niż wystarczające na pokrycie tych kosztów.
  http://sisnwinc.com/States/Washington/start_Electronic-Medical-Records-Scanning_Seattle-WA.php

  10 marca 2016 07:41

 17. I found the best Horseshoe Bay Real Estate Listings

  There are many problems that occur related to humans. Humans are creatures that go awry. All humans do it for good, but not necessarily for all.
  http://www.lakelbjsales.com

  10 marca 2016 11:54

 18. AudreyBerg

  Golfing is like exclusive sport. It is because the player needs to be a member. Then, the equipment is expensive.

  http://www.smartsleepreviews.com/consumer-reports-2016-mattress-picks-compare-memory-foam-and-innerspring-beds/

  5 sierpnia 2016 08:42

Nowe zasady dotyczące cookies. Używamy plików cookies do zapewnienia Ci wygodnego korzystania z serwisu, gromadzenia danych analitycznych i statystycznych oraz wyświetlania reklam dostosowanych do Twoich preferencji i przeglądanych treści. Kontynuując przeglądanie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies w powyższym celu przez nas (Kontomierz.pl sp. z o.o.) i naszych partnerów. Możesz zmienić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies, w tym zablokować te pliki, w ustawieniach przeglądarki. W związku z korzystaniem z serwisu przetwarzamy również dane osobowe. Zapoznaj się z polityką prywatności Kontomierz.pl, aby dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych i plikach cookies.