Skoro sezon wakacyjny jest już w pełni, to przyjrzyjmy się różnym metodom płacenia na zagranicznych wakacjach. Tych jest co najmniej kilka, od gotówki, przez standardową kartę płatniczą w PLN, po kartę podpiętą pod konto walutowe i rozliczaną w odpowiedniej walucie (np. EUR lub USD).
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które dziś Wam przedstawimy.
Przede wszystkim warto kierować się zasadą, by zawsze mieć jakieś zastępcze rozwiązanie pod ręką. Tak aby w razie nieprzewidzianych okoliczności (blokada karty, kradzież gotówki) nie pozostać bez środków do życia.
Płatności na zagranicznych wakacjach to więc nie zero-jedynkowy wybór: karta czy gotówka, ale raczej odpowiednie ustawienie priorytetów.
Zapas gotówki zawsze się przyda
Z jednej strony możesz zabrać ze sobą samą gotówkę. Uniezależnisz się wtedy od ryzyka walutowego (kosztów przewalutowania każdej transakcji), opłat za wyciąganie gotówki z bankomatów (ba! nie będziesz też tracić czasu na samo szukanie bankomatu) i będziesz mieć pewność, że zapłacisz bez problemu w każdym sklepie.
Ale nie każdy lubi podróżować z taką gotówką w portfelu (a rodzinny wyjazd to koszty idące nawet w kilka tysięcy złotych).
Jakąś gotówkę mimo wszystko warto mieć ze sobą zawsze. I to nie tylko dlatego, że nie w każdym miejscu przyjmą karty, ale właśnie między innymi po to, by mieć jakieś wyjście w sytuacji, gdy stracimy dostęp do karty. A różne sytuacje się zdarzają.
Choćby to, że automaty w bankowych systemach transakcyjnych są nauczone, by blokować karty, gdy zauważą na nich „dziwne” transakcje. A za taką podejrzaną sytuację potrafią uznać to, że karta jednego dnia była używana w Polsce, a potem za granicą.
A zostać poza granicami kraju bez dostępu do pieniędzy to duży problem i jeszcze większe nerwy.
Karta płatnicza w PLN
Z korzystaniem z typowej karty debetowej dołączanej w standardzie do ROR jest ten problem, że wiążą się z tym wysokie dodatkowe opłaty. Przy transakcjach zagranicznych możemy zostać obciążeni:
- Prowizją za przewalutowanie (płacąc w sklepie czy pobierając gotówkę z bankomatu)
- Prowizją za wypłatę z bankomatu (i nawet banki zapewniające o bezpłatnych bankomatach na całym świecie nieco naciągają tu rzeczywistość)
- Różnice kursowe (banki stosują wysokie spready, czyli różnice między kursem sprzedaży i zakupu)
Rzadko kiedy warto brać na siebie takie koszty. Ponadto, niekoniecznie najlepszym pomysłem jest wyjazd zagranicę z kartą, pod którą jest podpięte nasze główne konto.
Walutowa karta płatnicza
I w tym miejscu wchodzą karty walutowe. To karty debetowe związane z rachunkiem w walucie obcej. Karta rozliczana jest oczywiście w odpowiedniej walucie.
- Znika więc koszt związany z prowizją za przewalutowanie.
- Prowizja za wypłaty z bankomatów—z tym może być różnie.
- Nie znika, naturalnie, koszt związany z kursem walutowym.
- Może za to pojawić się nowy koszt—opłata roczna za odnowienie karty. Może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. I to jest główna wada karty walutowej.
Konto walutowe zasilamy też osobno, nie ma więc ryzyka, że w przypadku kradzieży złodziej będzie miał dostęp do wszystkich pieniędzy, które trzymamy na ROR.
Jeżeli jednak jesteśmy zdeterminowani wykorzystać wszystkie możliwości do oszczędności, to możemy postąpić w następujący sposób: wyrobić sobie kartę walutową w banku, gdzie wydanie karty jest darmowe, zabrać ją na wyjazd, a po powrocie zamknąć taką kartę by nie narażać się na opłaty roczne.
Czy Twój bank ma w ofercie kartę walutową? Jeżeli masz możliwość założenia tam rachunku w walucie obcej, to najprawdopodobniej będzie istniała możliwość wyrobienia sobie karty do takiego rachunku.
Bankomaty
Za granicą bądź szczególnie czujny przy wypłatach z bankomatów – obejrzyj dokładnie bankomat i sprawdź czy nie ma tam żadnych podejrzanych urządzeń – nakładek do skimmingu (sczytania danych karty) przy wejściu na kartę, kamerek skierowanych w stronę klawiatury, na której wpisujesz PIN. Skimming to plaga turystycznych miejscowości.
Druga rzecz, to różne zwyczaje zagranicznych bankomatów jeżeli chodzi o kod PIN. Niektóre mogą wymagać 6-cyfrowego kodu. W takim przypadku swój PIN poprzedź dwoma zerami.
Fot. Flickr / rvacapinta (CC BY 2.0)
18 komentarze czytelników
Abel
Najlepiej płacić poprostu gotówką tak jak u nas w domku na kaszubach:
http://www.kaszuby-domek.pl
7 października 2016 23:47
michał
Ja mam kartę do konta walutowego i z niej korzystam za granicą. Przewalutowanie robię przez Internet- na Amronet.pl i bez różnicy czy jestem już poza krajem czy jeszcze w Polsce. Ta metoda jest najtańsza i wygodna.
6 lutego 2017 22:15
Anonim
Można być ostrożnym względem internetowych transakcji, ale jestem pewien, że w pełni wiarygodne e kantory są: np. Amronet
22 marca 2017 21:47
Jaco
faktycznie Amronet nie budzi zastrzezen maja dobre zabezpieczenia
12 lipca 2017 20:05
turunen
Przed tegorocznym urlopem wymieniłem w Pluskantor.pl a następnie za free wypłaciłem z bankomatu za granicą. Opcja oszczędna i bezpieczna:)
17 lipca 2017 23:54
Anonim
Robię podobnie, tyle że przewalutowanie robię przez paltformę Gieldawalut.com, oferty użytkowników są bardzo atrakcyjne.
2 sierpnia 2017 18:45
eisler
Z Gieldawalut.com przelewy dochodzą bardzo sprawnie, u mnie nawet tego samego dnia gdy zlecałem z rana był zaksięgowany. Także warto, fajna, prosta w obsłudze platforma.
8 sierpnia 2017 22:45
zin34
Najlepiej płacić gotówką, a wymienić walutę tak, jak radzą czytelnicy powyżej. Sam korzystałem w tym celu z Amronet już kilka razy, wymieniałem i będąc w kraju i już za granicą. Przelewy na konto walutowe są bardzo szybkie,a platforma działa całodobowo.
16 sierpnia 2017 19:05
mariusz
Dla mnie Amronet to pewniak, zaufana marka.
28 sierpnia 2017 01:46
Anonim
A może Gieldawalut.com? Czasem dokonujemy tam transakcji dla firmy, co bardzo się opłaca. Także i na potrzeby urlopowe platforma by się Wam przydała.
7 września 2017 14:47
gracz
Korzystałem z wielu e-kantorów, jakbym miał szczerze polecić to Pluskantor.pl. Błyskawiczna obsługa transakcji, sprawne księgowanie na wszystkich rachunkach bankowych.
14 września 2017 13:13
flor
Sporadycznie wymieniam walutę ale i tak wolę internetowo, to jest duży komfort. Z Pluskantor.pl korzystałem 2 razy, te przewalutowania odbyły się bez kosztów w ramach promocji.
29 września 2017 00:33
Anonim
Polecam Ci platformę Amronet, ja jestem ich klientem od kilku miesięcy i na pewno pozostanę, pewna, rzetelna firma, wiarygodna finansowo.
2 października 2017 22:38
ogrodnik24
Skorzystałem kilka razy z Amronet, w różnych okolicznościach, mają fajne kursy, wygoda 100%, opłaca się- jak wyżej:)
10 października 2017 16:10
Abelard
Przydatna jest Gieldawalut.com podczas zagranicznych wyjazdów lub gdy mam je w planie. Przewalutować środki mogę w dowolnej chwili, nawet poprzez aplikację mobilną, co świetnie zdaje egzamin podczas pobytu za granicą gdy nie biorę ze sobą komputera, wystarczy że smartfon mam przy sobie
8 listopada 2017 01:08
Anonim
Ręczę, że będziecie zadowoleni z przewalutowań na Pluskantor.pl, Można z aplikacji na smartfonie.
10 listopada 2017 21:33
jana
Jak mam wymienić walutę, porównuję kursy w swoich ulubionych e-kantorach. Najlepiej wypada przeważnie Gieldawalut.com,
8 grudnia 2017 22:30
sylew
Sprawdziłem Pluskantor.pl , jest OK, można faktycznie zaoszczędzić nieco kasy, a nawet sporo jak mamy większe przewalutowanie. Fajnie że nie ma przerw w działaniu panelu do przewalutowań, pełna swoboda czasowa zatem.
9 stycznia 2018 20:52