Większości kart wydawanych przez polskie banki można używać wszędzie na świecie. Logo Visa i MasterCard jest powszechnie rozpoznawalne. Ale to, że można nie musi przecież oznaczać, że to się opłaca. Ani nie musi oznaczać, że to bezpieczne.

Co więc warto mieć w portfelu na zagraniczne podróże?

To niestety najczęściej wybór między dwoma nie najkorzystniejszymi alternatywami.

Z jednej strony możesz zabrać ze sobą samą gotówkę. Uniezależnisz się wtedy od ryzyka walutowego (kosztów przewalutowania każdej transakcji), opłat za wyciąganie gotówki z bankomatów (ba! nie będziesz też tracić czasu na samo szukanie bankomatu) i będziesz mieć pewność, że zapłacisz bez problemu w każdym sklepie.

Ale nie każdy lubi podróżować z taką gotówką w portfelu (a rodzinny wyjazd to koszty idące nawet w kilka tysięcy złotych). Co więcej, bez żadnej karty w portfelu musisz się bardzo pilnować, bo nie będziesz mieć żadnego zapasu środków i praktycznie żadnej możliwości, by pobrać dodatkową gotówkę. Możesz wydać tylko tyle ile zabierzesz ze sobą. W sumie, można patrzeć na to jak na zaletę :) – ale jest to też utrudnienie w przypadku sytuacji nieprzewidzianych.

Z drugiej strony, polegając głównie na kartach bierzesz na siebie inny szereg ryzyk. Ponosisz koszty związane z przewalutowaniem, nie każdy sklep będzie miał terminal i będzie mógł przyjąć Twoją kartę. Musisz też zachować szczególną czujność przy wypłatach z bankomatów.

Zawsze miej zapas gotówki

Przed zagranicznym wyjazdem wielu ludzi zadaje sobie pytanie czy lepiej wziąć kartę czy gotówkę. Nauczony doświadczeniem swoim i znajomych jestem zdania, że niezależnie od tego czym wolisz płacić (i co bardziej się opłaca), gotówkę należy mieć ze sobą zawsze. Jakiś zapas na wszelki wypadek, bo różne sytuacje się zdarzają.

Choćby to, że automaty w bankowych systemach transakcyjnych są nauczone, by blokować karty, gdy zauważą na nich „dziwne” transakcje. A za taką podejrzaną sytuację potrafią uznać to, że karta jednego dnia była używana w Polsce, a potem za granicą.

A zostać poza granicami kraju bez dostępu do pieniędzy to duży problem i jeszcze większe nerwy.

Karta kredytowa czy debetowa?

Jeżeli chcesz mieć największą pewność, że Twoja karta zostanie przyjęta w sklepach za granicą, weź ze sobą kartę kredytową. Tym bardziej jeżeli planujesz wypożyczyć po drodze samochód – wtedy często wymagana jest właśnie karta kredytowa.

Jeżeli masz płaską kartę debetową (np. Visa Electron, Maestro), to jest ryzyko, że sprzedawca w sklepie jej nie przyjmie. A to dlatego, że taka karta działa tylko tam, gdzie jest terminal podłączony do sieci akceptacji i sprzedawca może dzięki niej połączyć się z twoim bankiem. Ten problem nie istnieje w przypadku kart wypukłych.

Pamiętaj, że za granicą karty kredytowej dotyczą te same zasady wypłat w bankomatach co w Polsce. W skrócie: nie wypłacaj kredytówką gotówki! Bo to dodatkowa prowizja i brak okresu bezodsetkowego. Dlatego warto mieć też ze sobą debetówkę, na wypadek wypłat w bankomatach. Tylko pamiętaj, by przed wyjazdem zostawić na koncie odpowiednią ilość środków (karta debetowa) i upewnij się, że masz wystarczający limit kredytowy (karta kredytowa).

Bankomaty

Sprawdź jakie zasady stosuje Twój bank jeżeli chodzi o wypłaty z bankomatów za granicą. Poza wyjątkowymi sytuacjami, to właśnie Twój bank (a nie operator sieci bankomatów) ustala stawkę prowizji za wypłatę z obcego, zagranicznego bankomatu.

Dziś w ofercie banków można znaleźć karty debetowe, z których można wypłacać gotówkę bez prowizji za granicą. Ale uwaga! – to „bez prowizji” to tylko pół prawdy. Faktycznie, nie zapłacisz wtedy prowizji za wypłatę z bankomatu, ale jeżeli wypłacasz gotówkę w innej walucie niż waluta rozliczeniowa karty. I tu sprawy trochę się komplikują.

Bo walutą rozliczeniową Visy i Mastercard nie są złotówki. To euro (zazwyczaj, są wyjątki, gdzie banki jednak ustawiają PLN – np. Polbank; zdarza się też USD). Zatem za granicą euro wypłacisz bez dodatkowej prowizji za przewalutowanie. Ale już na przykład wypłacając GBP bank najpierw będzie musiał przeliczyć to na euro, a potem na PLN. Po drodze pobierze prowizję, zwyczajowo 2-3%.

I jeszcze dwie uwagi.

Za granicą bądź szczególnie czujny przy wypłatach z bankomatów – obejrzyj dokładnie bankomat i sprawdź czy nie ma tam żadnych podejrzanych urządzeń – nakładek do skimmingu (sczytania danych karty) przy wejściu na kartę, kamerek skierowanych w stronę klawiatury, na której wpisujesz PIN. Skimming to plaga turystycznych miejscowości.

Druga rzecz, to różne zwyczaje zagranicznych bankomatów jeżeli chodzi o kod PIN. Niektóre mogą wymagać 6-cyfrowego kodu. W takim przypadku swój PIN poprzedź dwoma zerami.

Spread walutowy – ukryte koszty

Prowizja za wypłaty z bankomatów to nie koniec kosztów. Jest jeszcze spread walutowy, czyli taka „ukryta” prowizja. Bank przewalutuje każdą transakcję wykonaną w walucie po swoim kursie, który najczęściej jest mniej korzystny niż ten w kantorze. Tu znów mogą zdarzyć się wyjątki, gdzie bank w przypadku takich transakcji kartowych nie stosuje swoich kursów tylko kurs organizacji rozliczeniowej – Visy lub Mastercard. Taki kurs jest zazwyczaj nieco korzystniejszy dla klienta.

Koszt spreadu walutowego możemy ponieść raz lub nawet dwa razy przy jednej transakcji. Raz, jeżeli dokonujemy transakcji w euro (czyli walucie rozliczeniowej karty). Wtedy bank przewalutuje EUR na PLN (oczywiście jeżeli karta jest podpięta do rachunku w PLN). Ale jeżeli po drodze dochodzi do dwukrotnego przewalutowania (jak w przykładzie wcześniej: GBP -> EUR -> PLN), to bank zarobi na spreadzie dwa razy, przy każdym przewalutowaniu.

Koszty związane z przewalutowaniem można obniżyć zakładając w Polsce rachunek walutowy z podpiętą do niego kartą debetową. Zasilasz takie konto środkami, które nabyłeś po korzystnym kursie w Polsce (np. w wybranym kantorze online) i jedziesz za granicę. Np. Alior Bank oferuje takie konta w USD, EUR i GBP. Ale uwaga! – gdy bank podrzuca takie korzyści (tu oszczędność na przewalutowaniu) trzeba koniecznie przeczytać taryfę opłat i prowizji by sprawdzić, czy nie odbija sobie tego w innym miejscu. Alior odbija – w postaci opłaty miesięcznej za kartę (5 zł) i opłaty za wypłatę z bankomatów za granicą (5 zł). Musisz więc samemu policzyć czy Ci się to opłaca.

A jakie są Wasze doświadczenia z zakupami i wakacjami za granicą? Co możecie doradzić osobie, która planuje budżet na swój pierwszy zagraniczny wyjazd?

Fot. Flickr / 401 (K) 2013


16 komentarze czytelników

 1. Marek

  Przytoczona karta Alior Banku nie jest najlepszym przykładem. Znacznie lepsze są karty walutowe Kantoru Alior Banku, gdzie karta jest wydawana i prowadzona bezpłatnie jeżeli w ciągu 6 miesięcy dokonamy niej choćby jednej transakcji.

  3 lipca 2013 11:30

 2. Olek

  W wakacje jadę do Anglii i właśnie wyrobiłem sobie kartę walutową w funtach. Kupiłem funty jak był niedawno spadek, więc mam nadzieję że wyjdę na plus, no i nie zapłacę krocia w opłatach za konwersję.

  3 lipca 2013 12:17

 3. Ernest

  Ja za dwa tygodnie wybieram się na wakacje i myślę nad wyrobieniem karty kredytowej. Myślicie, że jest sens? Nie planuje wypożyczać samochodu. Do czego jeszcze może mi się przydać taka karta we Włoszech?

  10 lipca 2013 23:27

 4. Mieczysław

  Tak jak w treści artykułu, może przydać się zwłaszcza wtedy, gdy będziesz chciał zapłacić kartą, a nie będą chcieli przyjąć Twojej zwykłej debetówki:)
  Aktualnie posiadanie karty kredytowej staje się dość opłacalne, citek ma na przykład fajną ofertę, w której dość szybko za punkty możemy kupić na przykład bilety do kina, więc koszt karty się zwraca:)

  15 lipca 2013 22:43

 5. IDBlock

  Karty płatnicze, zwłaszcza zbliżeniowe, niosą za sobą pewne niebezpieczeństwo, więc uważajmy na nie podczas naszych wakacyjnych wypraw! Dobrze jest zadbać o swoje bezpieczeństwo trzymając karty bezstykowe w specjalnych etui.

  18 lipca 2013 20:12

 6. Gość

  Warto przeczytać: http://blog.intransfer24.com/aktualnosci/jak-placic-za-granica-gotowka-czy-karta

  14 czerwca 2016 14:43

 7. Anonim

  Za granicą płacę zawsze gotówką w walucie, a walutę kupuję przez internet, na Gieldawalut.com. Tak uważam, że najpewniej, mam gwarancję taniego przewalutowania.

  23 listopada 2017 00:27

 8. mior

  Ten sposób jest pewny aby uniknąć jakichkolwiek ukrytych kosztów. Robię tak samo, jedynie z tą drobną różnicą że w celu zakupu waluty wchodzę na Amronet.pl Zaufałem temu kantorowi już kilka lat temu.

  16 stycznia 2018 01:00

 9. STefi

  Chętnie korzystam z e-kantorów i szukam w nich nie tylko atrakcyjnych kursów; oczekuję też szybkości, wygody. Najlepiej mi służy Pluskantor.pl- żadnego czekać, klikam i wymieniam po prostu, sprawna wersja mobilna jest również miłym zaskoczeniem i dobrym rozwiązaniem

  29 stycznia 2018 23:42

 10. Anonim

  Za granicą za wszystko staram się płacić gotówką- żadnych niespodzianek wtedy typu dodatkowe koszty. A wymieniam na gieldawalut.com , platforma jest super, ma wygodną wersję aby klient mógł wymieniać ze smartfona.

  5 lutego 2018 22:43

 11. Topaxz

  Najpewniej gotówką:) Od kiedy kantor Amronet ma wersję mobilną najchętniej u nich kupuję, nawet jak komputera nie mam przy sobie nic mnie nie zablokuje, wypłacam z bankomatu albo za granicą albo w kraju i zero kłopotu.

  15 lutego 2018 22:39

 12. Topaxz

  Najpewniej gotówką:) Od kiedy kantor Amronet ma wersję mobilną najchętniej u nich kupuję, nawet jak komputera nie mam przy sobie nic mnie nie zablokuje, wypłacam z bankomatu albo za granicą albo w kraju i zero kłopotu.

  15 lutego 2018 22:39

 13. Gracjon

  Zdecydowanie tak, tylko trzeba wiedzieć też gdzie warto kupić walutę przed wyjazdem.
  Mogę z pełnym przekonaniem polecić Pluskantor.pl, tu nie ma mowy żeby nie zdążyć albo przepłacić.

  22 lutego 2018 23:02

 14. funny

  To w sumie żaden problem teraz, przez Internet najlepiej szukać skupiając się na przewalutowaniach online. W taki właśnie prosty sposób natrafiłam na Gieldawalut.com, platformę która jest lepsza od wielu cenionych kantorów, można uzyskać lepszy kurs oraz niższy koszt na stałe- o 20% jak przystąpimy do cashback- a to nic nie kosztuje.

  6 marca 2018 23:55

 15. Anonim

  Ważne żeby nigdy za granicą nie płacić kartą do konta w PLN, na automatycznym przewalutowaniu traci się masę pieniędzy. Lepie mieć konto walutowe+ kartę a walutę kupować poza bankiem. Ja kupuję w e-kantorze Amornet co do którego mam pewność odnośnie korzystnego przewalutowania i szybkiego transferu pieniędzy z powrotem na rachunek.

  30 marca 2018 00:52

 16. krakus

  Fajne rozwiązanie:) Zdarzyło mi sie tak że kupiłem EUR z nadwyżką. Nic nie straciłem przez to, bo w Pluskantor.pl z powrotem przewalutowałem to co zostało na PLN i po sprawie.Udało się po tak korzystnym kursie, że jeszcze wyszedłem na tym na plus.

  23 kwietnia 2018 03:52

Nowe zasady dotyczące cookies. Używamy plików cookies do zapewnienia Ci wygodnego korzystania z serwisu, gromadzenia danych analitycznych i statystycznych oraz wyświetlania reklam dostosowanych do Twoich preferencji i przeglądanych treści. Kontynuując przeglądanie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies w powyższym celu przez nas (Kontomierz.pl sp. z o.o.) i naszych partnerów. Możesz zmienić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies, w tym zablokować te pliki, w ustawieniach przeglądarki. W związku z korzystaniem z serwisu przetwarzamy również dane osobowe. Zapoznaj się z polityką prywatności Kontomierz.pl, aby dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych i plikach cookies.