Nowe funkcje w Kontomierzu!

Po kilku tygodniach testów z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce jeszcze lepszy Kontomierz. Te wydanie jest bogate w nowe funkcje, ulepszenia istniejących i technologiczne usprawnienia. Duża część Waszych najczęściej zgłaszanych uwag została właśnie urzeczywistniona!

Szybsze działanie

Zakładki aplikacji (zwłaszcza najczęściej używane Podsumowanie i Transakcje) wczytują się teraz znacznie szybciej. Ma to istotne znaczenie dla internautów z wolniejszymi łączami, np. korzystających z dostępu 3G. Niedawno przyśpieszyliśmy też ładowanie KontoImportera - powinien załadować się dosłownie w ciągu 5 sekund, jeśli używałeś już na danym komputerze jego aktualnej wersji. Jeśli Twój komputer nie "widział" jeszcze najnowszej wersji KontoImportera, ładowanie wciąż będzie szybsze niż kiedyś - potrwa ok. 35s.

Nowe podsumowanie finansów

Wasze uwagi uświadomiły nam, że dotychczasowy podział na "posiadane środki" i "zobowiązania" był mało praktyczny.

Teraz pogrupowaliśmy środki względem rodzaju usługi (konta+karty / lokaty / fundusze inwestycyjne / kredyty / inne).

Obecne rozwiązanie wydaje się prostsze i bardziej intuicyjne. Dodatkowo już na pierwszy rzut oka widać, jakie rodzaje usług finansowych obsługuje Kontomierz.

"Środki bieżące" kontra "Oszczędności"

Często pisaliście, że Wasze kredyty lub majątek zaciemniają bieżący obraz finansów, bo wszystko sumuje się łącznie. Wprowadziliśmy zatem podział na "środki bieżące" i "oszczędności", dzięki czemu można śledzić te dwie wartości niezależnie. 

Przez "środki bieżące" rozumiemy te środki, którymi można swobodnie dysponować - np. gotówka w Portfelu i konta ROR.

Przez "oszczędności" rozumiemy wszystkie pozostałe środki i majątek - np. konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze, samochód i mieszkanie. Od "oszczędności" odejmowane są kredyty hipoteczne i inne zobowiązania.

Wreszcie, przez "całkowity stan posiadania" rozumiemy sumę środków bieżących i oszczędności.

A jak mają się do tego świnki skarbonki? Skarbonka przenosi środki z "bieżących" do "oszczędności". Ma to symulować ich rezerwację na później. Podsumowując, jeśli Twoje "środki bieżące" są zaskakująco mniejsze niż suma Portfela i wybranych ROR-ów, poszukaj reszty w skarbonkach...

Sam decydujesz, co jest traktowane jako środki bieżące, a co jako oszczędności. Domyślnie jako środki bieżące traktujemy tylko Portfel. Zapewne zechcesz dodać do tego Twój główny ROR i kartę kredytową. Kliknij w tym celu nazwę konta i w okienku edycji ustaw pożądane traktowanie.

Suma znalezionych transakcji

Prosta i jednocześnie niezwykle praktyczna funkcja. Odszukaj interesujace Cię transakcje a pod listą zobaczysz sumę ich wartości.

Pamiętaj, że transakcje możesz wyszukiwać po zakresie dat, kategoriach, tagach i opisie. Funkcja umożliwia zatem podsumowanie dowolnego podzbioru transakcji:

 • Ile tygodniowo wydaję na "spożywkę"?
 • Ile w ciągu roku "przepaliłem" (papierosy)?
 • Ile kosztowały mnie ostatnie wakacje?
 • Jaki jest bilans zysków/strat z mojej działalności gospodarczej w poprzednim kwartale?
 • Ile wydałem na organizację wesela?
 • Ile wydałem w ciągu roku na samochód?

Przy tej okazji przypominamy o możliwości tagowania transkacji, czyli nadawania im własnych etykietek. Tagowanie umożliwia późniejsze grupowanie niezależnie od kategorii. Możesz np. tagować wszystkie przychody i wydatki swojej firmy jako "firma", a potem je łatwo odszukać i podsumować w wybranym okresie.

Podobnie, możesz tagować jako "wesele" wszystkie wydatki (i przychody!) związane z organizacją wesela (spożywcze, usługi, prezenty, a więc z różnych kategorii) - a potem sprawdzić, czy impreza się zwróciła :-)

Tagi można wpisać w okienku edycji transakcji.

Lepsze budżetowanie

Po pierwsze zyskujesz pełen dostęp do historycznych budżetów. Kontomierz nie tylko je zapamięta, ale także pozwoli Ci edytować historię, a nawet dodawać nowe budżety w przeszłości. Jest to przydatne do celów korekcyjnych i porównawczych. Jeśli dopiero dziś utworzyłeś budżet na samochód, możesz zobaczyć jak wyglądałby on w poprzednich miesiącach.

Po drugie dodaliśmy długo oczekiwaną kolumnę "pozostało" informującą ile jeszcze pieniędzy pozostało w budżecie do końca miesiąca. Zatem dla każdego budżetu mamy trzy wartości: ile wydałeś (kolorowy pasek), ile pozostało, i ile łącznie wynosi budżet.

Po trzecie budżety działają szybciej i są lepiej opisane pomocą kontekstową (tooltipy). Nigdy nie jest odświeżana cała strona podsumowania. Wszystkie żądania do serwera wykonywane są w tle.

Po czwarte poprawiliśmy techniczną niedogodność, która sprawiała, że nie można było założyć budżetu na kategorię jeśli już była zabudżetowana grupa kategorii, do której ona należy. Teraz możesz zakładać budżety na kategorie i/lub grupy kategorii w całkowicie dowolnej kolejności.

Często zgłaszaliście też potrzebę ustawienia pierwszego dnia miesiąca. W Kontomierzu budżety nadal mają niezmienne ramy czasowe od 1-go do 31-go. Jeśli chciałbyś śledzić budżet "od pensji", czyli w praktyce co miesiąc od innego dnia (z reguły innego niż 1.), sugerujemy wykorzystanie wyszukiwarki (zakładka Transakcje), gdzie możesz podsumować wydatki na wybraną kategorię w dowolnym przedziale czasu.

Lepsze wsparcie dla przeglądarek Opera, Chrome i Safari

Poprawiliśmy mnóstwo niedociągnięć w obsłudze Opery i przeglądarek bazujących na silniku Webkit (Chrome i Safari). Gorąco polecamy te przeglądarki jako alternatywę dla Internet Eplorera. Niezależnie od tego, jaką przeglądarkę preferujesz, pamiętaj że testujemy Kontomierz na jej najnowszej, stabilnej wersji.

Setki drobnych usprawnień

Wygodniejsze menu wyboru kategorii i walut. Możliwość potwierdzania formularzy Enterem. Możliwość zamykania okienek modalnych klawiszem Esc. Ładniejsza i bogatsza pomoc kontekstowa (tooltipy). Bardziej spójny wygląd okienek, formularzy i przycisków. Odświeżony profil użytkownika. To tylko niektóre z setek drobnych usprawnień jakie przychodzą z tym wydaniem Kontomierza!

Wypróbuj nowości teraz!

Zaloguj się i ciesz się nowymi funkcjami. Jak zwykle czekamy na Wasze uwagi, prośby, pochwały i żale :-)

Zgłaszanie błędów

Prosimy o zgłaszanie znalezionych błędów przez "Zgłoś uwagi" w aplikacji. Prosimy NIE zgłaszać błędów w komentarzach na blogu.


35 komentarze czytelników

 1. kumien

  Proponuję kilka zmian:
  * usunięcie animacji z wyboru kategorii. Nie można szybko wybrać odpowiedniej, bo animacja się jeszcze nie skończyła.
  * kolor pod kategorią zamazuje trochę samą kategorię
  * na stronie głównej w budżecie można dla "Pozostało" dać wybór zmiany na wydatek na jeden dzień. Przynajmniej dla mnie ciekawszym rozwiązaniem jest sprawdzenie ile mogę dzisiaj wydać, aby zmieścić się w danym limicie.

  Poza tym wszystko działa jak na razie bardzo szybko :)

  9 lutego 2011 18:58

 2. Sebastian

  A czy mogę ręcznie dodać fundusz inwestycyjny tak by się pokazał w zestawieniu ROI?

  9 lutego 2011 20:35

 3. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @kumien: dziękujemy za uwagi!

  @Sebastian: fundusze są importowane automatycznie z wybranych banków. Natomiast ręcznie można je dodać jedynie jako "inne" środki. ROI śledzone jest tylko dla FI automatycznych. W przyszłości ten moduł ma szansę być bardziej rozbudowany, jeśli taka potrzeba będzie przez Was zgłaszana.

  9 lutego 2011 21:17

 4. Artur Roszczyk

  Byłoby fajnie, gdyby można było podpiąć świnkę pod konkretne konto oszczędnościowe.

  10 lutego 2011 00:28

 5. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @Artur Roszczyk: Jaką główną rolę pełnią dla Ciebie świnki? Zdaje się, że musimy lepiej zrozumieć potrzeby użytkowników w tym zakresie. Obecnie świnki przenoszą środki z bieżących do oszczędności.

  10 lutego 2011 01:51

 6. @Piotr Włodarek

  @Piotr Włodarek: Faktycznie używam ich w nieco inny sposób niż przewidziany: świnka mi tylko przypomina, że mam odłożyć określoną kwotę i pokazuje progress. Pieniądze fizycznie przelewam na oddzielne konto oszczędnościowe przeznaczone na dany cel. Problem w tym, że w niektórych bankach liczba kont dodatkowych jest ograniczona. Podsumowując, gdzie mogą się znajdować pieniądze przeznaczone na cel ze świnki:
  - na moim ROR (należy zablokowac kwotę)
  - na koncie oszczędnościowym
  - na lokacie
  - w inwestycji dodanej jako "inne"

  W we wszystkich przypadkach poza piereszym nie powinno się blokować środków bieżących. Miłym bonusem byłoby wykrywanie wpływów na konto oszczędnościowe i "odhaczanie" w śwince, że już się odłożyło w danym miesiacu. Z drugiej strony, taki trigger nie mógłby działać w przypadku lokaty i "innej inwestycji", zatem mógłby być niejednoznaczny dla użytkowników.

  10 lutego 2011 09:34

 7. Artur Roszczyk

  to wyżej oczywiście ode mnie :)

  10 lutego 2011 09:35

 8. Jojo

  Ogólnie zmiany bardzo na plus, nie podoba mi się tylko jedna rzecz: ze świnek które mają ustawiony cel zniknęła informacja o tym ile jeszcze trzeba odłożyć żeby ten cel osiągnąć.

  Jeśli chodzi o samą ideę świnek to mam podobne przyzwyczajenia co @Artur Roszczyk. Mam założone trzy świnki z określonymi celami, a wszystkie środki przechowuję na jednym koncie oszczędnościowym (świnki mam po to żeby rozdzielić kwotę tam zgromadzoną na poszczególne cele). W tej chwili żeby mieć poprawnie obliczone środki bieżące musiałem oznaczyć to konto oszczędnościowe jako bieżące. Trochę to mało intuicyjne. Moim zdaniem najlepiej by było w opcjach świnki wprowadzić wybór czy ma ona odejmować swoją zawartość od bieżących czy nie.

  10 lutego 2011 09:55

 9. Jojo

  A i jeszcze jedno. Przyzwyczaiłem się, że przed zmianami po kliknięciu na nazwę konta w podsumowaniu byłem przenoszony do transakcji wykonanych z tego konta. Może przywrócić tą funkcję, a opcje konta ukryć pod ikonką obok nazwy?

  10 lutego 2011 09:59

 10. kosma

  Fajne zmiany, lecz ja proponuję rozbudować trochę system oszczędności. Fajnie by było patrzeć np na lokacie z dzienną kapitalizacją odsetek jak każdego dnia wzrastają oszczędności. To samo dotyczy rachunków ROR z dzienną kapitalizacją. Dodatkowo fundusze inwestycyjne (gdzie niestety bardziej obserwuje topnienie oszczędności niż marsz w górę).
  Pozwoli to na globalny przegląd oszczędności (wiem że dochodzę jeszcze dla niektórych akcję itp ale dla mnie to już wyższa szkoła gotowania na gazie)

  10 lutego 2011 13:41

 11. fitz

  Elegancko - zgadzam się z postem dotyczącym świnki. Swoją drogą - zastanawiam się nad kwestią KK i tym, czy nie dałoby się jakoś rozróżnić transakcji między okresami rozliczeniowymi i mimo wszystko w środkach bieżących mieć jakiś podgląd tego ile wynoszą bieżące zobowiązania. Tu trochę wracam do kwestii plannera i spięcia go z budżetem - żeby planowane wydatki jakoś 'na szaro' blokowały budżet - bo wydałem na przykład 300 zł na samochód już, ale jeszcze czeka mnie w tym miesiącu 500 zł na ubezpieczenie - więc przy budżecie np. 700 zł już go przekroczyłem. Poza tym miałbym wtedy wstępną prognozę finansów na koniec miesiąca.

  (A właśnie - KK alior w wersji z kartą dodatkową znowu importuje się podwójnie - a przynajmniej podwójnie zmniejsza saldo). No i fajnie by było mieć możliwość jakoś obserwowania cashbacku ;)

  No i trzecia rzecz - w trendach są wykresy przychodów/wydatków - fajnie byłoby mieć też dostęp do ich różnicy (co z tego, że wydałem tysiąc więcej niż zwykle- jeśli zarobiłem dwa tysiące ekstra).

  10 lutego 2011 15:37

 12. wanid

  No cóż, dobrze że działacie, ale ostanie zmiany oceniam BARDZO KRYTYCZNIE.
  Argumenty:

  1. Otóż obecnie nie ma podstawowej informacji o tym ile posiadam "cashu" - znam tylko bilans.

  2.Również nie wiem ile mam długów - wszelkie zobowiązania są porozrzucane w bardzo długim i wąskim pasku podsumowania.

  3. W/w pasek jest za długi i za wąski! W dobie wszechobecnych ekranów panoramicznym brak skalowania jest dla mnie upośledzeniem.

  4.Absolutnie nie rozumiem po co wyświetlane są fundusze inwestycyjne których jednostek JUŻ nie posiadam. Znowu tylko niepotrzebne zajęte miejsce.

  5.skoro jest oddzielny segment dot. lokat dlaczego nie ma oddzielnego segmenty dla kredytów - WSZYSTKICH, w tym hipotecznego?

  na razie tyle.
  IMHO kontomierz już się rozwinął na tyle, że potrzebna jest oddzielna zakładka z informacjami o stanie moich finansów - aktywa, pasywa, bilans, lokaty, kredyty, fundusze, akcje, karty kredytowe itd itd.

  pozdrawiam,
  wanid

  10 lutego 2011 16:19

 13. wanid

  w dopełnienie poprzedniego komentarza.

  PS: Chłopaki,zróbcie tak jak w linku poniżej, a jestem gotów wam płacić abonament:
  http://www.mint.com/how-it-works/

  10 lutego 2011 16:43

 14. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @wanid: Dzięki za ważne uwagi. Po kolei:

  1 & 2. Podział na "środki dodatnie" i "środki ujemne" się nie sprawdził i od niego odeszliśmy. Z wielu uwag jakie otrzymujemy wynika, że bardziej praktyczny jest obecny podział na "bieżące" i "oszczędności". Być może jednak podsumujemy te rzeczy gdzieś na dole, jeśli podobne uwagi będą się powtarzały.

  3. Za długi i za wąski pasek: zdajemy sobie sprawę, jest to przedmiotem naszego zainteresowania i w przyszłości ma szansę się zmienić.

  4. Wyświetlanie starych Funduszy - to jest chwilowy błąd i zostanie na dniach poprawiony!

  5. Nie chcemy wrzucąć do jednego worka kredytu z karty, hipotecznego, i gotówkowych. Karty kredytowe postrzegamy jak konta. Kredyty hipoteczne są klasą samą w sobie. Pozostałych kredytów i pożyczek na razie nie rozróżniamy.

  Jeszcze raz dzięki za głos w dyskusji!

  10 lutego 2011 16:59

 15. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @Artur Roszczyk: dzięki za precyzyjne wyjaśnienie. Chyba ostatecznie stanie na tym, że świnki skarbonki w ogóle nie będą miały wpływu na żadne główne sumy.

  Z decyzją poczekamy jeszcze chwilę, żeby spłynęło od Was więcej opinii - wytrzymajcie :-)

  10 lutego 2011 17:04

 16. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @Jojo: dzięki za uwagi i głos w dyskusji o świnkach :-)

  Co do klikania w nazwę konta, zapewne przywrócimy poprzednią wersję, gdzie kierowało to do listy transakcji. Tylko najpierw musimy zrobić intuicyjny dostęp do edycji rachunku, bo teraz jest to ważniejsze niż kiedykolwiek.

  10 lutego 2011 17:21

 17. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @kosma: Dzięki za sugestie!

  > Fajnie by było patrzeć np na lokacie z dzienną kapitalizacją odsetek jak każdego dnia wzrastają oszczędności.

  Tak, z Waszych ostatnich uwag wynika, że powinniśmy wzmocnić obsługę lokat głównie o wizualizacje.

  > To samo dotyczy rachunków ROR z dzienną kapitalizacją.

  To częściowo już można - na razie tylko jako listę kapitalizacji w wyszukiwarce, za kilka miesięcy będzie to rysowane na wykresach.

  > Dodatkowo fundusze inwestycyjne

  Tu są już wykresy i obliczanie ROI, choć tylko dla funduszy importowanych automatycznie.

  10 lutego 2011 17:28

 18. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @fitz:

  Co do spięcia bieżących środków z planerem: w najbliższym czasie to się nie zapowiada. W moim kontomierzu rozwiązuję to tak, że te grubsze rzeczy wprowadzam jako zobowiązania, więc środki bieżące mi się zmniejszają.

  Co do wykresów *zysku* - definitywnie są w planach w horyzoncie kilku miesięcy.

  Wielkie dzięki za poświęcony czas i pomysły!

  10 lutego 2011 17:36

 19. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @kumien: tak jak sugerowałeś, menu już się nie animuje, tylko pokazuje błyskawicznie. Thx.

  10 lutego 2011 17:38

 20. anonim

  Witam!
  Moje propozycje:
  1. Lewy panel (podsumowania) - jak wskazano już wyżej, zbyt długi, zbyt wąski, a przez to dość trudny w użyciu;
  2. Lewy panel (podsumowanie, transakcje) - powinien być "modyfikowalny", np. mam kilka rachunków, które już aktualnie są zamknięte, nie chce usuwać transakcji na tych rachunkach z serwisu (z historii), ale chciałbym ukryć rachunki w panelu itp.;
  2. Przycisk/link "Zanotuj wydatek" - w mojej ocenie powinien być bardziej widoczny, np. większy (rzucać się w oczy).
  Pozdrawiam!

  10 lutego 2011 21:46

 21. fitz

  A jeszcze jedna rzecz - możliwość zgrupowania/ schowania /zwinięcia sekcji w podsumowaniu (bo na przyklad standardowo konta zajmują mi miejsce)

  11 lutego 2011 18:41

 22. Jacek

  Witam!

  Generalnie zmiany na plus. Może w przyszłości pomyślicie o smartfonach i jakąś aplikacje na androida się uda wam napisać. Przydałaby się jeszcze strona sformatowana tylko dla telefonów komórkowych, gdzie mógłbym dodać wydatek i tyle. Opcja z smsami jest w porządku ale wydaje mi się że stronka była by lepszym rozwiązaniem.
  Generalanie robicie bardzo dobrą robotę

  pozdrawiam
  Jacek

  12 lutego 2011 16:23

 23. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @Jacek: dzięki za miłe słowa!

  Mamy już app na Androida i iPhona i spełnia on dokładnie Twoją potrzebę - dodawanie wydatków:
  http://kontomierz.pl/android_app
  http://kontomierz.pl/iphone_app

  12 lutego 2011 17:39

 24. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @fitz: tak, mamy to w planach, dzięki za sugestię.

  12 lutego 2011 17:39

 25. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @anonim: panel jest już nieco skrócony w pionie po Waszych ostatnich komentarzach, jego modyfikowalność jest w planach, dzięki za położenie na to nacisku!

  12 lutego 2011 17:40

 26. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  Poprawiliśmy, żeby klikanie w konto na lewym podsumowaniu przenosiło na listę transakcji - tak jak się przyzwyczailiście.

  Natomiast link do edycji jest dostępny pod nazwą konta na liście transakcji - bardziej wyraźny i w lepszym miejscu niż kiedyś.

  Bo, jak wiecie, teraz ekran edycji konta jest znacznie bardziej istotny - ustawia się tam, czy środki mają być traktowane jako bieżące.

  17 lutego 2011 11:45

 27. JOMann

  czy można zmienić następującą sytuację - mam kredyt w rachunku - więc w kontomierzu widzę tylko minus- nie widzę środków do dyspozycji?

  17 lutego 2011 23:09

 28. Piotr Włodarek - kontomierz.pl

  @JOMann: mamy w planach specjalne traktowanie środków dostępnych (będą doliczały się do środków bieżących z plusem i jednocześnie odejmowały od oszczędności).

  18 lutego 2011 10:22

 29. Maciej

  W aplikacji na Androida, przy kliknięciu na pozycję kwota podczas dodawania wydatku - domyślnie uruchamia się standardowa klawiatura - fajnie jakby od razu uruchomiła się w trybie do wprowadzania cyfr.

  Generalnie duże brawa za serwis :)

  22 lutego 2011 17:05

 30. mirek

  wg mnie nowe podsumowanie finansów jest mało użyteczne.
  bardzo proszę o przywrócenie poprzednio istniejących pozycji informujących ile mam gotówki oraz jakie są moje zobowiązania.
  Wrzucanie kart kredytowych do jednego worka z kontami jest moim zdaniem bardzo kiepskim pomysłem, gdyż prowadzi to tego, że "giną" one w gąszczu nazw kont i liczb. A przecież kontomierz ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć przejrzystość naszych finansów (przynajmniej wg mnie)....

  25 lutego 2011 17:55

 31. Wojtek

  Zdecydcowanie popieram wypowiedź @mirek. Teraz kompletnie nie wiem co mam, na dodatek trzeba zliczać niektóre pozycje ręcznie (np. nie liczy funduszy do oszczedności - po prostu w ogóle nie są uwzględniane).

  7 marca 2011 11:26

 32. layla

  Witam,

  Mam zasadniczy kłopot z kartą kredytową w PKO BP, która - jak wiadomo - nie ściąga się do zestawień transakcyjnych itp, w zwiazku z tym utworzyłam portfel karta, do którego wprowadzam ręcznie wydatki opłacane kartą i przy comiesięcznym rozliczeniu przerzucam do innego portfela... Jest to klopotliwe, żmudne i po prostu niefajne rozwiazanie... Mogę poprosić o jakąś inną propozycję, pomysł...?

  26 stycznia 2012 09:50

 33. enfish.com

  Your music is amazing. You have some very talented artists. I wish you the best of success.

  21 grudnia 2015 14:52

 34. product reviews

  Excellent and very exciting site. Love to watch. Keep Rocking.

  23 grudnia 2015 15:25

 35. Rehoboth Beach Real Estate

  I got what you mean , thanks for posting .Woh I am happy to find this website through google.

  4 stycznia 2016 12:57

Nowe zasady dotyczące cookies. Używamy plików cookies do zapewnienia Ci wygodnego korzystania z serwisu, gromadzenia danych analitycznych i statystycznych oraz wyświetlania reklam dostosowanych do Twoich preferencji i przeglądanych treści. Kontynuując przeglądanie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies w powyższym celu przez nas (Kontomierz.pl sp. z o.o.) i naszych partnerów. Możesz zmienić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies, w tym zablokować te pliki, w ustawieniach przeglądarki. W związku z korzystaniem z serwisu przetwarzamy również dane osobowe. Zapoznaj się z polityką prywatności Kontomierz.pl, aby dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych i plikach cookies.