Czego oczekujemy od nowoczesnej bankowości?

W tym roku startują co najmniej dwa banki, które swoją ofertę chcą oprzeć na szeroko pojętej „nowoczesności”.

Pierwszy debiut już za nami – kilka dni temu ruszył Alior Sync. Na drugi wciąż czekamy – to nowy mBank.

Z tego co widzimy, a także z zapowiedzi tego, co zaoferować ma nowy mBank można już wyciągać pierwsze wnioski. I zadać pytanie: czy to jest właśnie przyszłość bankowości, czy tylko niewielka nisza gdzieś na marginesie głównego nurtu?

Co więc takiego proponują nam te nowe banki?

Wszystko w internecie. Zero oddziałów, teoretycznie wszystko możesz załatwić przez internet. Alior zaproponował Wirtualny Oddział, gdzie można zalogować się na chat lub videochat z konsultantem. Podobne videochaty zapowiada nowy mBank.

Alior Sync dodatkowo skroił podstawowe procedury właśnie pod brak fizycznych oddziałów. I tak umowę o podpisanie konta można potwierdzić przelewem weryfikacyjnym (przelew z innego własnego konta – twoje dane adresowe muszą zgadzać się z tymi podanymi we wniosku o konto). a także weryfikację dochodów (przy wnioskach o kredyt lub kartę kredytową) można przeprowadzić całkowicie online.

Teoretycznie, już pierwszego dnia można było wystartować z ROR-em, kontami oszczędnościowymi i złożonymi wnioskami o debetówkę i kredytówkę.

Centrum zarządzania finansami osobistymi. Personal finance management to kolejna rzecz, na którą stawiają oba nowe banki. Świadome zarządzanie finansami to coraz silniejszy trend wśród klientów banków – a już w szczególności klientów aktywnie korzystających z internetu. Coś o tym wiemy ;).

Takie rozwiązania pojawiają się coraz częściej w różnych bankach – eurobanku, ING, Millenium…

Alior Sync zaproponował własne rozwiązanie PFM, które my wsparliśmy naszym KontoImporterem. Dzięki temu w menedżerze finansów można generować zestawienia danych z kont w kilku różnych bankach.

Integracja z serwisami społecznościowymi. Coś, co może budzić mieszane uczucia i mniej lub bardziej uzasadnione obawy. Wiemy jedno: ludzie odpowiedzialni za marketing banków widzą jak popularne są serwisy społecznościowe. I pod tę popularność będą próbowali podpiąć własną bankowość.

Czy zrobią to z właściwym wyczuciem i dbaniem o prywatność użytkowników? Czy może nasze walle zaspamują bankowe komunikaty o zakupach, które ostatnio zrobili nasi znajomi? Zobaczymy.

Ciekawą rzeczą są przelewy przez Facebook. To fajne rozwiązanie dla osób, które nie lubią mieć nawet najmniejszych długów – dzięki temu rozwiązaniu można oddać znajomym drobne kwoty (np. małe „długi” z ostatniej imprezy) bez potrzeby pytania o numer konta.

Oferty partnerskie. Alior Sync zapowiada współpracę z Allegro i Samsungiem. I tak jedną z pierwszych ofert w centrum zakupów w Syncu ma być Samsung Galaxy S3. Osobiście jestem bardzo ciekaw, na ile ta i podobne oferty będą konkurencyjne do tego, co można znaleźć w standardowych cennikach sklepów internetowych.

Zakupy w internecie. Alior Sync ma ułatwiać nie tylko zakupy przez własne centrum zakupów, ale także wszystkie zakupy za pośrednictwem internetu. I oferuje dwie rzeczy, które bardzo mi się podobają.

Pierwsza to 5% cashback (z konta, karty debetowej lub kredytowej) za internetowe zakupy. Wygląda to naprawdę ciekawie, zwłaszcza w porównaniu z większością ofert, gdzie cashback to najczęściej 1%, w porywach do 3%. Mam nadzieję, że to początek kolejnej „wojny” (ale już tym razem nie depozytowej) między bankami i czekam na odpowiedź nowego mBanku.

Druga rzecz to przelewy natychmiastowe. Pierwsze 10 w każdym miesiącu jest za darmo. To moim zdaniem jeden z najbardziej widocznych pozytywnych wyróżników Alior Sync.

Atrakcyjne depozyty? Dotychczas mBank nie rozpieszczał nikogo swoją ofertą depozytową i chyba nic nie zapowiada tego, by cokolwiek miało się zmienić.

Na pewno niewiele zmienił Alior Sync w stosunku do oferty „zwykłego” Aliora. Konta oszczędnościowe oprocentowane są tak samo (4,35%), a jedynym „hitem” Synca jest lokata półroczna na 6,5%. Z maksymalnym limitem do 5000 zł. Patrząc na to, co inne banki oferują swoim nowym klientom, to te 6,5% wygląda co najmniej rozczarowująco.

Ponadto, zarówno nowy mBank jak i Alior Sync planują/mają w swoich systemach rozwiązania wspomagające regularne oszczędzanie. To „świnki-skarbonki”, w których można ustawić cele oszczędzania – a bank wypłaci dodatkową premię za osiągnięcie tych celów. Ale i tu niestety (przynajmniej w przypadku Alior Sync, zobaczymy co zaproponuje nowy mBank) oprocentowanie jest poniżej rynkowych standardów. 

Kilka kroków w dobrą stronę, a w pewnych - też istotnych - miejscach jest zastój. A czy wam podobają się nowe propozycje polskich banków?

Fot. Flickr / kevin dooley. 


16 komentarze czytelników

 1. Szymon Barczak

  Zdecydowanie przelewy natychmiastowe robią furorę. Dzięki tej funkcji w Syncu "nowocześni" mogą czuć się lepiej niż "konserwatywni". Proste zdanie - stary, twoje przelewy idą od kilku godzin do nawet dwóch dni, a moje w kilka minut - i wiadomo, kto ma lepiej :)

  Pięcioprocentowy cashback to też ukłon w stronę nowoczesności. Konserwatywni obawiają się zakupów w sieci, podczas gdy nowocześni dostają za to bonusy - i kto znowu ma lepiej?

  Myślę, że przy odpowiednim marketingu pojawienie się tych dwóch banków może wpłynąć na świadomość konsumentów i korzystnymi ofertami zachęcić ich do pogłębienia wiedzy w kwestii nowoczesnych trendów. Wszystkim nam wyjdzie to na dobre.

  Konserwatywni, którzy wciąż przelewy robią w placówkach może zrozumieją, iż komputer nie gryzie, a dzięki jego wykorzystaniu można sporo zaoszczędzić - ba, nawet zarobić!

  20 czerwca 2012 01:16

 2. mkisiel

  skoro jest kontomierz w syncu to kiedy bedzie sync w kontomierzu? ;)

  20 czerwca 2012 02:09

 3. Krzysztof

  @mkisiel
  To nie jest takie proste, jak się wydaje ;). Sync dodaje dane z KontoImportera do istniejących danych w ich systemie transakcyjnym. To nie jest tak, że dane z Synca i z pozostałych banków idą razem przez nasz KontoImporter.

  20 czerwca 2012 11:16

 4. maxmad

  5% cashbacku ale tylko za zakupy internetowe. Zależy jak kto kupuje...Dla jednych super dla innych mogłaby być opłata za zakupy internetowe 100 zł od transakcji...

  20 czerwca 2012 15:39

 5. Alior Sync

  Dziękujemy za wszystkie spostrzeżenia, sugestie i wskazówki na temat Alior Sync, jakie zamieściłeś na swoim blogu. Doceniamy bezinteresowny wkład w rozwój naszego Banku. Analiza Twoich wpisów pozwoliła nam na wdrożenie wielu usprawnień, m.in.:

  • rozwiązaliśmy wszelkie trudności związane z połączeniem z Wirtualnym Oddziałem, dzięki zastosowaniu nowej wersji Adobe Flash Player oraz umożliwieniu nawiązania połączenia użytkownikom przeglądarki Google Chrome;
  • usunęliśmy utrudnienia związane z wykonywaniem przelewów natychmiastowych przez użytkowników przeglądarki Internet Explorer 9;
  • wyeliminowaliśmy problemy z autoryzacją transakcji obsługiwanych przez eCard;
  • zapewniliśmy pełną funkcjonalność usługi natychmiastowych przelewów oferowanych we współpracy z firmą Blue Media S.A.;
  • przygotowaliśmy filmy instruktażowe, które w przejrzysty sposób informują o funkcjonalnościach dostępnych w Alior Sync.

  Zapewniamy, że kontynuujemy prace mające na celu zwiększenie komfortu korzystania z usług oraz produktów Banku. Pozostajemy również otwarci na wszelkie uwagi i sugestie, co mamy nadzieję, pozwoli nam wspólnie udoskonalać bank Alior Sync :).

  Pozdrawiamy,
  Zespół Alior Sync

  28 czerwca 2012 11:46

 6. John

  Proszę o jasną deklarację, czy planujecie Państwo (zespól Kontomierza) w wprowadzić import z AliorSync do kontomierza? Obecnie jestem zarówno klientem Synca jak i używam kontomierza, ale obawiam się, że w przypadku braku ww. importu, będę musiał zrezygnować z którejś z usług..

  3 lipca 2012 13:05

 7. Seba

  dopisuję się do Johna, nadal brakuje importu z Sync.pl
  rozumiem, kilka dni, tydzień, dwa, ale niedługo będzie 2 miesiące jak czekamy na import! czy to jest aż tak skomplikowane? a może raczej kontomierz wpadł w stagnacje i już się nie będzie rozwijał?

  9 sierpnia 2012 14:13

 8. adam

  Popieram prośbę JOHNA i SEBY
  Proszę o info, czy będzie możliwość importu z Synca

  21 sierpnia 2012 13:00

 9. dance mat typing level 2 stage 1

  I came onto your blog while focusing just slightly submits. Nice strategy for next, I will be bookmarking at once seize your complete rises

  5 grudnia 2015 11:44

 10. Why not see Cloud Based Phone System website

  You'll get this era once you with 10-13. Don't be worried, it means you are an enormous lady today.

  7 grudnia 2015 13:44

 11. Why not see Inflow Communications Shortel Tech Support

  Parents must have this skill. It'll activate the actual curiosity with their kids and also enhance his or her vocabularies.

  8 grudnia 2015 01:22

 12. Why not see Portland Electronic Health Records Management

  Consumers are much better to understand this grow. Federal must support what the law states very limited.

  8 grudnia 2015 10:07

 13. Heard about Tony Lama Boots

  Radio program is not as popular as the television one. The program in the television is usually more interesting. People will see more entertaining program.
  http://www.tonylamaboot.com/default.asp

  11 stycznia 2016 16:20

 14. You won't believe this Auto Repair Kent

  People should be careful with donation. Sometimes, other people use the pain of people to get money. They use the current disaster to get the money.
  http://www.kentautorepair.net/start.php

  11 lutego 2016 15:18

 15. I found the best Cape Coral Information Technology Support

  A protest was often expressed by people who are not satisfied with a decisions made by the government. It is normal to be discovered by many people.
  http://www.pcxtech.com/States/Florida/_start_IT-Support_Cape-Coral-FL.php

  9 marca 2016 11:59

 16. I found the best Lake LBJ Real Estate For Sale

  All people will resolve the various problems he had in his own way. This is one proof that humans do have a difference in making decisions.
  http://www.lakelbjsales.com

  10 marca 2016 05:24

Nowe zasady dotyczące cookies. Używamy plików cookies do zapewnienia Ci wygodnego korzystania z serwisu, gromadzenia danych analitycznych i statystycznych oraz wyświetlania reklam dostosowanych do Twoich preferencji i przeglądanych treści. Kontynuując przeglądanie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies w powyższym celu przez nas (Kontomierz.pl sp. z o.o.) i naszych partnerów. Możesz zmienić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies, w tym zablokować te pliki, w ustawieniach przeglądarki. W związku z korzystaniem z serwisu przetwarzamy również dane osobowe. Zapoznaj się z polityką prywatności Kontomierz.pl, aby dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych i plikach cookies.