Na naszym blogu często piszemy o oszczędzaniu, polecamy najlepsze lokaty i konta do trzymania własnych oszczędności.

Ale w zarządzaniu domowymi finansami jest jeszcze druga strona medalu – długi.

Spłata długów to duże wyzwanie. Ale jednocześnie jest też to jedna z najlepszych okazji do tego, by wyciągnąć swoje finanse domowe na prostą. Jeżeli masz dług w karcie kredytowej oprocentowany na 16% w skali roku, to nie ma sensu rozglądać się w tym samym czasie za lokatami, które dziś oferują zysk w okolicach 3-4%. Spłata karty to w tym momencie gwarantowany „zysk” na bardzo wysokim poziomie.

Dług zaciągnąć jest bardzo łatwo. Banki robią bardzo wiele, by ułatwić nam zadłużanie się – nie mówiąc już o różnych firmach pożyczkowych. Problem zaczyna się, gdy miesięczne raty trzeba jakoś uwzględnić w domowym budżecie. I ten problem może trwać wiele miesięcy lub nawet lat. Co więcej, można bez większych trudności wpaść w permanentny stan życia na kredyt: ledwo spłacimy raty za telewizor, to już bierzemy kredyt na wakacje.

W ten sposób różne raty kredytowe stają się stałym elementem domowego budżetu.

Oczywiście, nie zawsze jest to złe zjawisko. Kredyty hipoteczne to teoretycznie najtańsza forma zadłużenia dostępna na rynku i bardzo często jedyny sposób na zakup mieszkania. To kredyt, z którym nie trzeba zaciekle walczyć. Podobne _prawdziwe_ raty 0% - jeżeli mamy możliwość bezkosztowego rozłożenia płatności w czasie, to jak najbardziej warto z niej korzystać.

Co innego, gdy mowa o wszelkich pożyczkach, kredytach konsumpcyjnych i zadłużeniu w karcie kredytowej. Te należy zwalczać z całą mocą. Zatem, jeżeli chcesz ogarnąć swoje domowe finanse, to powinieneś zacząć właśnie od pozbycia się tego typu zadłużenia.

Dwie rzeczy, o których dobrze pamiętać na początek:

 1. musisz zacząć już teraz – teoretyzowanie i odkładanie działania na później w niczym nie pomoże
 2. spłata długów zaczyna się od tego, że nie bierzesz już żadnych nowych kredytów – koniec z wydawaniem pożyczonych pieniędzy

Mając z tyłu głowy postanowienie o zaprzestaniu brania jakichkolwiek nowych kredytów, zabieramy się za te dotychczasowe. Niewykluczone, że Twój portfel „cierpi” na kilka różnych długów. Jak się za nie zabrać, by było to najbardziej skuteczne? Spłacać wszystkie równomiernie, czy zacząć od jakiegoś kolejnego?

W pierwszej kolejności chcemy oddalić ryzyko „utraty dachu nad głową” i pozbawienia nas rzeczy, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania. Chcemy też uniknąć kłopotów związanych z wpisem na czarną listę dłużników.

Najwyższy priorytet powinny mieć zatem płatności, które są już przeterminowane (lub im do tego bardzo blisko). Czyli na przykład zaległe rachunki za prąd, czynsz do spółdzielni (zaległe płatności to też w pewnym sensie forma kredytowania się), czy zaległe raty kredytu hipotecznego.

Następny krok, to wyrugowanie wszelkich długów, które mamy za sprawą firm pożyczkowych. Czyli wszystkich „chwilówek”. To najdroższa forma kredytu, wielokrotnie bardziej kosztowna niż kredyt zaciągany w banku. Parabanki i firmy pożyczkowe obudowują swoje „kredyty” dodatkowymi opłatami w taki sposób, że realne koszty takiej pożyczki mogą sięgać nawet kilkuset procent rocznie!

Od zadłużenia rosnącego w tak zastraszającym tempie chcemy uwolnić się jak najszybciej. Zatem, gdy już pogasimy pożary związane z zaległymi płatnościami, na celownik powinny pójść właśnie „chwilówki”.

W tym momencie powinniśmy zostać już z długami, które ani nie są szczególnie pilne, ani ich oprocentowanie nie jest kosmiczne. Czyli w najpopularniejszym przypadku będą to różne zakupy ratalne, kredyty konsumpcyjne i zadłużenie w karcie kredytowej.

Oprocentowanie jest rozsądne (choć i tak wysokie), szczególnej presji czasowej też nie ma – mamy więc dowolność. Jak się zabrać za spłatę tej części zadłużenia? Zacząć od najdroższego kredyty, od największego, czy jeszcze jakoś inaczej?

Na tym etapie bardzo dobrze sprawdzi się metoda kuli śniegowej, o której pisaliśmy dawno, dawno temu.

Zasada kuli śniegowej polega na nadpłacaniu wybranego kredytu, by spłacić go możliwie najszybciej. Zaleca się, by w pierwszej kolejności spłacić kredyt, w którym kwota pozostała do uregulowania jest najmniejsza. Dlaczego?

Bo w zarządzaniu domowymi finansami emocje są równie ważne jak matematyka.

Matematyka podpowiadałaby, że najkorzystniej zacząć od kredytu, którego koszty są największe. I faktycznie – liczb nie oszukasz – w ten sposób mamy szansę zaoszczędzić najwięcej.

Tyle, że w grę wchodzą jeszcze emocje. A jak jesteśmy przy długach, to tych emocji może być bardzo dużo i wiele z nich może mieć negatywny charakter. Brak wiary w sukces, zniechęcenie, zmęczenie (spłata długów to wszak duży wysiłek!), zły nastrój, utrata motywacji – to, i wiele innych, odciąga nas od konsekwentnego trwania przy naszym anty-kredytowym postanowieniu. Trzeba to jakoś zrównoważyć i położyć na szali coś pozytywnego.

Tym czymś, może być sukces w walce z długami. A jak najszybciej taki sukces osiągnąć? – spłacając do końca pierwszy dług, ten najmniejszy. To daje solidnego, motywacyjnego kopa.

Gdy już tego dokonamy, kierujemy nasze siły na kolejny kredyt – znów zaczynamy od najmniejszego z tych, które nam pozostały. I tak dalej, aż do momentu, gdy spłacimy ostatni kredyt.

Tak właśnie działa metoda kuli śniegowej.

Fot. Flickr / ff137


27 komentarze czytelników

 1. Krzyś

  Świetny fragment o emocjach, gdy porykałem się z długami i udało mi się w końcu jeden z nich spłacić byłem przeszczęśliwy.

  16 lipca 2014 16:31

 2. Adamus

  Należy również pamiętać że z wszystkimi bankami należy rozmawiać o aktualnej sytuacji finansowej w jakiej jesteście i co możecie zrobić w tej sprawie. Próba zmniejszenia oprocentowania w niektórych bankach też jest możliwa.

  16 lipca 2014 20:37

 3. Romek

  Jeżeli ktoś zaplątał się w kilka zobowiązań to oczywiście najlepiej spłacać sukcesywnie każdą pożyczkę tak by nie nabawić się większych kłopotów. Ile razy słyszy się o osobach, których nie stać na spłatę długów a nadal pożyczają pieniądze. Trzeba rozważnie planować swoje finanse.

  17 lipca 2014 16:55

 4. Krzysztof, Kontomierz.pl

  Romek - małe sprostowanie, bo być może rzeczywiście niezbyt jasno przedstawiłem to w tekście. Oczywiście - spłacamy każdą pożyczkę terminowo, tak jak wypadają nam raty albo "spłaty minimalne".

  Natomiast kolejność atakowania poszczególnych długów to w istocie kolejność ich nadpłacania. Jeżeli generujemy jakieś nadwyżki, to w pierwszej kolejności - przy zasadzie kuli śniegowej - kierujemy je na spłatę/nadpłatę długu o najniższej kwocie.

  Absolutnie nie chodzi o to, by o pozostałych długach na jakiś czas zapomnieć, a spłacać tylko i wyłącznie ten najmniejszy.

  17 lipca 2014 17:07

 5. Anonim

  Good day!!!

  Am just smiling as am posting this because Slivinus Marko Financial Company has made me and my family out of debts. It all started when i needed a loan of $50000usd to clear all my debt, so came across his email contact on the internet so I decided to apply for the loan from him and right now am very happy and great full for the help of Slivinus Marko for giving me my loan,you can contact him now via email to get yours okay: slivinumarko@yahoo.com

  1 kwietnia 2016 00:39

 6. Anonim

  $READ MY STORY ON HOW I BECAME DEBT FREE WITH TIPS OF DETECTING A LOAN SCAM ON-LINE !!$$$$$

  Attention To The World,

  If you need a genuine and reliable loan help,and don’t want to be a scam victim,I think this is for you.This is a testimony on how,I was ripped off by some idiot that calls themselves lenders,and how I finally got my financial freedom through a God sent helper that finally gave my life a meaning,with the least cheapest rates as to 2% interest and little TOKEN other requirements and they don’t give a damn to your credit score… For more info on how to reach this great man just email him now and tell him that Mark Shores testify about him on the internet his email address is: slivinumarko@yahoo.com ... CONTACT THIS GREAT LOAN LENDER TODAY VIA THIS EMAIL ADDRESS:slivinumarko@yahoo.com and my everyday prayer to this great man is that GOD WILL NEVER STOP BLESSING AND PROTECTING HIS FAMILY because he put an endless smile on my faces and am 100% DEBT FREE TODAY..

  11 lipca 2016 03:29

 7. Masterhacker

  Need a hacker for general or specialized hacks, hack into email accounts(gmail, yahoo, aol etc.), gain access to various social networks (such as facebook, twitter, instagram, badoo etc.), specialized and experienced hacking into educational institutions, change of grades, clearing of criminal records, smartphone hack. contact us via masterhacker68@hotmail.com

  16 lutego 2017 14:06

 8. Marcelo Diaz

  ¿Necesita préstamos urgentes para consolidar su deuda, automóvil, negocio o préstamo para pagar facturas? Si usted está en el lugar correcto, le damos un préstamo con un 2% de tasa de interés
  Contáctenos vía email: marcelodiaz002@outlook.com

  Rellene el formulario de solicitud
  Nombre de pila:
  Dirección:
  Número de teléfono:
  Monto del préstamo:
  Ingreso mensual:
  Duración:
  Años:
  Género:
  País:

  Gracias y venga lo antes posible

  4 maja 2017 13:05

 9. Anonim

  $READ MY STORY ON HOW I BECAME DEBT FREE WITH TIPS OF DETECTING A LOAN SCAM ON-LINE !!$$$$$

  Attention To The World,

  If you need a genuine and reliable loan help,and don’t want to be a scam victim,I think this is for you.This is a testimony on how,I was ripped off by some idiot that calls themselves lenders,and how I finally got my financial freedom through a God sent helper that finally gave my life a meaning,with the least cheapest rates as to 2% interest and little TOKEN other requirements and they don’t give a damn to your credit score… For more info on how to reach this great man just email him now and tell him that Mark Shores testify about him on the internet his email address is: slivinumarko@yahoo.com ... CONTACT THIS GREAT LOAN LENDER TODAY VIA THIS EMAIL ADDRESS:slivinumarko@yahoo.com and my everyday prayer to this great man is that GOD WILL NEVER STOP BLESSING AND PROTECTING HIS FAMILY because he put an endless smile on my faces and am 100% DEBT FREE TODAY.....

  18 maja 2017 00:10

 10. WARREN GARY

  We offer certified and verifiable bank instruments via Swift Transmission from a genuine provider capable
  of taking up time bound transactions.

  FOR LEASING OF BG/SBLC
  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M
  LEASING FEE = 4%+1%

  FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC
  PRICE = 32%+1%
  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M

  Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly
  renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding: For further details contact us with the below information.

  Contact: Name: WARREN GARY

  Email: inquiry.barkerfinancial@gmail.com

  Skype: inquiry.barkerfinancial@gmail.com

  21 sierpnia 2017 22:58

 11. Amanda Josh

  After too many disappointments with hackers. O my God i still can believe the world still have legit hackers like this out there. i came across Sabina Roman’s post on a blog where she talked about a hacker whom helped her out with a bank hack so I contacted him to see if its truth because of my experience with some hackers that I had to stop looking for a hacker until I saw the post and I decided to try for the last time. its actually impossible to put in words how much of a Genius he is and also can't stop thanking him for helping me through my divorce case because I needed to hack into my husband’s telephone to get some proof before going for the bank hacking .Jonny Belter is a Black-hat hacker and very capable of any type of hack in the hacking world as they call it. He is actually one of the best out there and also very good to understand what so ever you are going through, in my own case the money wasn't the problem and i can gladly say every money spent was so worth it. I made a promise to him that I must tell the world of his good works and if you are interested in any type of hacking jobs you can contact him through his email hackwithjonny-AT-gmail-DOT-com and please tell him Amanda Josh told you about his good works and I keep saying thank you Jonny belter and God bless you for everything.

  9 września 2017 15:41

 12. Amanda Josh

  After too many disappointments with hackers. O my God i still can believe the world still have legit hackers like this out there. i came across Sabina Roman’s post on a blog where she talked about a hacker whom helped her out with a bank hack so I contacted him to see if its truth because of my experience with some hackers that I had to stop looking for a hacker until I saw the post and I decided to try for the last time. its actually impossible to put in words how much of a Genius he is and also can't stop thanking him for helping me through my divorce case because I needed to hack into my husband’s telephone to get some proof before going for the bank hacking .Jonny Belter is a Black-hat hacker and very capable of any type of hack in the hacking world as they call it. He is actually one of the best out there and also very good to understand what so ever you are going through, in my own case the money wasn't the problem and i can gladly say every money spent was so worth it. I made a promise to him that I must tell the world of his good works and if you are interested in any type of hacking jobs you can contact him through his email hackwithjonny-AT-gmail-DOT-com and please tell him Amanda Josh told you about his good works and I keep saying thank you Jonny belter and God bless you for everything.

  9 września 2017 15:43

 13. Daniela Peter

  Hola querida. Todavía estás en busca de ayuda. No busque más porque el senador Walter está dispuesto y listo para ayudarle con el préstamo si cumple con las condiciones. Recibí de él la suma de 150 mil euros por el pago de una deuda bancaria. Si todavía necesita ayuda, póngase en contacto con esta dirección a continuación y también será testigo de esto. senatorrpwalter@hotmail.com
  Daniela Peter
  danielapet@sapo.pt

  13 września 2017 14:33

 14. Attention! Attention!! Attention!!!,

  Do you need an urgent financial credit ***? *Email : bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com Very fast and direct transfer to your bank account * Repayment starts Six months after you get your Loan in your bank account * Low interest rate of 1% * Long-term repayment (1-30 years) Height * Flexible ***then monthly payment *.Email : bdsfn.com@gmail.com

  Name :
  Country :
  Phone number :
  Amount Needed as Loan :
  Purpose of Loan :
  Have you applied for loan online before (yes or no)
  Email : bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Mrs. Pranchment Dura

  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com How long will it be financed? After submitting the application *** You can expect a preliminary answer less than 24 hours funding in 72-96 hours after receiving the information they need yours.
  Email : bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Name :
  Country :
  Phone number :
  Amount Needed as Loan :
  Purpose of Loan :
  Have you applied for loan online before (yes or no)
  Email : bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Mrs. Pranchment Dura

  Good Day Dear Loan Seeker,

  *Debt Consolidation Loans *Business Loans *Personal Loans *Home Loans *Car Finance *Commercial Loans *Investments Loans *Debts Consolidation *Business Planning *Commercial Development Finance *Properties Mortgages *Bad credit loans *commercial loans *Start-up- working capital loans *Construction loans *Car loans, *Hotel loans*Student loans
  We awaits your urgent application form to be filled ok. Email Us: (bdsfn.com@gmail.com)

  Name :
  Country :
  Phone number :
  Amount Needed as Loan :
  Purpose of Loan :
  Have you applied for loan online before (yes or no)
  Email : bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Mrs. Pranchment Dura

  Attention! Attention!! Attention!!!,

  What is your situation? *Need 100% financing *Can't verify income *Can't verify employment *Recently self employed *Bankruptcy Collections *Credit issues *Accumulated Bills Settlement * Personal Investment Project or Company Investment Projects e.t.c. Apply for a quick and convenient loan to pay off bills and debts, start a new business or refinance your projects and expand your business in this year 2017 at the cheapest interest rate of %. For more details email
  us today via email:(bdsfn.com@gmail.com)
  Name :
  Country :
  Phone number :
  Amount Needed as Loan :
  Purpose of Loan :
  Have you applied for loan online before (yes or no)
  Email : bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Mrs. Pranchment Dura

  4 października 2017 21:01

 15. DO YOU NEED URGENT LOAN IF YES CONTACT US NOW

  Do you need a financial help? Are you in any financial crisis or do you need funds to start up your own business? Do you need funds to settle your debt or pay off your bills or start a good business? Do you have a low credit score and you are finding it hard to obtain capital services from local banks and other financial institutes? Here is your chance to obtain a financial services from our company. We offer the following finance to individuals-
  *Commercial finance
  *Personal finance
  *Business finance
  *Construction finance
  *Business finance And many More:
  and many more at 2% interest rate;
  Contact Us Via Email:bullsindia187@gmail.com

  26 listopada 2017 11:18

 16. skybuildersloanfirms@gmail.com

  SKY BUILDERS LOAN FIRM.
  Somos una compañía de préstamos ubicada en el Reino Unido. Ofrecemos préstamos de todo tipo desde $ 5,000.00 USD Min hasta $ 50,000,000.00 USD Máx. Al 2% de tasa de interés. Contáctenos con sus detalles en: David.johnson1939@hotmail.com y skybuildersloanfirms@gmail.com
  www.skybuilderloanfirm.ml

  22 grudnia 2017 13:54

 17. www.skybuilderloanfirm.ml

  SKY BUILDERS LOAN FIRM.
  Somos una compañía de préstamos ubicada en el Reino Unido. Ofrecemos préstamos de todo tipo desde $ 5,000.00 USD Min hasta $ 50,000,000.00 USD Máx. Al 2% de tasa de interés. Contáctenos con sus detalles en: David.johnson1939@hotmail.com y skybuildersloanfirms@gmail.com
  www.skybuilderloanfirm.ml

  22 grudnia 2017 13:57

 18. Bruce sancosky

  Uwaga !!!

  B / F Limited jest usługą finansową, która zapewnia pomoc finansową dla
  osoby prywatne i organy współpracujące. Oferujemy wszystkie rodzaje finansów
  pomoc o bardzo niskim oprocentowaniu 2,5%. to ma pomóc
  igłowanie, a także pomóc ludziom osiągnąć ich marzenia. z naszą obsługą
  stres finansowy i problem się skończyły. Pospiesz się dziś i skontaktuj się z nami poprzez e-mail:
  Brucesancoskyfinance@gmail.com
  lub wyślij nam tekst na numer +1 - 413 - 849 - 9898

  Dzięki
  Pan Bruce sancosky
  Dyrektor finansowy
  Telefon +1 413 849 9898
  Kontaktowy adres e-mail: Brucesancoskyfinance@gmail.com

  24 grudnia 2017 15:49

 19. Lutheran Hospital

  Jestem przedstawicielem Iowa Luterańskiego Szpitala w Iowa City w USA. Doznałem, aby kierownictwo szpitala mogło reklamować w Internecie, jak pracujemy i że rozpoczęliśmy ponownie rok na zakup i sprzedaż ludzkich narządów, np. nerki, Jeśli jesteś zainteresowany tą ofertą, skontaktuj się z nami pod poniższym e-mailem: Zrekompensujemy naszym darczyńcom sporą sumę pieniędzy i jesteśmy specjalistami od organów Chirurgia i jako dawczyni nie ma ryzyka w to.
  A to jest nasz e-mail:
  iowalutheranhospital@gmail.com
  Możesz również zadzwonić lub skontaktować się z nami pod adresem whatsapp +1 929 281 1248

  28 stycznia 2018 16:31

 20. Lutheran Hospital

  Jestem przedstawicielem Iowa Luterańskiego Szpitala w Iowa City w USA. Doznałem, aby kierownictwo szpitala mogło reklamować w Internecie, jak pracujemy i że rozpoczęliśmy ponownie rok na zakup i sprzedaż ludzkich narządów, np. nerki, Jeśli jesteś zainteresowany tą ofertą, skontaktuj się z nami pod poniższym e-mailem: Zrekompensujemy naszym darczyńcom sporą sumę pieniędzy i jesteśmy specjalistami od organów Chirurgia i jako dawczyni nie ma ryzyka w to.
  A to jest nasz e-mail:
  iowalutheranhospital@gmail.com
  Możesz również zadzwonić lub skontaktować się z nami pod adresem whatsapp +1 929 281 1248

  28 stycznia 2018 16:32

 21. Tommy Champion

  We are Providers of all types of BG and SBLC with the best workable procedures. Our BG/SBLC ranges from MT799, MT760,(Both two way confirmation), MT103/23, MT103 (Both can be one way confirmation and two way confirmation) in USD and EUROS. Issuing Bank ranges from Top world 25 banks with face value ranging from 1M EUROS/USD to 5B EUROS/USD

  BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!!
  Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and cases to our attention and in complete confidence we will work together for the benefits of all parties involve

  For further details contact us with the below information Thank you.

  Contact Person: Mr. Tommy Champion
  Email: trustco.financeplc@gmail.com
  Skype ID: trustco.financeplc

  16 lutego 2018 18:07

 22. ELLINASFinances@gmail.com

  Do you need a loan to consolidate your debt? Do you need a loan to finance or expand your business? Or for the purchase of cars, the purchase of a house and other personal loans ETC we give you a long term loan of five to fifty years maximum with an interest of 2%. You are 100% guaranteed. Contact us through the email address: ((ELLINASFinances@gmail.com))....

  19 marca 2018 11:54

 23. FIFOCapitals@gmail.com

  Do you need a loan? If yes! Contact FIFO Capitals and Mortgages Limited ® for small and large loans amount. We give out loan at 2% interest rate. Contact us today via E-mail at,,,((FIFOCapitals@gmail.com)),,, We also give out from. £5 thousand Pounds to 100 million Pounds for individuals and companies, the credit is open to all regardless of nationality....

  19 marca 2018 11:56

 24. Frank West

  I strongly recommend the service of a GREAT Hacker to you and his email is hackwithjonny AT gmail.com. I have used him quite a number of times and he has never disappointed me. He does all types of mobile hacks, get unrestricted and unnoticeable access to your partner/spouse, Skype, Facebook Account, Email(s), Whatsapp, Instagram, Text messages, Twitter, Bank accounts, office files etc. Getting the job done is as simple as sending an email to hackwithjonny AT gmail.com stating what you want to do. Frank West

  26 marca 2018 01:30

 25. Edwin Parker

  Contact certified legit Hacker Services for your cyber job. He dose Changing of school grades, Facebook hack, Yahoo hack, Gmail hack, Outlook Hack etc. he is a database hack expert, Computer analyst and consultant, School transfer, Email hack, Bank logins, Dead fullz, WU transfer, Money Gram, Credit Transfer, Credit Wipe, repair credit report. For all cyber work and hack. hackwithjonny at g mail dot com thanks Jonny Belter for the good work. Referrer Edwin parker.

  27 marca 2018 16:30

 26. micheal bruce

  Credit de investi?ii fiabil ?i fiabil.

  Buna dimineata
  Numele meu este bruce micheal
  Î?i acord credite persoanelor care trebuie sa fie acolo din cauza unor probleme financiare sau a altor lucruri, în termeni foarte simpli, pentru cei care pot plati. De asemenea, fac investi?ii ?i împrumuturi de tot felul. Ofer un împrumut pe termen scurt, mediu ?i lung în colaborare cu avocatul meu ?i pla?i acceptabile. Nu ne cunoa?tem utilizarea ?i transferurile noastre sunt furnizate de catre Banca pentru securitatea tranzac?iilor. În cazul consultarilor, a oferit sugestii privind suma ?i durata returnarii.
  Pute?i returna maxim 3 pâna la 30 de ani, în func?ie de suma împrumutata. Depinde de dvs. sa efectua?i pla?i lunare. În cele din urma, din motive de în?elegere, sunt disponibil.

  Cerere de credit pentru aplica?ie
  Familie sau prenume:
  Data de nastere:
  bas:
  ?ara:
  Suma totala ceruta:
  durata:
  adresa:
  loc:
  ?ara / Regiune:
  capital:
  ?ara:
  telefon:
  Fax:
  Mobil / mobil:
  Salariul lunar:
  ocupatie:
  E-mail:
  Ce numar de telefon:
  A?i folosit vreodata?
  Daca am:
  Toate cele bune,

  Michael Bruce
  Multe speran?e, primul contact

  Salut
  administrare
  Email: michealsloanfilm@gmail.com

  10 kwietnia 2018 23:20

 27. matt philips

  LOAN OFFER !!!

  We are DIAMOND LOAN FIRM in Provides both long and short term loan financing. We offer secure, private loans, Loans, Venture Capital, Business Loans, Corporate Loans, Loans, Loans for any reason!

  We are the trusted alternative to the bank financing, and our application is simple and straight forward. Our loan ranges from $ 5,000.00 to $ 25,000,000. (Twenty Five Million Dollars). Additional Info: We're fast becoming a private, discreet, and service oriented lending choice for general loans. We're the company to turn to traditional lending sources fail.

  If you are interested do not
  hesitate to contact us with information below. Email, diamondloanfirm24@gmail.com

  Warm Regards,
  Mr. Matt Philips.
  Head, Loans Application Department,
  DIAMOND LOAN FIRM.
  Email: diamondloanfirm24@gmail.com

  18 kwietnia 2018 16:33

Nowe zasady dotyczące cookies. Używamy plików cookies do zapewnienia Ci wygodnego korzystania z serwisu, gromadzenia danych analitycznych i statystycznych oraz wyświetlania reklam dostosowanych do Twoich preferencji i przeglądanych treści. Kontynuując przeglądanie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies w powyższym celu przez nas (Kontomierz.pl sp. z o.o.) i naszych partnerów. Możesz zmienić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies, w tym zablokować te pliki, w ustawieniach przeglądarki. W związku z korzystaniem z serwisu przetwarzamy również dane osobowe. Zapoznaj się z polityką prywatności Kontomierz.pl, aby dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych i plikach cookies.