W ostatnich tygodniach gorącym tematem są karty zbliżeniowe. Wygodna technologia pozwalająca na szybkie płatności bezstykowe do 50 zł budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa takich transakcji.

Na stronach portalu Gazety Wyborczej oraz na własnym blogu Maciej Samcik szczegółowo rozpisał poszczególne ryzyka związane ze zbliżeniówkami. Sprawę zbadał także Niebezpiecznik prezentując kolejne metody na wyczyszczenie konta posiadacza karty z PayWave lub PayPass.

Głównym zarzutem jest to, że banki pozwalają na to, aby transakcje zbliżeniowe odbywały się w trybie offline. To oznacza, że przy próbie transakcji terminal nie łączy się od razu z bankiem i nie sprawdza ustalonych limitów.  W ten sposób płatności zbliżeniowe mogą doprowadzić nas do debetu (bo terminal nie sprawdzi, czy mamy wystarczającą ilość środków na koncie, tylko przyjmie transakcję) lub przekroczenia limitu na karcie kredytowej. A to naraża nas kolejne karne opłaty.

W skrajnej sytuacji te limity może przekroczyć za nas złodziej.

Druga istotna wątpliwość dotyczy tego jak banki rozpatrują reklamacje dotyczące nieautoryzowanych transakcji dokonanych kartami zbliżeniowymi. Pojawiały się historie klientów, którzy reklamowali transakcje na skradzionych kartach zbliżeniowych, natomiast bank, wystawca karty, odrzucał takie zgłoszenie argumentując, że "okazanie karty przy terminalu jest wystarczającą autoryzacją”.

To bardzo zła praktyka i w takich przypadkach należy się odwoływać. Bank odpowiada za każdą transakcję, która nie jest weryfikowana PIN-em. Przyłożenie karty do czytnika nie jest wystarczającą weryfikacją. To wynika z Ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, takie jest też stanowisko MasterCard.

Trzecia rzecz to fakt, że banki na ogół nie dają klientom możliwości zablokowania transakcji zbliżeniowych. Stąd szereg poradników w internecie o tym, gdzie naciąć kartę, aby uszkodzić odpowiednią antenkę. Tylko ostatnio wyłamał się mBank, który dał możliwość wyłączenia płatności bezstykowych na swoich kartach. Taka operacja jest jednak nieodwracalna i funkcji zbliżeniowej nie będzie można potem przywrócić.

--

A jakie jest Wasze zdanie na temat kart zbliżeniowych?

Korzystacie z nich na co dzień? Mieliście kiedyś do czynienia z sytuacją, która budziłaby wątpliwości co do bezpieczeństwa transakcji bezstykowych? Gdybyście mieli taką możliwość, to wybralibyście kartę zbliżeniową czy tradycyjną?

Zapraszamy do dyskusji!

Fot. Flickr / Images_of_money


31 komentarze czytelników

 1. zgred

  do tej pory uważałem zbliżeniówki za bezpieczne... teraz już nie tak bardzo...:/

  27 lutego 2013 10:07

 2. @Zgred: Czemu już nie?

  27 lutego 2013 11:13

 3. Lompi

  A w jaki sposób w mBanku można wyłączyć płatności zbliżeniowe dla karty, bo bank w ogóle nie informuje o takiej możliwość, przynajmniej ja się z taką informacją nie spotkałem.

  27 lutego 2013 13:47

 4. Carloss

  Jak tylko dowiedziałem się o tej technologii wyobraziłem sobie złodzieja chodzącego po autobusie z czytnikiem. No i wykrakałem.

  27 lutego 2013 15:57

 5. Krzysztof

  @Lompi
  Taką dyspozycję można złożyć dzwoniąc na mLinię.

  27 lutego 2013 17:18

 6. Karol

  Ja też się przestraszyłem i kupiłem sobie etui zabezpieczające (takie mini koperty), do których wsuwam moje karty i żaden autobusowy czytnik już mi nie straszny :)

  27 lutego 2013 18:40

 7. Radek

  Nie rozumiem dlaczego media próbują wszystkich wmówić, że karty zbliżeniowe są niebiezpieczne skoro nawet nie wiedzą jak one działają. Karty zbliżeniowe (tzw. PayPass) korzystają z technologii NFC co powoduje, że odczyt takiej karty następuje z odległości ok 2cm. Nawet jeżeli będziemy mieli kartę w portfelu w kieszeni od spodni to prawdopodobieństwo kradzieży jest prawie zerowe, ponieważ złodziej musiałby się dosłownie o nas ocierać aby nastąpiła transakcja. Szkoda, że w żadnym za wymienionych artykułów nie ma tej informacji tylko próba zaszkodzenia tak wspaniałej technologii, która ma więcej zalet niż wad bo NFC to nie tylko karty zbliżeniowe...

  27 lutego 2013 21:16

 8. Mariusz

  Według mnie to sztucznie pompowana histeria.
  Może przez lobby producentów "ochronnych" etui? ;)

  27 lutego 2013 21:30

 9. anulkakrk

  a ja jestem bardzo zadowolona z transakcji zbiźeniowych... są szybkie, nie muszę cały czas mieć gotówki przy sobie i bardzo mi się podoba ta technologia. A jak tylko ma się w portfelu więcej niż jedną kartę zbiźeniową to w zasadzie niema się co obawiać autobusowych złodzieji Zresztą część banków ma w ramach konta bezpłatne ubezpieczenie do karty, więc wystarczy tylko zapoznać się z ofertami na rynku i wybrać to co komu najbardziej odpowiada.

  27 lutego 2013 23:42

 10. Anonim

  @Radek: Z tego co kiedyś czytałem to max. odległość (teoretycznie) do używania NFC wynosi do 20 cm.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Near_field_communication#Essential_specifications

  Oczywiście standardowe czytniki, np. te wbudowane w smartfony, działają na znacznie mniejszych odległościach.

  28 lutego 2013 12:46

 11. Stefan

  Jak rozumiem problem nie polega na łatwości płacenia lecz problem pojawia się przy kradzieży karty.
  W momencie gdy ktoś ukradnie naszą kartę może zrobić dużo transakcji do 50 PLN w różnych sklepach - przy założeniu, że to transakcje offline i bez sprawdzania limitów -> dowolna ilość kasy można być użyta.
  Druga ważna sprawa: bank drukują kod cvv2 z tyłu karty - "lewy" sprzedawca wystarczy, że zapamięta/skopiuje ten numer i już może płacić w internecie na nasze konto - jako rozwiązanie może być zasłonięcie tego kodu lub jego usunięcie...

  1 marca 2013 15:10

 12. lk

  @Stefan: Problem z cvv2 chyba dotyczy również kart bez technologii PayPass?

  3 marca 2013 17:18

 13. Karolina

  Nie wiem właśnie jeśli chodzi o mnie mam bardzo, ale to bardzo mieszane uczucia na temat płatności zbliżeniowej kartą bankomatową. Fakt jest to na pewno wygodne, bo nie trzeba pamiętać pinu czy też nie będzie problemu np. z pomyleniem go i zablokowaniem karty, ale no właśnie i tu jest to ale, jeśli komuś uda nam się ją ukraść czy też zgubimy czy zostawimy gdzieś to ktoś w sklepie będzie mógł sobie troszkę z niej pociągnąć na nasz koszt równie łatwo jak sami płacimy za zakupy bez potrzeby wbijania pinu.

  15 marca 2013 00:01

 14. Magda

  Nie sądziłam, że korzystanie z kart zbliżeniowych może być tak niebezpieczne! Sama takową posiadam. Na szczęście w mBanku, także muszę szybko załatwić wyłączenie funkcji płacenia zbliżeniowego. Fakt, że często to jest po prostu wygodniejsze, ale wolę nie ryzykować.

  21 marca 2013 11:13

 15. Anonim

  Funkcja zbliżeniowa to kompletny bubel. Dywagacje, że skimming nie działa, bo trzeba czytnik zbliżyć na 2 cm jest pobożnym życzeniem. Życie to już zweryfikowało. Złodzieje już tak działają!

  5 maja 2013 04:23

 16. gmod.com

  So happy to find good place to many here in the post, the writing is just great, thanks for the post.

  1 grudnia 2015 08:49

 17. download garrys mod free

  This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate

  1 grudnia 2015 09:35

 18. real estate trends in India

  The connections that you make early in your career will take you far. After 20 years it is still true for me. This has been true regarding companies I worked for and those I worked with. All you have written is excellent advice

  9 grudnia 2015 10:00

 19. Real estate Websites in India

  Great tips Neil. Writing creative titles for social media is very important to get good CTR and greater attention. Hence writing enticing titles on open graph and twitter cards for FB and twitter matters a lot.

  9 grudnia 2015 12:48

 20. essentialtreasuresbylori.com

  I want you to thank for your time of this wonderful read! I definitely enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog!

  18 grudnia 2015 08:25

 21. Ebook It Success

  They pull on wetsuits, push the canoe into the water, and pull and push their paddles through the water.

  19 grudnia 2015 11:27

 22. Cooking fever hack

  I found this site accidently. I explored much information which is useful to my life.

  26 grudnia 2015 12:34

 23. Free Minecraft Premium Account

  Cool minecraft pe mods that generate your global filled with resource nodes are heaven.

  31 grudnia 2015 07:40

 24. buy hydrocodone online

  I am just amazed. I hope that you continue to do your work like this in the future also buy hydrocodone online

  9 stycznia 2016 09:28

 25. Anonim2

  Nice TQ :)
  [url=http://lowongan.terbaru.co.id/]Lowongan Kerja Terbaru[/url]
  Lowongan
  [link=http://lowongan.terbaru.co.id/]Lowongan[/link]
  "Loker Terbaru":http://goo.gl/PbacCN
  [Lowongan->http://lowongan.terbaru.co.id/kerja/]
  http://lowongan.terbaru.co.id/kerja/
  [http://lowongan.terbaru.co.id/kerja/ Lowongan]

  6 marca 2016 10:13

 26. howick

  http://musicteachers.yolasite.com/ of Music is providing Music Lessons in Howick Auckland , New Zealand. Forte School is best in Music , Singing , Guitar and Piano Classes. Contact us now 09 534 2223

  3 kwietnia 2016 07:12

 27. boxing insider

  Canelo vs Khan
  http://www.ustream.tv/channel/tYqBEqeSG7z
  http://www.ustream.tv/channel/YYrjyR4n7R8

  5 maja 2016 07:14

 28. Boxing Reviews

  Amir Khan vs Canelo Alvarez
  http://www.ustream.tv/channel/2UEjsT5YRpj

  7 maja 2016 06:15

 29. Graniosa

  You can get 9999 gems from this source http://clashroyalegemsonline.com/

  14 maja 2016 11:08

 30. NBA Reviews

  Warriors vs Thunder Live
  http://www.ustream.tv/channel/X6BhuL5QNMv

  17 maja 2016 04:57

 31. boxing review

  Enjoy the best Basketball in the world watching NBA PLayoffs 2016 https://www.reddit.com/4jzt9e/

  19 maja 2016 04:43

Nowe zasady dotyczące cookies. Używamy plików cookies do zapewnienia Ci wygodnego korzystania z serwisu, gromadzenia danych analitycznych i statystycznych oraz wyświetlania reklam dostosowanych do Twoich preferencji i przeglądanych treści. Kontynuując przeglądanie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies w powyższym celu przez nas (Kontomierz.pl sp. z o.o.) i naszych partnerów. Możesz zmienić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies, w tym zablokować te pliki, w ustawieniach przeglądarki. W związku z korzystaniem z serwisu przetwarzamy również dane osobowe. Zapoznaj się z polityką prywatności Kontomierz.pl, aby dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych i plikach cookies.