Noworoczne postanowienia finansowe - propozycje czytelników

Tuż przed Nowym Rokiem zorganizowaliśmy konkurs, w którym prosiliśmy Was o najciekawsze noworoczne postanowienia dotyczące finansów.

Do wygrania była całkiem fajna książka – Inwestycje alternatywne.

A z czym w Nowy Rok wchodzą fani Kontomierza?

Pełną listę noworocznych postanowień finansowych (i ich autorów) znajdziecie na naszej stronie na Facebooku (i jeżeli jeszcze nie jesteście jeszcze fanami Kontomierza, to możecie przy okazji nadrobić tę zaległość :) ).

Oto krótkie podsumowanie Waszych propozycji.

Budżet domowy

Zacząć prowadzić domowy budżet i planować wydatki. Nasz ulubiony temat!

Ulubiony, bo to naprawdę skuteczny sposób na zidentyfikowanie „wycieków” z portfela i ograniczenie niepotrzebnych wydatków. Spisanie swoich wszystkich wydatków w jednym miejscu (ale bez przesadnej dokładności – zamiast spisywać co do grosza lepiej zaokrąglać w górę do pełnych złotówek) naprawdę otwiera oczy.

I do tego daje mnóstwo informacji, dzięki czemu możecie planować swoje wydatki na przyszłość. I nawet zima Was nie zaskoczy :).

Fajnie jest iść spać wieczorem wiedząc, że wszystkie finanse są pod kontrolą.

A jeżeli nadal jesteś osobą, której pieniądze (bądź ich brak) spędza sen z powiek, to jako pierwszy krok do uzdrowienia swoich finansów możesz zarejestrować się na Kontomierzu.

Kontrola wydatków

Zachowanie trzeźwego umysłu na zakupach pomaga ograniczać wydatki. Jak osiągnąć ten stan? Polecamy chodzić na zakupy z listą i konsekwentnie się jej trzymać. Dzięki temu nie będziecie zwracać uwagi na promocje i ograniczycie impulsywne zakupy.

W przypadku większych wydatków dajcie sobie czas na zastanowienie. Jeden dzień na każde 100 zł. Chcesz kupić nowy rower za 2 000 zł? Zaczekaj z tym 20 dni i w międzyczasie przemyśl czy warto. Z czasem pewne „zachcianki” przestają być tak atrakcyjne, jak w momencie kiedy pierwszy raz o nich pomyśleliśmy.

Oszczędzanie

Najczęściej pisaliście o odkładaniu 10% swoich dochodów. Jest jeden niezawodny sposób na to, by bezproblemowo spełnić to postanowienie.

W dniu, kiedy na Wasze konto bankowe wpływa pensja (lub dzień później – dla pewności), ustalcie stałe automatyczne zlecenie przelewu 10% tej kwoty na osobne konto oszczędnościowe. I gotowe!

Osoby z nieregularnymi dochodami będą miały trochę trudniej.

A jeżeli szukacie innych dróg do powiększenia swoich oszczędności to tutaj znajdziecie 50 sprawdzonych sposobów.

Zaczynając oszczędzać, miejcie na uwadze, że na początku łatwo się zniechęcić. Początkowe kwoty nie zwalają z nóg, a dopisywane odsetki to zaledwie kilka groszy dziennie.

Ale nie o to chodzi!

Oszczędzanie wymaga cierpliwości i umiejętności odroczenia gratyfikacji (obu tych umiejętności można się nauczyć). Prawdziwe profity przyjdą dopiero za kilka-kilkanaście lat. Długo, ale naprawdę warto poczekać.

Inwestycje

Wycisnąć ze swoich pieniędzy jak najwięcej – niech pracują codziennie.

Ostatnio opisaliśmy Wam kilka metod na zmuszenie pieniędzy do jeszcze cięższej pracy – optymalizację odsetek na kontach i lokatach, lub fundusze indeksowe i ETF.

Każde inwestycje wiążą się z ryzykiem. Nawet lokaty – niedawno, przy okazji kłopotów w Grecji, wcale nie było takie pewne, czy będziemy mogli bez problemu wyciągnąć nasze oszczędności z banków. Dla uspokojenia sytuacji zwiększono gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Stosunkowo większe ryzyko powiązane jest z agresywnymi instrumentami finansowymi, w szczególności tymi związanymi z giełdą (akcje, fundusze akcji, opcje i kontrakty – zwłaszcza przez mechanizm „lewarowania”). Tak jak zawsze – im większa szansa na zysk, tym większe ryzyko straty.

Rozpoczynając swoją przygodę z inwestycjami pamiętajcie, że nie ma inwestora, który miałby na koncie tylko udane transakcje. Ewentualne straty możecie ograniczyć chociażby przez agresywne inwestowanie tylko części portfela (a reszta w międzyczasie np. procentuje na lokatach) dywersyfikację, czy zlecenia stop-loss.

Pozbycie się gratów

Coś w sam raz na nadchodzące wiosenne porządki. Wystarczy rozejrzeć się po własnym mieszkaniu lub domu i od razu znajdzie się kilka rzeczy wcale nieużywanych. Jeśli są w dobrym stanie można je sprzedać na aukcjach internetowych lub oddać na cele charytatywne.

To samo można zrobić z przeczytanymi już książkami. Jeżeli nikt ich już nie czyta, to nie warto by ich jedynym celem było zajmowanie miejsca na półce. Zamiast tego mogą zyskać drugie życie po oddaniu ich do lokalnej biblioteki, lub dołożyć kilka złotych do oszczędności po sprzedaży na aukcji.

Racjonalne podejście do finansów

Nie dać się zwariować.

Zawsze byłem zwolennikiem podejścia elastycznego – bez dogmatów, czy sztywnych zasad. Stosujcie sposoby na oszczędzanie, które działają u Was – te powszechnie polecane nie muszą wcale być dopasowane do Waszej indywidualnej sytuacji.

Nadmierna skrupulatność i dokładność też może zaszkodzić. Spisywanie swoich wydatków co do jednego grosza szybko zamieni się w smutny obowiązek, którego będziemy starali się unikać. Zbyt duży zapał w oszczędzaniu doprowadzi do degradacji naszego stylu życia.

Moje założenie jest takie – o ile pieniądze nie przeciekają mi bez sensu przez palce i ograniczam inflację stylu życia (ale nie sam styl życia – nie ma co sprowadzać go do poziomu zapewniającego jedynie egzystencję), to jest dobrze.

Jest jeszcze kilka rzeczy, które możecie zrobić, by zwiększyć szanse na dochowanie Waszych noworocznych postanowień.

Wielkie podziękowania dla autorów opisanych tu postanowień - Sylwii, Pauliny, Jolanty, Andrzeja, Bogny, Kamila, Agaty i Marka! A zwycięzcą naszego noworocznego konkursu jest…

Macie własne pomysły, które można dodać do tej listy? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach!

Fot. Flickr / mikecogh

dodaj własny »

29 komentarze czytelników

 1. Why not see Cloud Based Phone System website

  Your big difference is all about this application, function and also customized along with your requires. You should know precisely what is ideal for people.

  7 grudnia 2015 12:46

 2. Why not see Inflow Communications Shortel Tech Support

  Could it be large generation or pre-order? I would like to be described as a channel partner, learn to get most of these shoes quickly?

  8 grudnia 2015 00:23

 3. Why not see Portland Electronic Health Records Management

  Likely to some sort of spa heart might make you content. The reason? It is because you'll be offered a new finest treatment to help entire of this system.

  8 grudnia 2015 09:08

 4. HRE replica wheels

  Hey, great blog, but I don’t understand how to add your site in my rss reader. Can you Help me please?
  HRE replica wheels

  8 grudnia 2015 10:45

 5. buyfaceebook

  Great post! I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the good work you are doing here.

  10 grudnia 2015 10:46

 6. buyfaceebookfanpagelikes

  Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.
  buyfaceebookfanpagelikes
  buyfaceebookfanpagelikes

  11 grudnia 2015 11:33

 7. best mattress for bad back fan

  Hi I found your site by mistake when i was searching yahoo for this acne issue, I must say your site is really helpful I also love the design, its amazing!. I don’t have the time at the moment to fully read your site but I have bookmarked it and also add your RSS feeds. I will be back in a day or two. thanks for a great site.
  best mattress for bad back fan

  16 grudnia 2015 13:27

 8. fuel throttle wheels

  Great post! I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the good work you are doing here.
  fuel throttle wheels
  fuel throttle wheels

  26 grudnia 2015 08:08

 9. tempurpedic complaints

  Thanks for writing such a good article, I stumbled onto your blog and read a few post. I like your style of writing...

  30 grudnia 2015 12:29

 10. tempurpedic complaints

  Thanks for writing such a good article, I stumbled onto your blog and read a few post. I like your style of writing...

  30 grudnia 2015 12:29

 11. Heard about Tony Lama Boots

  Design of the interior is usually done to hide the leak of the house. The house which is not too big should be designed with the impression of the room is wide. It is done to make people who live there not get bored.
  http://www.tonylamaboot.com/default.asp

  11 stycznia 2016 15:21

 12. Heard about Sitka Alaska Fishing Charters

  One of the current popular books is Hunger Games. The book is made in trilogy. Then, the first book has been made into a movie which make the book becomes more popular.
  http://www.reelaffair.com/start.php

  11 stycznia 2016 16:47

 13. You won't believe this Auto Repair Kent

  The stock market condition will be tried to be stable. It is done to make the business in good condition. However, the condition of a company will influence the stock market.
  http://www.kentautorepair.net/start.php

  11 lutego 2016 14:19

 14. shaaban

  خدمات شركة المثالي جروب بالجبيل والخاصة بجميع خدمات الدعم المنزلي والتي تقدمها من خلال افضل العمالة الماهرة وارخص الاسعار
  شركة تنظيف بالجبيل
  شركة كشف تسربات المياة بالجبيل
  شركة شفط بيارات بالجبيل
  شركة تنظيف خزانات بالجبيل
  شركة تنظيف شقق بالجبيل
  شركة مكافحة حشرات بالجبيل
  شركة رش مبيدات بالجبيل
  شركة نقل عفش بالجبيل
  شركة تنظيف مطاعم بالجبيل
  شركة مكافحة فئران بالجبيل
  شركة تنظيف مسابح بالجبيل
  شركة تنظيف مجالس بالجبيل
  شركة تنظيف منازل بالاحساء
  شركة تنظيف خزانات بالاحساء

  16 lutego 2016 15:03

 15. shaaban

  خدمات شركة الصفا والمروه بمدينة القطيف
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=290"]شركة تنظيف بالقطيف [/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=290"]شركة تسليك مجاري بالقطيف[/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=386"]شركة تنظيف خزانات بالقطيف[/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=395"]شركة مكافحة النمل الابيض بالقطيف[/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=391"]شركة نقل عفش بالقطيف[/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=210"]شركة كشف تسربات المياة بالقطيف [/URL]

  تقدم ايضا شركة الصفا والمروه خدمة تسليك المجاري بالاستعاة بكافة الامكانيات الحديثة والقدرة العالية علي اعطاء افضل الخدمات
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=172"]شركة تسليك مجاري بالرياض[/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=147"]شركة تسليك مجاري بالباحة[/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=196"]شركة تسليك مجاري بتبوك[/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=136"]شركة تسليك مجاري بجدة [/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=109"]شركة تسليك مجاري بالخفجي [/URL]
  [URL="http://safa-marwa.com/?p=189"]شركة تسليك مجاري بعنك-سيهات[/URL]

  16 lutego 2016 15:05

 16. shaaban

  شركة الصفا والمروه لخدمات التنظيف تقدم افضل خدمات الدعم المنزلي بجميع مدن المنطقة الشرقية من خلال افضل الامكانيات الحديثة والعمالة الاهرة وكذالك ارخص الاسعار
  شركة الصفا والمروه لخدمات التنظيف
  شركة تنظيف بالدمام
  شركة تنظيف منازل بالدمام
  شركة تنظيف خزانات بالدمام
  شركة تنظيف مجالس بالدمام
  شركة نقل عفش بالدمام
  شركة رش مبيدات بالدمام
  شركة تسليك مجاري بالدمام
  شركة تنظيف شقق بالدمام
  شركة تنظيف فلل بالدمام
  شركة مكافحة حشرات بالدمام
  شركة كشف تسربات المياة بالدمام
  شركة مكافحة حشرات بالدمام

  خدمات شركة الصفا والمروه بمدينة القطيف
  شركة تنظيف بالقطيف
  شركة تنظيف خزانات بالقطيف
  شركة تسليك مجاري بالقطيف
  شركة مكافحة النمل الابيض بالقطيف
  شركة كشف تسربات المياة بالقطيف
  شركة نقل عفش بالقطيف

  16 lutego 2016 15:06

 17. I found the best Cape Coral Information Technology Support

  Divorce is not an easy thing for a couple. A partner must be a good example for children not to choose divorce as our way out for a problem ahead.
  http://www.pcxtech.com/States/Florida/_start_IT-Support_Cape-Coral-FL.php

  9 marca 2016 11:00

 18. karan

  fan box office collection prediction
  fan first day collection income report
  fan movie opening day income report

  9 marca 2016 15:17

 19. I found the best Asbestos Lawyer Houston

  There are many Linux development that you can use today. The developer develops Linux in many kinds so you can choose which one that suit for you.
  http://www.krwlawyers.com/Mesothelioma/Asbestos-Mesothelioma-Lawyer-Houston-TX.php

  10 marca 2016 03:28

 20. I found the best Skagway Tours Website

  Przed deski kreślarskiej wysiłek pisania, poruszać i zobaczyć inne firmy próbujące wyciągnąć płytę. Wizyta w biurze, sklepie lub fabrycznych zawodników, aby określić sposób, aby firmy bardziej deski przyciągnąć potencjalnych klientów.
  http://www.skagwayalaskatours.com/start.php

  10 marca 2016 04:21

 21. I found the best Lake LBJ Real Estate For Sale

  There's a lot going on and hear complaints relating to racism and discrimination. All people should act fairly as all humans have equal rights.
  http://www.lakelbjsales.com

  10 marca 2016 04:25

 22. Anonim

  hi nice blog www.mobicash.com

  www.filamke.com

  www.fackeboms.org

  16 maja 2016 16:51

 23. LeonieMarino

  Science needs to introduce since kids. Therefore, kids will understand a small thing of science. It will help them when in high school.
  http://www.ezchance.com.tw/

  17 czerwca 2016 09:10

 24. AudreyBerg

  Some companies will have a training program. The program will help the new employees to adapt. Therefore, they will get use to the job.

  http://www.smartsleepreviews.com/consumer-reports-2016-mattress-picks-compare-memory-foam-and-innerspring-beds/

  5 sierpnia 2016 06:23

 25. Visit us Alaska Fly Fishing website

  The adventure in sea or land should be guided. The adventurers should included the expert. There are many danger things out there.
  http://www.hoodoofishing.net/_startup.php

  9 sierpnia 2016 10:53

 26. click here

  Does it work? It must be hard to do the meditation because it's done outdoor where it's so noisy.
  http://www.adwizards.com/start.php

  16 września 2016 15:47

 27. judi online poker

  The team in this website are those people who have lots of devotion to help improverished countries in the world through various humanitarian programs and projects they have. I wish they have some opening positions for me to fill in.
  http://divaqq.com/

  17 maja 2017 12:47

 28. situs judi bola

  I would like to highlight some of the most important issues related with the children in many places and countries like in Africa. They have been the subject of many problems including child molesting for so long.
  http://king368.com/

  7 czerwca 2017 10:39

 29. KRW Sexual Abuse Lawyers

  I wish that we all can do the same thing related with the CRO profession because this seems to be an increasing demand of this profession in this particular world and to my surprise, this is something that is going to happened.
  http://www.krwlawyers.com/san-antonio-sexual-abuse-lawyers

  12 czerwca 2017 15:13

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce dotyczącej cookies