Na naszym blogu często piszemy o oszczędzaniu, polecamy najlepsze lokaty i konta do trzymania własnych oszczędności.

Ale w zarządzaniu domowymi finansami jest jeszcze druga strona medalu – długi.

Spłata długów to duże wyzwanie. Ale jednocześnie jest też to jedna z najlepszych okazji do tego, by wyciągnąć swoje finanse domowe na prostą. Jeżeli masz dług w karcie kredytowej oprocentowany na 16% w skali roku, to nie ma sensu rozglądać się w tym samym czasie za lokatami, które dziś oferują zysk w okolicach 3-4%. Spłata karty to w tym momencie gwarantowany „zysk” na bardzo wysokim poziomie.

Dług zaciągnąć jest bardzo łatwo. Banki robią bardzo wiele, by ułatwić nam zadłużanie się – nie mówiąc już o różnych firmach pożyczkowych. Problem zaczyna się, gdy miesięczne raty trzeba jakoś uwzględnić w domowym budżecie. I ten problem może trwać wiele miesięcy lub nawet lat. Co więcej, można bez większych trudności wpaść w permanentny stan życia na kredyt: ledwo spłacimy raty za telewizor, to już bierzemy kredyt na wakacje.

W ten sposób różne raty kredytowe stają się stałym elementem domowego budżetu.

Oczywiście, nie zawsze jest to złe zjawisko. Kredyty hipoteczne to teoretycznie najtańsza forma zadłużenia dostępna na rynku i bardzo często jedyny sposób na zakup mieszkania. To kredyt, z którym nie trzeba zaciekle walczyć. Podobne _prawdziwe_ raty 0% - jeżeli mamy możliwość bezkosztowego rozłożenia płatności w czasie, to jak najbardziej warto z niej korzystać.

Co innego, gdy mowa o wszelkich pożyczkach, kredytach konsumpcyjnych i zadłużeniu w karcie kredytowej. Te należy zwalczać z całą mocą. Zatem, jeżeli chcesz ogarnąć swoje domowe finanse, to powinieneś zacząć właśnie od pozbycia się tego typu zadłużenia.

Dwie rzeczy, o których dobrze pamiętać na początek:

 1. musisz zacząć już teraz – teoretyzowanie i odkładanie działania na później w niczym nie pomoże
 2. spłata długów zaczyna się od tego, że nie bierzesz już żadnych nowych kredytów – koniec z wydawaniem pożyczonych pieniędzy

Mając z tyłu głowy postanowienie o zaprzestaniu brania jakichkolwiek nowych kredytów, zabieramy się za te dotychczasowe. Niewykluczone, że Twój portfel „cierpi” na kilka różnych długów. Jak się za nie zabrać, by było to najbardziej skuteczne? Spłacać wszystkie równomiernie, czy zacząć od jakiegoś kolejnego?

W pierwszej kolejności chcemy oddalić ryzyko „utraty dachu nad głową” i pozbawienia nas rzeczy, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania. Chcemy też uniknąć kłopotów związanych z wpisem na czarną listę dłużników.

Najwyższy priorytet powinny mieć zatem płatności, które są już przeterminowane (lub im do tego bardzo blisko). Czyli na przykład zaległe rachunki za prąd, czynsz do spółdzielni (zaległe płatności to też w pewnym sensie forma kredytowania się), czy zaległe raty kredytu hipotecznego.

Następny krok, to wyrugowanie wszelkich długów, które mamy za sprawą firm pożyczkowych. Czyli wszystkich „chwilówek”. To najdroższa forma kredytu, wielokrotnie bardziej kosztowna niż kredyt zaciągany w banku. Parabanki i firmy pożyczkowe obudowują swoje „kredyty” dodatkowymi opłatami w taki sposób, że realne koszty takiej pożyczki mogą sięgać nawet kilkuset procent rocznie!

Od zadłużenia rosnącego w tak zastraszającym tempie chcemy uwolnić się jak najszybciej. Zatem, gdy już pogasimy pożary związane z zaległymi płatnościami, na celownik powinny pójść właśnie „chwilówki”.

W tym momencie powinniśmy zostać już z długami, które ani nie są szczególnie pilne, ani ich oprocentowanie nie jest kosmiczne. Czyli w najpopularniejszym przypadku będą to różne zakupy ratalne, kredyty konsumpcyjne i zadłużenie w karcie kredytowej.

Oprocentowanie jest rozsądne (choć i tak wysokie), szczególnej presji czasowej też nie ma – mamy więc dowolność. Jak się zabrać za spłatę tej części zadłużenia? Zacząć od najdroższego kredyty, od największego, czy jeszcze jakoś inaczej?

Na tym etapie bardzo dobrze sprawdzi się metoda kuli śniegowej, o której pisaliśmy dawno, dawno temu.

Zasada kuli śniegowej polega na nadpłacaniu wybranego kredytu, by spłacić go możliwie najszybciej. Zaleca się, by w pierwszej kolejności spłacić kredyt, w którym kwota pozostała do uregulowania jest najmniejsza. Dlaczego?

Bo w zarządzaniu domowymi finansami emocje są równie ważne jak matematyka.

Matematyka podpowiadałaby, że najkorzystniej zacząć od kredytu, którego koszty są największe. I faktycznie – liczb nie oszukasz – w ten sposób mamy szansę zaoszczędzić najwięcej.

Tyle, że w grę wchodzą jeszcze emocje. A jak jesteśmy przy długach, to tych emocji może być bardzo dużo i wiele z nich może mieć negatywny charakter. Brak wiary w sukces, zniechęcenie, zmęczenie (spłata długów to wszak duży wysiłek!), zły nastrój, utrata motywacji – to, i wiele innych, odciąga nas od konsekwentnego trwania przy naszym anty-kredytowym postanowieniu. Trzeba to jakoś zrównoważyć i położyć na szali coś pozytywnego.

Tym czymś, może być sukces w walce z długami. A jak najszybciej taki sukces osiągnąć? – spłacając do końca pierwszy dług, ten najmniejszy. To daje solidnego, motywacyjnego kopa.

Gdy już tego dokonamy, kierujemy nasze siły na kolejny kredyt – znów zaczynamy od najmniejszego z tych, które nam pozostały. I tak dalej, aż do momentu, gdy spłacimy ostatni kredyt.

Tak właśnie działa metoda kuli śniegowej.

Fot. Flickr / ff137


dodaj własny »

26 komentarze czytelników

 1. Krzyś

  Świetny fragment o emocjach, gdy porykałem się z długami i udało mi się w końcu jeden z nich spłacić byłem przeszczęśliwy.

  16 lipca 2014 14:31

 2. Adamus

  Należy również pamiętać że z wszystkimi bankami należy rozmawiać o aktualnej sytuacji finansowej w jakiej jesteście i co możecie zrobić w tej sprawie. Próba zmniejszenia oprocentowania w niektórych bankach też jest możliwa.

  16 lipca 2014 18:37

 3. Romek

  Jeżeli ktoś zaplątał się w kilka zobowiązań to oczywiście najlepiej spłacać sukcesywnie każdą pożyczkę tak by nie nabawić się większych kłopotów. Ile razy słyszy się o osobach, których nie stać na spłatę długów a nadal pożyczają pieniądze. Trzeba rozważnie planować swoje finanse.

  17 lipca 2014 14:55

 4. Krzysztof, Kontomierz.pl

  Romek - małe sprostowanie, bo być może rzeczywiście niezbyt jasno przedstawiłem to w tekście. Oczywiście - spłacamy każdą pożyczkę terminowo, tak jak wypadają nam raty albo "spłaty minimalne".

  Natomiast kolejność atakowania poszczególnych długów to w istocie kolejność ich nadpłacania. Jeżeli generujemy jakieś nadwyżki, to w pierwszej kolejności - przy zasadzie kuli śniegowej - kierujemy je na spłatę/nadpłatę długu o najniższej kwocie.

  Absolutnie nie chodzi o to, by o pozostałych długach na jakiś czas zapomnieć, a spłacać tylko i wyłącznie ten najmniejszy.

  17 lipca 2014 15:07

 5. Andrew Green

  Hello, Are you in need of urgent financial assistance for a personal purpose or for your business needs? Getting a legitimate loan have always been a huge problem to clients who have financial problem and need solution to it urgently. The issue of credit and collateral are something that clients are always worried about when seeking a loan from a legitimate lender. Be careful not to fall victims of various online loan scams here and eventually lost your hard earned money. If you need a credible and reputable loan for: Debt Consolidation, Business Loans, Personal Loans, Construction Loans and Car Loan for any kinds contact : (Email: finance@wburke-lendings.com) or website: http://www.wburke-lendings.com. No social security and no credit check, 100% Guarantee. All you have to do is let us know exactly what you want and we will surely make your dream come true.

  10 grudnia 2015 14:15

 6. Anita Frank

  JAK dostałem pożyczkę z TEJ WIELKIEJ FIRMY

  Witam drodzy ludzie, Jestem Anita Frank, obecnie mieszka w New Jersey City, USA. Jestem wdowa w chwili z trójką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w kwietniu 2015, a ja potrzebowałem na refinansowanie i płacić rachunki. Próbowałem poszukujących kredytów z różnych firm pożyczkowych zarówno prywatnych jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesu, a większość banków zmniejszyła mój kredyt, nie pełne ofiarą tych chuliganów w tam, że nazywają je samo pieniędzy kredytodawcy wszystkie są oszustwem, wszyscy chcą to twoje pieniądze i nie można od nich usłyszeć również ponownie zrobili mi go dwa razy, zanim poznałem pana Wilsona Edwards najciekawsze jest to, że mój kredyt był transfer do mnie w ciągu 74hours więc radzę Ci kontakt z Panem Edwards Jeśli jesteś zainteresowany w uzyskaniu kredytu i na pewno można płacić go z powrotem na czas, można się z nim skontaktować poprzez e-mail ......... (wilsonedwardsloancompany@gmail.com) nie kredytowej sprawdzić, nie ma osoby podpisującej współpracy z zaledwie 2% stopy procentowej i lepsze plany spłaty i zaplanować, czy należy skontaktować każde przedsiębiorstwo z odniesienia się do zabezpieczenia pożyczki bez zabezpieczenia, a następnie skontaktować się dziś Wilson Edwards dla kredytu
  Oferują one wszystkie rodzaje kategorii pożyczki one
  Pożyczki krótkoterminowe (5_10years)
  Pożyczki długoterminowe (20_40)
  Okres kredytowania mediów (10_20)
  Oferują pożyczki jak
  Strona główna ............. kredytu, pożyczki działalności ........ pożyczka Dług .......
  Kredyt studencki .........., Biznes uruchomienia kredytu
  Biznes ....... kredytu, pożyczki Spółka .............. itd
  E-mail .......... (wilsonedwardsloancompany@gmail.com)
  Jeśli chodzi o kryzys finansowy i pożyczki następnie Wilson Edwards finansowe Kredyt jest miejsce do pracy proszę po prostu powiedz mu, że pani Anita Frank przejście Powodzenia ................... ....

  10 stycznia 2016 14:16

 7. Anonim

  $ Przeczytać moją historię o tym, jak zostałem długów z poradami wykrywania kredytu SCAM On-line !! $$$$$

  Uwagę na świat,

  Jeśli potrzebujesz prawdziwego i wiarygodnego pomocy kredytu, i nie chcę być ofiarą oszustwa, myślę, że to jest dla you.This jest świadectwem tego, jak zostałem oszukany przez jakiegoś idiotę, który nazywa się kredytodawców, i jak ja w końcu mój wolności finansowej poprzez Bóg wysłał pomocnika, który ostatecznie dał moje życie znaczenie, z najmniej najtańsze stawki w 2% odsetek i trochę Reklamowe innych wymogów i nie obchodzi mnie do kredytu gości ... więcej informacji na jak osiągnąć ten wielki człowiek, po prostu napisz do niego teraz i powiedz mu, że Mark Shores świadczą o nim w Internecie, jego adres e-mail jest ... kontakt: slivinumarko@yahoo.com KREDYT pożyczkodawca ten wielki DZIŚ pRZEZ ten e-mail: slivinumarko @ yahoo. com i moja codzienna modlitwa do tego wielkiego człowieka jest, że Bóg nigdy nie przestać błogosławieństwo i ochronę swojej rodziny, bo umieścić nieskończoną uśmiech na mojej twarzy i jestem w 100% długów DZIŚ .......

  17 stycznia 2016 23:49

 8. Anonim

  Pożyczka na Dowód dla Każdego http://kredytyk.pl
  od 100zł do 200.000zł Odbierz pieniądze!
  - Chwilówki na Dowód bez zaświadczeń
  - kredyty przez internet, dla Firm
  - Kredyt na mieszkanie/hipotekę
  - Kredyt Samochodowy, chwilówki na dowód
  Wypełnij krótki wniosek a my do Ciebie bezpłatnie oddzwonimy i przestawimy najlepszą ofertę dla Ciebie!
  http://www.kredytyk.pl

  27 stycznia 2016 16:30

 9. ADRIANA JAVIER

  Witam, mam na imię Adriana Javier, ofiarą oszustwa w rękach fałszywych kredytodawców. Zgubiłem o 59,000PLN bo potrzebne duży kapitał 200,000PLN. i prawie umarł, nie miałem dokąd pójść. moja firma została zniszczona, a w procesie ja straciłem syna. nie mogłem znowu stanąć takiej sytuacji. w grudniu 2014 roku, spotkałem znajomego, który wprowadził mnie do dobra matka, pani camila Pedro, który ostatecznie pomógł mi zabezpieczenia kredytu w firmie. dobra matka chcę skorzystać z tej okazji dziękuję i niech Bóg błogosławi was. Chciałbym również skorzystać z tej okazji i porady kolegów Polishs, że jest wielu oszustów tam, więc jeśli potrzebujesz pożyczki, i chcą zabezpieczyć pożyczkę szybko, zarejestruj tylko przez panią camila Pedro poprzez e-mail: camilapedro93@gmail.com~~HEAD=pobj. można również skontaktować się ze mną poprzez ten e-mail: javieradriana93@gmail.com~~HEAD=pobj. jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. należy ona jest jedyną osobą, niezawodne i godne zaufania.
  Dziękuję Ci.

  28 stycznia 2016 01:13

 10. Zydrunas Jasinskas

  To jest do informowania opinii publicznej, że będziemy rozdawać pożyczek tanio i dostarczalny stopa procentowa w wysokości 4% oraz na okres od 1 do 50 lat, a pożyczka może być w Euro, dolarów czy funtów w zależności od wyboru kredytobiorcy. O więcej informacji e-mail: (zydrunasjasiinskas111@gmail.com).

  Pozdrawiam.
  Žydrūnas Jasinskas.

  3 marca 2016 06:54

 11. paula pinto

  Witam, mam na imię Paula Pinto, ofiarą oszustwa w rękach fałszywych kredytodawców. Mam stracił około 3,500PLN bo potrzebowała dużego kapitału 300,000,00.PLN. I prawie umarł, nie miałem dokąd pójść. moja firma została zniszczona, aw procesie straciłem syna. Nie mogłem znieść tego kolejny happening. w grudniu 2015 roku, spotkałem znajomego, który wprowadził mnie do dobra matka, pani Elizabeth Patrick, który ostatecznie pomógł mi zabezpieczyć pożyczkę w firmie. dobrą matką i chce skorzystać z tej okazji dziękuję i niech Bóg nadal błogosławił. Chciałbym również skorzystać z tej okazji, aby doradzić koledze po polsku, że istnieje wiele oszustów tam, więc jeśli potrzebujesz pożyczki, i chcą zabezpieczyć pożyczkę szybko zarejestrować tylko przez panią Elżbietę Patrick za pośrednictwem poczty elektronicznej: elizabethp111@live.co.uk. można również skontaktować się ze mną poprzez ten e-mail: paulapinto890@gmail.com. jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Proszę ona jest jedyną osobą, niezawodne i godne zaufania.
  Dziękuję Ci.

  14 marca 2016 18:51

 12. Anonim

  Good day!!!

  Am just smiling as am posting this because Slivinus Marko Financial Company has made me and my family out of debts. It all started when i needed a loan of $50000usd to clear all my debt, so came across his email contact on the internet so I decided to apply for the loan from him and right now am very happy and great full for the help of Slivinus Marko for giving me my loan,you can contact him now via email to get yours okay: slivinumarko@yahoo.com

  31 marca 2016 22:39

 13. Lucovsky Petr

  Trzeba pilnie pożyczki? Oto Twoja szansa, aby uzyskać kredyt z naszej firmy, przy oprocentowaniu w wysokości 2%. Pożyczki
  Aby kupić samochód
  Kredyty hipoteczne
  kredytów na działalność gospodarczą
  Personal Loans
  Credit nieruchomości. Prosimy o kontakt z naszym przedstawicielem w poniższej informacji, Kredyt pełnomocnik: E-mail: eversurecashinfo@gmail.com~~HEAD=pobj Dziękuję za odpowiedź.
  Z poważaniem
  Lucovsky Petr

  1 kwietnia 2016 02:07

 14. Lucovsky Petr

  Czy masz jakieś niezapłacone rachunki? Czy jesteś zadłużony? Czy trzeba założyć firmę? Czy zostały odrzucone przez bank? Czy masz złych kredytów? To jest poinformować, że firma pożyczki EVERSURE CASH INFO daje 2% stopy kredytu oferowanego bez żadnego zabezpieczenia lub dowolnych warunkach, kredyt konsolidacyjny zadłużenia, kapitału podwyższonego ryzyka, kredytów biznesowych, pożyczki edukacji i kredytu mieszkaniowego z warunkami do 25 lat Amortyzacja jeden punkt z możliwością w zależności od pakietu kredytowej. Oferujemy od 5000 euro do 50000 euro w dowolnej walucie. Oferujemy również instrument finansowy BG / SBLC (MT 103, MT 799, MT760) w celu sfinansowania projektu, jak również jakości kredytowej. Zainteresowane osoby prosimy pisać bezpośrednio do mojej skrzynki odbiorczej do natychmiastowej reakcji. E-mail; eversurecashinfo@gmail.com

  Z poważaniem
  Lusovsky Petr

  14 kwietnia 2016 07:46

 15. Zydrunas Jasinskas

  Czy wniosek o pożyczkę, a dla jednego lub więcej powodów, zostały odrzucone? Ma to na celu informowanie opinii publicznej, że dajemy pożyczki na tanie i przystępne oprocentowaniem 4%, na okres od 1 do 50 lat .To jest jak fundament pomóc potrzeb na całym świecie. I nadają się do rozwoju całego świata bez względu na szeroki były jesteś z co szanse na uzyskanie własnego biznesu lub niczego, że finanse są potrzebne, stosuje się obecnie na (zydrunasjasiinskas111@gmail.com).

  Zydrunas Jasinskas.

  22 kwietnia 2016 15:27

 16. Anonim

  Buy Passport,Drivers License original high-quality fake (passportquality@gmail.com) , driver's licenses, identification cards, stamps and other products for the following countries : Australia, Belgium, Mexico, Spain, Brazil, Canada, Finland, France, Ireland, Portugal, Sweden, Germany, Italy, Netherlands, UK, USA and many other countries. We are the best producers of quality documents, with more than 1 million of our documents circulating in the world.
  Our passports produced with high quality and have no difference from the original documents. We accept all safety features like special paper, watermarks, security threads, intaglio printing, microprinting, fluorescent dyes, ink that changes color, document number laser drilling, latent image, image laser drilling, while production passports.
  Contact "passportquality@gmail.com

  6 maja 2016 21:45

 17. Juan Diego

  Cześć,
  Jestem Juan Diego, prywatne pożyczki pożyczkodawcy, który daje pożyczki szans czas życia. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki, by spłacić swoje długi i trzeba pożyczki zwiększenia swojej działalności? Ty zostały odrzucone przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebny jest kredyt konsolidacyjny lub kredyt hipoteczny? czegoś więcej, bo jesteśmy tutaj, aby wszystkie swoje problemy finansowe, to już przeszłość. Mamy pożyczają fundusze dla osób potrzebujących pomocy finansowej, które mają złe kredytowej lub potrzebują pieniędzy, aby zapłacić rachunki, do inwestowania w podróży służbowej w wysokości 2%. Chcę używać tego medium poinformować, że możemy zapewnić niezawodne i beneficjenta pomocy i będzie skłonny zaoferować pożyczkę. Więc skontaktować się z nami drogą mailową pod adresem: (diegosaintloans@outlook.com)

  17 maja 2016 11:26

 18. sunny

  Witam Panie / Szanowna Pani,
  Jestem pani Jessica GOMEZ Turcji czekałem na pożyczki przez kilka lat byłem 6 razy ofiarami oszustwa z fałszywymi kredytodawców, które mi runę, robiłem próby samobójcze, ponieważ z nich. Ponieważ miałem długi i rachunki do zapłacenia. Myślałem, że to koniec dla mnie nie ma już sensu życia.
  Ale na szczęście widziałem świadectwo wykonaną przez wielu ludzi na pana RONALD Faris Z zdobyć zaufanie MORGAGE, więc skontaktowałem się z nim, aby uzyskać pożyczkę na osiedlenie moje długi i przeprowadzić swój projekt. Jest z panem RONALD Faris Z zdobyć zaufanie MORGAGE że życie znów się uśmiechnął jest królową serc prostych i bardzo wszechstronne.
  Jeśli potrzebujesz finansowania; pożyczki pieniędzy lub każdy projekt to ten mężczyzna pomoże Ci go zrealizować i wspierać finansowo.
  Kontakt: dporterwintrustmortgage@outlook.com
  Dziękuję Ci

  19 maja 2016 11:01

 19. Anita Frank

  JAK dostałem pożyczkę z TEJ WIELKIEJ FIRMY
  Witam drodzy ludzie, Jestem Anita Frank, obecnie mieszka w New Jersey City, USA. Jestem wdowa w chwili z trójką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w kwietniu 2015, a ja potrzebowałem na refinansowanie i płacić rachunki. Próbowałem poszukujących kredytów z różnych firm pożyczkowych zarówno prywatnych jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesu, a większość banków zmniejszyła mój kredyt, nie pełne ofiarą tych chuliganów w tam, że nazywają je samo pieniędzy kredytodawcy wszystkie są oszustwem, wszyscy chcą to twoje pieniądze i nie można od nich usłyszeć również ponownie zrobili mi go dwa razy, zanim poznałem pana Wilsona Edwards najciekawsze jest to, że mój kredyt był transfer do mnie w ciągu 74hours więc radzę Ci kontakt z Panem Edwards Jeśli jesteś zainteresowany w uzyskaniu kredytu i na pewno można płacić go z powrotem na czas, można się z nim skontaktować poprzez e-mail ......... (wilsonedwardsloancompany@gmail.com) nie kredytowej sprawdzić, nie ma osoby podpisującej współpracy z zaledwie 2% stopy procentowej i lepsze plany spłaty i zaplanować, czy należy skontaktować każde przedsiębiorstwo z odniesienia się do zabezpieczenia pożyczki bez zabezpieczenia, a następnie skontaktować się dziś Wilson Edwards dla kredytu
  Oferują one wszystkie rodzaje kategorii pożyczki one
  Pożyczki krótkoterminowe (5_10years)
  Pożyczki długoterminowe (20_40)
  Okres kredytowania mediów (10_20)
  Oferują pożyczki jak
  Strona główna ............. kredytu, pożyczki działalności ........ pożyczka Dług .......
  Kredyt studencki .........., Biznes uruchomienia kredytu
  Biznes ....... kredytu, pożyczki Spółka .............. itd
  E-mail .......... (wilsonedwardsloancompany@gmail.com)
  Jeśli chodzi o kryzys finansowy i pożyczki następnie Wilson Edwards finansowe Kredyt jest miejsce do pracy proszę po prostu powiedz mu, że pani Anita Frank przejście Powodzenia ................... ....

  27 czerwca 2016 21:50

 20. Anonim

  $READ MY STORY ON HOW I BECAME DEBT FREE WITH TIPS OF DETECTING A LOAN SCAM ON-LINE !!$$$$$

  Attention To The World,

  If you need a genuine and reliable loan help,and don’t want to be a scam victim,I think this is for you.This is a testimony on how,I was ripped off by some idiot that calls themselves lenders,and how I finally got my financial freedom through a God sent helper that finally gave my life a meaning,with the least cheapest rates as to 2% interest and little TOKEN other requirements and they don’t give a damn to your credit score… For more info on how to reach this great man just email him now and tell him that Mark Shores testify about him on the internet his email address is: slivinumarko@yahoo.com ... CONTACT THIS GREAT LOAN LENDER TODAY VIA THIS EMAIL ADDRESS:slivinumarko@yahoo.com and my everyday prayer to this great man is that GOD WILL NEVER STOP BLESSING AND PROTECTING HIS FAMILY because he put an endless smile on my faces and am 100% DEBT FREE TODAY..

  11 lipca 2016 01:29

 21. Anonim

  $ Przeczytać moją historię o tym, jak stałem długów z końcówkami do wykrywania pożyczki SCAM on-line !! $$$$$

  Uwagę na świat,

  Jeśli potrzebujesz prawdziwego i wiarygodnego pomocy kredytu, i nie chce być ofiarą oszustwa, myślę, że to jest dla you.This jest świadectwem tego, jak zostałem oszukany przez jakiegoś idiotę, który nazywa się kredytodawców, a jak ja w końcu mój wolności finansowej poprzez zesłał pomocnika, który w końcu dał moim życiu sens, a najsłabiej najtańsze stawki za 2% odsetek i trochę Reklamowe innych wymogów i nie obchodzi na karcie kredytowej ... aby uzyskać więcej informacji na temat jak osiągnąć ten wielki człowiek, po prostu napisz do niego teraz i powiedz mu, że Mark Shores świadczą o nim w internecie, jego adres e-mail: slivinumarko@yahoo.com ... kontakt ten wielki KREDYT pożyczkodawca DZIŚ pRZEZ ten adres pocztowy: slivinumarko @ yahoo. com i moja codzienna modlitwa do tego wielkiego człowieka jest, że Bóg nigdy nie przestać błogosławieństwo i ochronę jego rodziny, ponieważ włożył niekończącą się uśmiech na mojej twarzy i jestem w 100% długu wolne DZIŚ .......

  11 lipca 2016 01:30

 22. Anita Frank

  ŚWIADECTWO NA JAK MY FARM BUSINESS był wskrzeszona dzięki pomocy WILSON EDWARDS KREDYTÓW

  Witam General Public moje imiona Anita Frank i jestem z regionu Western Cape w Republice Południowej Afryki, z zawodu rolnika. Chciałbym świadczyć o spółce kredytu, który pomógł mi, kiedy byłem w obliczu problemów finansowych w moim gospodarstwie. Problemy te rozpoczęto 6 miesięcy temu, kiedy potrzebny kredyt, aby zwiększyć pracy w gospodarstwie rolnym, natknąłem się na tak wiele firm kredytowych, które scammed mnie pozostałej małe pieniądze miałem, nigdy nie ustąpił, bo naprawdę potrzebne loan.I był sędziował przez dobry mój przyjaciel do tej spółce pożyczki. Natychmiast skontaktowaliśmy się z firmą kredytową, wnosząc o kwotę R2,000,000.00 potem wysłał mi aplikację. Ukończyłem wszystko, co było wymagane ode mnie, po godzinie i został poinformowany, że mój kredyt został zatwierdzony. To mnie zaskoczyło, bo spodziewałem pożyczki trwać nieco dłużej niż to chociaż mój przyjaciel powiedział mi, że zostanie ona zatwierdzona tego samego dnia. Moja pożyczka została przeniesiona na konto bankowe tego samego dnia. Dzielę moje świadectwo dzisiaj z każdego tak, że jeśli zdarzy ci się być w obliczu problemu finansowego następnie prosimy o kontakt WILSON EDWARDS pożyczek. Proszę mój kolega południowoafrykańska jeśli potrzebujesz pożyczki na dowolny cel w ogóle będę radzę skontaktować się z tą wielką firmę pożyczki o pomoc, E-mail: (wilsonedwardsloancompany@gmail.com), więc teraz szczęśliwy wszystko dzięki Wilson EDWARDS dyrektor generalny WILSON EDWARDS pożyczek i ja również chciałbym podziękować mojemu przyjacielowi za pokazanie mi właściwą drogę. Skontaktuj to przedsiębiorstwo pożyczki dziś, jeśli potrzebujesz pożyczki i powiedzieć im, że Anita Frank skierował Cię do nich wspomniałem tak wiele osób się do nich i pomogli im tak samo i pomogli mi również, że cieszy mnie jeszcze bardziej. Skontaktuj to MAIL dzisiaj na kredyt (wilsonedwardsloancompany@gmail.com) jak on jest sprawna, dynamiczny i 100% wiarygodne ....... życzę powodzenia

  12 lipca 2016 15:51

 23. Anita Frank

  Przeczytaj moją historię na sposób stałem długów z końcówkami do wykrywania pożyczki SCAM on-line !! $$$$$

  Uwagę na świat,

  Jeśli potrzebujesz prawdziwego i wiarygodnego pomocy kredytu, i nie chce być ofiarą oszustwa, myślę, że to jest dla you.This jest świadectwem tego, jak zostałem oszukany przez jakiegoś idiotę, który nazywa się kredytodawców, a jak ja w końcu mój wolności finansowej poprzez zesłał pomocnika, który w końcu dał moim życiu sens, a najsłabiej najtańsze stawki za 2% odsetek i trochę Reklamowe innych wymogów i nie obchodzi na karcie kredytowej ... aby uzyskać więcej informacji na temat jak osiągnąć ten wielki człowiek po prostu napisz do niego teraz i powiedz mu, że Mark Shores świadczą o nim w internecie, jego adres e-mail: (wilsonedwardsloancompany@gmail.com) ... kontakt tej wielkiej pożyczki WYNAJMUJĄCEGO DZIŚ pRZEZ ten adres email: (wilsonedwardsloancompany @ gmail.com) i moje codzienne modlitwy do tego wielkiego człowieka jest, że Bóg nigdy nie przestać błogosławieństwo i ochronę jego rodziny, ponieważ włożył niekończącą się uśmiech na mojej twarzy i jestem w 100% długu wolne DZIŚ .......

  12 lipca 2016 15:55

 24. Annia Vicky

  Dzień dobry Jestem MSR (Annia Vicky) z United stanem Ameryki, zatrzymałem się w Alabamie, a mam zerwała działalność, aż znalazłem ten e-mail firmy, która pomoże mi zdobyć kredyt dla biznesu ,, a teraz chcę Wykorzystaliśmy ten krótki pożywkę pogratulować powyższą firmę do szybkiego i bezpiecznego pieniędzy, pożyczki dla mnie bez jakiejkolwiek formy zabezpieczenia, i pożyczki 500,000USD od firmy, aby zapisać swój biznes i wiele więcej, widziałem swoją pocztę w internecie, każdy zawsze dać świadectwo tego, co zrobili, więc szybko skontaktował się z nimi i wszyscy oni robili wszystko dla mnie bez stresu i moje pieniądze zostały wysłane do moich 24godz konta później, było zaskoczeniem i czuć się zadowoleni, teraz mam już standardowego środka kontroli biznesowych, które pomogą ja teraz będę doradzić tym, którzy potrzebują pilnej pożyczki z nią skontaktować w diamondloancompany00@yahoo.com~~HEAD=pobj jej bardzo dobre spółce i wiem, że będą one od razu ci pomóc .. Poniżej jest ich pożyczki zachęcające słowa. Dla kredytu kredytodawcy Czy jesteś finansowo w dół i potrzebujesz kredytu? Czy potrzebujesz pożyczki na spłatę kredytów i długów? Czy trzeba finansować założyć własną firmę? Czy potrzebujesz pożyczki do realizacji dużych projektów? Czy potrzebujesz pożyczki na studia? Czy potrzebujesz finansowania różnych innych procesów? Kontakt email: diamondloancompany00@yahoo.com

  16 lipca 2016 16:33

 25. Hanusi Pal

  Do tych których może to dotyczyć!!! Czy jesteś biznesmenem / kobiety ?
  Czy jesteś w jakikolwiek bałagan finansowej lub potrzebujesz funduszy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej ?
  Chcesz opłacać rachunki lub rozpocząć dobry biznes ?
  Czy potrzebny jest kredyt konsolidacyjny ?
  Czy trzeba kombinacji kredytu?
  Czy potrzebujesz Home Improvement ?
  E-mail: hanusiinfo1@gmail.com
  NR : 447035991103

  21 lipca 2016 16:35

 26. Thiago Bruno Credit Firm

  Witam,

  Jesteś zmęczony szukam pożyczki i kredyty hipoteczne,czy zostały odrzucone stale swoich banków i innych instytucji finansowych,oferujemy dowolną formę pożyczki dla osób fizycznych i prawnych przy niskim oprocentowaniu 3%.Jeśli jesteś zainteresowany w uzyskaniu kredytu,nie wahaj się skontaktować się z nami już dziś,obiecujemy zaoferować najlepsze usługi kiedykolwiek.Po prostu daj nam szansę, bo proces będzie się przekonać. Jakie są twoje potrzeby finansowe?

  Potrzebujesz kredytu biznesu?
  Czy potrzebujesz pożyczki osobiste?
  Chcesz kupić samochód?
  Chcesz перекредитоваться?
  Potrzebny jest kredyt hipoteczny?

  Potrzebny jest ogromny kapitał, aby rozpocząć swój biznes lub rozszerzenie? Straciłeś już nadzieję, że i wam się wydaje, nie ma wyjścia, i swoje obciążenia finansowe nadal występuje?

  Proszę, nie wahaj się z nami skontaktować w celu ewentualnej współpracy, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: (creditoffer2468@gmail.com) lub telefonicznie pod numerem +447031941969

  20 sierpnia 2016 13:12

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce dotyczącej cookies